Foodpairing

  • Gotowanie z białym winem
2023-02-08

Białe wino do gotowania! 7 największych gwiazd

Jak wybrać najlepsze białe wino do gotowania? Najlepiej w kulinarną przygodę zabrać ze sobą takie, które lubisz pić samodzielnie. Tym sposobem możesz cieszyć się gotowaniem, popijając jednocześnie kieliszek wina, lub podać je do posiłku. Jednak jest kilka prawdziwych gwiazd w winiarskim świecie, które mocniejszy blask mają i w kuchni są nieocenione.

Jak wybierać białe wino do gotowania?

Jeśli chcesz kupić wino do gotowania, raczej wybieraj te wytrawne (wina słodkie stanowczo zostaw sobie do deseru), o wysokiej kwasowości i jasnych nutach cytrusowych oraz o umiarkowanej zawartości alkoholu – poniżej 12 % ABV. Wina mocniejsze potrzebują więcej czasu, by się zredukować i mogą przytłoczyć danie alkoholowym posmakiem, ale tutaj warto pamiętać o wyjątku, jakim jest wermut, który do gotowania nadaje się znakomicie. Dodatkowo orzeźwiające, mineralne wina świetnie ożywiają pikantniejsze potrawy, o czym warto pamiętać. Wytrawne, rześkie wino to kwintesencja składnika, który może zmienić codzienny posiłek w wyjątkowe danie.

Białe wino do gotowania

Do gotowania najlepiej wybrać wino o wysokiej kwasowości i umiarkowanej zawartości alkoholu (fot. Stefan Johnson/ Unsplash).

Raczej wystrzegaj się odważniejszych, starzejących się win – nie ma co też się rzucać na drogie, bardziej wyszukane i wzniosłe wina z beczki. I tak większa część alkoholu odparuje, a wyższa temperatura z pewnością zgasi te subtelne niuanse, które oferują bardziej wyszukane wina. Te zostaw sobie na degustację. Zresztą, solidnie zbudowane dębowe biele mogą zrobić się gorzkie podczas gotowania. Do kuchni zabierz ze sobą o wiele bardziej uniwersalne delikatniejsze i prostsze wina, które też są bardzo smaczne. Rozejrzyj się – na półkach dyskontowych możesz kupić naprawdę świetnie wina do 30 zł, które będą doskonałe zarówno do picia, jak i do gotowania.

7 najlepszych win białych w kuchni

Gotowanie z białym winem zapewnia równowagę, owocowość i kwasowość naprawdę wielu ulubionym potrawom. W całym tym procesie wino staje się integralną częścią dania. Jednak wino winu nierówne, dlatego przedstawiamy 7 naszych ulubionych propozycji, które w kuchni nigdy Cię nie zawiodą!

1. Sauvignon blanc

To najprawdopodobniej najbardziej wszechstronne wino do dań z owoców morza, warzyw, a także marynat. Co rzadkie w przypadku win, lubi dip winegret, ale i też dobrze równoważy sosy na bazie chudej śmietany. Świetnie łączy się z drobiem oraz delikatnymi serami, np. fetą lub ricottą. Sięgamy po nie często, gdy przygotowujemy kurczaka po toskańsku, czyli w sosie z suszonych pomidorów.

Charakteryzuje się niebywałym aromatem bogatym w zioła i jabłka. Do tego dochodzi smak z wyraźnymi akcentami cytrusów i owoców egzotycznych z lekko pikantnym finiszem (wyczuwalny czarny pieprz). Ta rześkość i kwasowość wprost bucha ze świeżo odkorkowanego wina!

Podobne profil znajdziesz także w takich winach, jak austriacki grüner veltliner, francuski colombard oraz włoskie vermentino.

