Foodpairing

  • Jak łączyć wino i grzyby?
2023-08-23

Wino i grzyby – poznaj najlepsze pary!

Grzyby są popularne w wielu kuchniach świata. Ich smak może nadać pikantny charakter wszelkiego rodzaju potrawom lub dodać tzw. „mięsistości”. Grzyby mają też dużo naturalnego smaku umami, szczególnie te suszone, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi składnikami do gotowania i parowania z winem.

Podstawowa koncepcja foodpairingu sprowadza się do określenia, które kombinacje uzupełniają lub wzmacniają aromaty i smaki zarówno jedzenia, jak i wina. Potrawy z grzybami wydają się szczególnie trudne w tej materii, ponieważ odmiana grzybów, sposób ich przygotowania oraz użyte przyprawy odgrywają integralną rolę w określeniu, które wina będą do nich pasować.

Czerwone odmiany, takie jak jedwabiste pinot noir, ziemiste syrah lub jasne zinfandele, doskonale łączą się z bogatymi leśnymi smakami, ale to nie koniec. Pełne, dojrzewające w beczkach wina białe i wytrawne wina różowe również tworzą udane pary z grzybami.

Warto pamiętać, że przygotowując lub wybierając dania z grzybami, najlepiej kierować się prostotą. Mniej znaczy więcej, jeśli chodzi o wydobycie i podkreślenie smaków grzybów. Takie podejście może również ułatwić dobieranie wina.

Istnieją nieskończone możliwości tworzenia par. Chętnie podzielimy się tymi najlepszymi! Oto kilka naszych sugestii.

Wino i grzyby. Jak dobierać wino do grzybów?

Grzyby mają dużo naturalnego smaku umami, co czyni je interesującym składnikiem do parowania z winem (fot. depositphotos).

Grzyby w kremowym sosie śmietanowym

Bez względu na to, czy są one podawane z makaronem, czy stanowią nadzienie tarty, potrzebują bogatszego, równie kremowego wina. Świetnym wyborem będzie biały burgund lub dojrzewające w beczce chardonnay. Smaki umami w grzybowym sosie podkreśli też rocznikowy szampan.

Jeśli wolimy czerwone wino, to ziemistość grzybów dobrze komponuje się z pinot noir.

Wino i grzyby. Jak łączyć grzyby z winem?

Grzyby w kremowym sosie potrzebują bogatego i równie kremowego wina (fot. depositphotos).

Grzybowe risotto

W tym zestawieniu warto postawić na włoskie wina białe, takie jak soave lub vermentino. Jeżeli składnikiem są bardziej szlachetne grzyby, np. borowik, spróbuj dojrzewającej włoskiej czerwieni , np. barolo, lub musującego rosé w wersji vintage.

Jak parować grzyby i wino?

Grzyby na maśle

Pyszne grzyby podsmażone na cebuli i maśle – wydają się już niemodne, ale ile smaku jest w tym prostym połączeniu. W takiej formie nadają się do przyrządzenia grzanek, naleśników na słono lub nawet jako baza do jajecznicy. Jednak z kawałkiem świeżego pieczywa też potrafią podbić podniebienie, szczególnie gdy towarzyszy im kieliszek pinot noir.

Wino i grzyby. Jak łączyć grzyby z winem?

Faszerowane grzyby Portabello

Portabello są dość mięsiste, więc idealnie nadają się do pieczenia i faszerowania. Jeśli nadziewane są mięsem, a szczególnie wołowiną i wieprzowiną, można je łączyć z niemal każdą mocniejszą czerwienią, taką jak zinfandel lub syrah.

Jeśli grzyby faszerowane są serem, na przykład pleśniowym, całkiem dobrze będzie pasować cabernet sauvignon.

Grzyby w sosie pomidorowym

Takie połączenie najczęściej możemy spotkać w kuchni włoskiej, warto więc wybrać też włoskie wino. Najlepiej będzie pasować sangiovese lub mieszanka – Chianti Classico. Chanti i pizza? To się nie może nie udać!

Zupa grzybowa

To, po jakie wino powinieneś sięgnąć, zależy głównie od tego, jak bardzo zupa jest kremowa. Jeśli jest dość bogata i gęsta, zabielona śmietaną, warto wybrać dojrzewające w beczce wina białe, np. chardonnay. Jeżeli zupa jest mocno grzybowa, można wybrać cięższe wino czerwone, np. zinfandela.

Jak łączyć grzyby z winem?

Quiche z grzybami

Jeśli dominującym smakiem jest śmietana, jajka i ser, lepiej wybrać białe burgundy lub pinot blanc. Gdy smak grzybów jest mocniejszy, bardziej ziołowy, wtedy zdecydowanie lepiej sięgnąć po pinot noir.

Grzyby shitake

To podstawowy składnik kuchni azjatyckiej. Rzadko podawane są same – stanowią jednak jeden z ważniejszych elementów wielu orientalnych dań z warzywami, makaronem i oczywiście sosem sojowym.

W tym wypadku dobrze się sprawdzą owocowe wina czerwone, takie jak pinot noir z Nowego Świata, merlot, a także rioja. Bardziej pikantne danie świetnie łączą się z wytrawnym rieslingiem lub gewürztraminerem.

Wino i grzyby. Jak łączyć wino z grzybami?

Grzyby shitake popularny składnik kuchni azjatyckiej (fot. depositphotos).

Karolina Mec

(fot. depositphotos)








KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.