Akademia

  • Mity na temat wina
2024-02-06

10 mitów o winie, które warto obalić!

Od przekonań dotyczących starzenia się niektórych rodzajów win po pomysły na łączenie białego i czerwonego z różnymi posiłkami – każdy słyszał coś o winie.

Ten wyjątkowy trunek stanowi przedmiot niekończących się dyskusji, a czasem i kontrowersji. Wśród jego miłośników krąży wiele mitów i przekonań, które wprowadzają w błąd zarówno początkujących entuzjastów, jak i doświadczonych koneserów.

Czy drogie wino zawsze smakuje lepiej? Czy czerwone wino powinno być serwowane w temperaturze pokojowej? A może wierzysz, że każde wino z wiekiem staje się tylko lepsze? W tym artykule postanowiliśmy rzucić światło na najpopularniejsze mity winiarskie, by raz na zawsze rozprawić się z tymi legendami.

Wino białe - odmiany, które pozwalają zrozumieć białe wino

Świat wina pełen jest nieporozumień i mitów (fot. depositphotos).

1. Droższe wino jest zawsze lepsze

Cena wina często jest postrzegana jako wskaźnik jakości, ale w rzeczywistości nie zawsze droższe oznacza lepsze. Wartość wina jest wynikiem wielu czynników, w tym kosztów produkcji, rzadkości, renomy regionu winiarskiego oraz marketingu.

Co więcej, w grę wchodzą też takie czynniki, jak osobiste preferencje, a wiele win w rozsądnej cenie oferuje wspaniałe doznania smakowe, które znajdziemy też w winach droższych. Prawda jest taka, że wcale nie trzeba wydawać kilkuset złotych, żeby cieszyć się przyjemnym winem.

Mity na temat wina

Cena wina często jest błędnie postrzegana jako wskaźnik jakości (fot. depositphotos).

2. Wino czerwone do mięsa, wino białe do ryb i drobiu

Cóż, taki podział może być co prawda jakąś wskazówką, ale jeśli chcemy odkryć naprawdę świetne połączenia wina z jedzeniem, trzeba wyjść ze strefy komfortu. Na przykład beczkowe chardonnay doskonale komponują się z czerwonym mięsem, a lżejsze czerwienie mogą być świetnym towarzystwem dla tłustszych ryb.

Dużo zależy od tego, w jaki sposób przygotowywane jest mięso oraz jaki profil aromatyczno-smakowy i jak bogate ciało ma wino.

Jak dopasować wino do jedzenia?

W foodpairingu bardzo ważna jest harmonia (fot. depositphotos).

3. Im starsze wino, tym lepsze

Istnieje powszechne przekonanie, że z czasem wino staje się tylko lepsze. Choć wiek może wzbogacić je o głębię i złożoność, nie dotyczy to każdego rodzaju wina. Kluczem jest rozumienie, które odmiany warto starzeć, a które należy pić jako młode.

Do leżakowania nadają się tak naprawdę wina czerwone z wysoką zawartością tanin (np. cabernet sauvignon, barolo lub bordeaux), wina słodkie (np. tokaj) oraz niektóre wina białe (np. chardonnay lub riesling).

Natomiast dla większości win długie przechowywanie nie przyniesie pożądanych efektów i może nawet pogorszyć ich jakość. Zamiast trzymać je w nadziei, że dojrzeje, warto skupić się na znalezieniu takich win, które są już w swoim optymalnym okresie do spożycia.

Im wino starsze, tym lepsze

Nie każde wino ma potencjał, by dojrzewać (fot. Cody Chan/Unsplash).

4. Wina czerwonego się nie chłodzi!

W przypadku win białych sprawa jest prosta – chłodzić! Co do czerwonych istnieje przekonanie, że najlepiej smakują w temperaturze pokojowej. Czy rzeczywiście tak jest?

Wiele lekkich czerwonych win najlepiej smakuje w temperaturze 12-14ºC. Te bardziej treściwe powinny mieć 14-17ºC, dzięki czemu ich wyższa zawartość alkoholu jest maskowana.

Spróbuj włożyć je do lodówki na 20 minut przed posiłkiem, a sam się przekonasz. Zbyt ciepłe wino może wydawać się mniej świeże i bardziej alkoholowe.

czerwone wino - czy należy je schłodzić?

Czerwone wino przed podaniem warto schłodzić (fot. depositphotos).

5. Wino mieszane jest gorszej jakości

Absolutnie nie! Niektóre z najlepszych win na świecie (np. Bordeaux) to słynne mieszanki, gdzie doświadczasz prawdziwego blasku winiarstwa.