2. Pinot grigio

To jedno z najbardziej neutralnych win, co czyni je niezwykle uniwersalnym. Jest rześkie, niezbyt skomplikowane, nieco kwiatowe, z jabłkowo-cytrynowymi niuansami – to wystarczyło, by zdobyć cały świat. Te mineralne i wytrawne, o najbardziej cytrusowym charakterze pochodzą z północy Włoch. Są doskonałym winem codziennym. Spróbuj połączyć je z duszoną lub pieczoną rybą – na przykład winnym łososiem po włosku, miękkimi serami krowimi albo sosem na bazie mascarpone. Pycha!

3. Chardonnay

Ma dużo akcentów słodkich, wyczuwalnych owoców egzotycznych (ananas, mango, brzoskwinie). Lekkie wina sprawdzą się z owocami morza, rybami i półtwardymi serami. Ich kwasowość dobrze podkreśli smak sosów śmietanowych, szczególnie z dodatkiem ziół. Raczej unikaj chardonnay kalifornijskich – te są bardziej kremowe i cięższe, z akcentem dębiny, która podczas gotowania może stać się zbyt przytłaczająca.

Chardonnay idealnie pasuje do camemberta pieczonego w białym winie.

4. Wermut dry

Choć wina z wyższym poziomem alkoholu nie są polecane do gotowania, to te wzmacniane zawsze będę dobrym pomysłem. Brzmi jak ironia losu, ale to prawda. Biały wytrawny wermut świetnie współgra z owocami morza, szczególnie skorupiakami, drobiem oraz pieczonym schabem. Powinien też pojawić się wszędzie tam, gdzie jest dużo pieczonego czosnku. Polecamy szczególnie naszą szybką pomidorową na wermucie.

5. Riesling

Mówi się, że jest prawdziwym królem, nie tylko w kuchni. Choć rieslingi, w zależności od regionu, bywają bardzo różnorodne, wszystkie cechuje wysoka kwasowość i cytrusowe aromaty, a także wyraźna mineralność. Na podniebieniu wyczuwalne są brzoskwinie, jabłka, a nawet gruszki i truskawki.

Riesling nieźle zaskakuje. W połączeniu z daniami, do których przywykło się podawać wódkę lub piwo, jest szczególnie przekonujący – potrafi uszlachetnić kaszankę, kiszoną kapustę, a nawet salceson. Natomiast nóżki w galarecie, karp po żydowsku i inne zakąski wymagające obecności chrzanu nie stanowią dla rieslinga najmniejszego problemu. Dobrze też komponuje się z grzybami, a dowodem jest nasz przepis na krem pieczarkowy na winie. Tego po rieslingu na pewno się nie spodziewałeś.

6. Marsala

To kolejne wino, które jest przyjazne dla przepisów – szczególnie warto dodać je do duszonych potraw. Cudownie łączy się też z grzybami. Istnieje nawet danie nazwane na jego cześć – kurczak marsala. Dobrze też odnajdzie się jako składnik sosów śmietanowych.

Na etykiecie szukaj oznaczenia secco – to najbardziej dostępna wytrawna odmiana tego wina. Warto też widzieć, że prawdziwa Marsala pochodzi z Sycylii, więc zanim kupisz butelkę, zweryfikuj informacje na opakowaniu. Jeśli nie znalazłeś w sklepie oryginalnej marsali, rozejrzyj się za portugalskim winem Madera – będzie świetnym zastępstwem.

7. Wino musujące

Nie tylko służy do popijania albo przygotowywania drinków i ponczów na letnie garden party. Bąbelki można wykorzystać w wielu przepisach. Doskonale nadają się do przyrządzenia szampańskiego sosu winegret i sorbetów. A może ktoś reflektuje na naleśniki z szampanem lub sałatkę owocową na prosecco?

Naprawdę możesz się zdziwić, gdy zobaczysz, ile jest świetnych receptur z wykorzystaniem musiaków. Oczywiście podtrzymujemy to, że nie ma co szaleć i wybierać najszlachetniejsze i bardziej wyszukane trunki. Drogiego szampana zostaw sobie na specjalną okazję – do gotowania nada się każde wino musujące. Upewnij się tylko, że nie jest dodatkowo słodzone cukrem i nie zawiera sztucznych dodatków.

Konrad Bukowski








KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.