Akademia

  • popularne mity na temat whisky
2023-10-31

6 popularnych mitów na temat whisky! Czas je obalić!

Gdy ktoś wchodzi w świat whisky, może się wydawać, że rządzą tu tysiące zasad , które sprawiają, że obcowanie z tym wyjątkowym trunkiem jest dość skomplikowane.

Jednak rzeczywistość jest dużo prostsza, choć nieco przysłonięta aurą mitów i niedopowiedzeń. Czas by nieco sprawę wyjaśnić i raz na zawsze rozprawić się z kłamstwami, które do whisky przylgnęły.

1. Starsza whisky jest lepsza

Niekoniecznie. Oczywiście, starzenie się destylatu w beczkach jest często bardzo istotnym elementem w tworzeniu dobrej whisky, ale nie warto mieć obsesji na punkcie jej wieku.

Nierzadko uważamy, że im trunek starszy, tym lepszy, a takie podejście nie zawsze się sprawdza. Jeśli dana whisky będzie zbyt długo dojrzewać, może stać się zbyt „dębowa” i gorzka. Tu już liczy się wyczucie master blendera, który musi wiedzieć, kiedy dokładnie zakończyć leżakowanie. Istotny jest moment, w którym whisky osiągnęła najwyższy punkt jakości, a nie łączny czas, jaki spędziła w beczce.

Kupując whisky, nie kieruj się więc jej wiekiem, a smakiem 🙂

Kolor whisky - co może nam powiedzieć?

Nie warto wybierać whisky tylko ze względu na jej wiek (fot. depositphotos).

2. Ciemniejsza whisky jest lepsza

Whisky nabiera ciemnego koloru zazwyczaj wskutek dłuższego leżakowania, jednak nie trać czujności. Przepisy dotyczące produkcji whisky różnią się w zależności od kraju, a w niektórych miejscach można do destylatu dodawać niewielką ilość barwnika, co zniekształca postrzeganie jej wieku.

Oczywiście renomowane gorzelnie raczej nie pozwalają sobie na takie zabiegi, ale nie brakuje producentów, którzy w ten sposób chcą uzyskać bogate, bursztynowe odcienie, które są pożądanie przez konsumentów.

Kolor whisky - co może nam powiedzieć?

Niektóre whisky są barwione karmelem, by były ciemniejsze (fot. depositphotos).

3. Single malt są lepsze od whisky blended

Single malt to whisky jednorodna, nie jest zmieszana (choćby odrobinę) z jakąkolwiek inną whisky. Natomiast blened whisky powstaje w wyniku połączenia whisky typu single malt z single grain w dowolnych proporcjach.

Na whisky mieszane często patrzy się z pogardą, jako na te mniej eleganckie i wyrafinowane w smaku. Prawda jest jednak taka, że blendowanie whisky jest sztuką samą w sobie i pozwala uzyskać bardziej zróżnicowany profil smakowy, zapewniając tym samym zupełnie wyjątkowe doznania związane z degustacją.

mity na temat whisky

Single malt to whisky jednorodna – niektórzy wybierają ją, myśląc, że blendy są o wiele gorszej jakości (fot. depositphotos).

4. Whisky należy pić bez dodatków

Z pewnością niektóre whisky, szczególnie te dobrze starzone, są przeznaczone do wolnego popijania w wersji czystej – bez niczego. Te mają wybitnie walory degustacyjne.

Jednak wiele whisky, zwłaszcza blended, ma kilka warstw smaku i są wprost przeznaczone do mieszania z innymi napojami w drinkach.

Nigdy nie dodawaj wody”, „Nie pij z lodem”, „Nie mieszaj z colą” słyszałeś już gdzieś te słowa? Zupełnie się nimi nie przejmuj i przestań martwić się sztywnymi zasadami. Whisky ma Ci smakować – a to już zależy od Ciebie, czy wolisz ją z lodem, czy bez.

whisky z colą

Whisky jest znakomitym składnikiem do mieszania w koktajlach (fot. depositphotos).

5. Whisky to trunek dla dojrzałych facetów

Dojrzały mężczyzna oprószony lekką siwizną w marynarce z łatami na łokciach, palący cygaro i rozmawiający o biznesach… Czy to rzeczywiście obraz prawdziwego konesera whisky? Już dawno nie!

To fakt, whisky zyskała reputację ulubionego napoju starszych mężczyzn, ale magia dobrej whisky oczarowała młodsze pokolenia, w tym również kobiety.

mity na temat whisky

Koneserami whisky są już nie tylko dojrzali mężczyźni (fot. depositphotos).

W barach na całym świecie karta whisky, jak i drinków na jej bazie, wydłuża się, powodując, że młodzi ludzie chętnie eksperymentują i szukają nowych smaków.

Nastąpiła też wyraźna zmiana w ogólnym podejściu do whisky. Nie jest już to trunek przeznaczony na specjalne okazje lub dla konkretnego pokolenia. Whisky jest po to, by się nią po prostu cieszyć. Młodsi amatorzy, i oczywiście amatorki whisky nie przejmują się również tym, czy wypada whisky mieszać w koktajlach, czy nie. Piją tak, jak lubią.

6. Whisky należy podawać po posiłku

Whisky, ponieważ ma wyższą zwartość alkoholu, często podawana jest po obiedzie lub kolacji jako digestif, by pobudzić i przyspieszyć trawienie. Jednak mało kto pamięta, że whisky pasuje nie tylko jako zwieńczenie posiłku, ale powinna się pojawić na stole jako jego integralna część. Istnieje naprawdę wiele potraw, z którymi można ją łączyć.

Tak jak w przypadku wina, idealny związek jedzenia i whisky opiera się na harmonii. Odpowiednio dobrana whisky może stworzyć niezwykłe satysfakcjonujące doświadczenie dla Twoich kubków smakowych. Nie tylko wino świetnie sprawdza się foodpairingu.

whisky jako składnik do gotowania

Whisky jest świetnym dodatkiem do jedzenia (fot. depositphotos).

Konrad Bukowski

(fot. depositphotos)








KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.