Kupażowanie jest jednym z niewielu praktycznych narzędzi, którymi winiarz może nadać ostateczny „kształt” winu. To w istocie bardzo trudna sztuka, która umożliwa stworzenie bogatszego, bardziej wyrafinowanego wina.

Mity na temat wina

Wiele znakomitych win ze znanych regionów to eleganckie mieszanki (fot. depositphotos).

6. Wino z korkiem jest lepsze niż zakręcane

Tradycyjnie korek jest postrzegany jako symbol jakości wina, jednakże rozwój technologii pokazał, że inne metody mogą być równie dobre, a czasami nawet lepsze.

Zakrętki, zamykanie próżniowe i syntetyczne korki oferują alternatywy, które mogą lepiej chronić wino przed utlenieniem i zepsuciem. Wiele nowoczesnych win, w tym te wysokiej jakości, jest obecnie zamykanych zakrętkami, które zapewniają dłuższą trwałość wina po otwarciu.

Zamiast oceniać wino na podstawie typu zamykania, lepiej skupić się na producencie, regionie i charakterze samego wina.

 

Jak wymawiać nazwy win?

Obecnie wina jakościowe bardzo często znajdziemy w butelce z zakrętką (fot. Brett Jordan/Pexels).

7. Siarczyny w winie powodują kaca

Siarczyny są naturalnie występującymi substancjami, które mogą być również dodawane do wina jako konserwanty, aby zapobiegać jego psuciu się i utlenianiu. Chociaż niewielka liczba osób może być na nie uczulona, nie ma naukowych dowodów, by były one główną przyczyną kaca .

To alkohol powoduje kaca! Przekształca się on w aldehyd octowy, który jest toksyczny i prowadzi do wyczerpujących skutków ubocznych. Ważne jest, by pamiętać o umiarkowaniu i odpowiednim nawodnieniu podczas degustacji win.

Ten mit może odwracać uwagę od prawdziwych przyczyn kaca i niepotrzebnie demonizować wina zawierające siarczyny.

Siarczyny w winie bardzo często błędnie kojarzone się jako przyczyna kaca (fot. depositphotos).

8. Wino jest pełne cukru i słodzików

Tak naprawdę wiele win ma zaskakująco niską zawartość cukru lub jest całkowicie pozbawionych cukru. Wszystko polega na manipulowaniu cukrem resztkowymi – to naturalny cukier z winogron, który nie został sfermentowany.

W przypadku win deserowych również ich się dodatkowo nie dosładza – wyjątkiem są wina musujące, łącznie z szampanem.

6 mitów na temat słodkiego wina

Słodkie wino przez lata miało złą renomę. Czas to zmienić (fot. Nati/Pexels).

9. Wine legs są dowodem wysokiej jakości wina

Wine legs to krople płynu, które spływają po ściankach kieliszka zaraz po tym, jak wino zostało zamieszane w szkle.

Jednym z największych mitów na temat wina jest to, że „nogi” – wolno poruszające się i symetryczne strumienie płynu – są oznaką wina wysokiej jakości. Założenie to jednak opiera się jedynie na powierzchownych cechach, a pomija coś znacznie ważniejszego: aromat, smak i odczucie w ustach. To właśnie te elementy powinny być kluczowe w procesie oceny wina.

Czy wino ma ciało?

Alkohol nadaje winu pewną lepkość, czyli sposób, w jaki płyn się porusza, gdy nim zamieszamy (fot. depositphotos).

10. Najlepsze wina pochodzą ze słynnych regionów winiarskich

Podczas gdy słynne regiony winiarskie Francji, Włoch i Kalifornii z pewnością produkują wiele win światowej klasy, istnieje wiele dobrze prosperujących rejonów, które tylko czekają na odkrycie. Miejsca takie jak Mołdawia, Węgry, Czechy, Republika Południowej Afryki i Liban zaczynają przyciągać uwagę miłośników wina.

Prawdziwe różnice między winem Starego Świata a Nowego Świata

Wiele z tych regionów produkuje wino od dawna, ale były spożywane lokalnie i nigdy nie trafiały na rynek międzynarodowy. Na szczęście to się stale zmienia i na półkach sklepowych możemy znaleźć wina z różnych zakątków świata.

Jeśli chcesz spróbować czegoś wyjątkowego, jednocześnie ciesząc się dreszczem nieznanego, zwykle za znacznie niższą cenę, wypróbuj nowy region.

 

Znasz więcej mitów na temat wina?

Konrad Bukowski

(fot. depositphotos)








KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.