Akademia
Merlot wychodzi z cienia! To wino, którego nie należy lekceważyć!
Merlot to jedno z najpopularniejszych win czerwonych na świecie. Znane jest przede wszystkim ze swojej miękkiej, zmysłowej tekstury i przystępnego stylu.
Powstaje z odmiany winogron o czerwonej skórce, która potrafi przystosować się do różnych klimatów. Może nie cieszy się ona tak powszechnym uznaniem jak cabernet sauvignon czy pinot noir, ale jest w pełni zdolna do produkcji win o tym samym poziomie złożoności i trwałości. Merlot jest jak kameleon – może być młody, gładki i owocowy, jak i dębowy, dojrzały, pełen wyrafinowania.

Merlot jest wszechstronnym winem o szerokiej gamie stylów (fot. depositphotos).
Przez całe dekady merlot był znany z tanich butelek, których zawartość znikała w błyskawicznym tempie, często w drodze z supermarketu do domu. Raczej kojarzon był z ekspresowym wprowadzaniem się w stan „szczęśliwości”. Jednak w tej historii jest pewna luka – bo to w końcu merlot jest jednym z kluczowych składników klasycznych mieszanek Bordeaux.
Jak pachnie i smakuje merlot?
Merlot to wino czerwone produkowane z odmiany winorośli o tej samej nazwie. Stylistycznie obejmuje całą gamę win, od owocowych i słodkich z dębem, po bardziej strukturalne i dopracowane, zdolne do starzenia się przez dziesięciolecia.
Zazwyczaj merlot jest winem wytrawnym, o ciele średnim do pełnego, umiarkowanej kwasowości i miękkich taninach. Odmiana winorośli doskonale oddaje terroir. Im cieplejszy klimat, tym ogólnie gładsze taniny oraz wyższa zawartość alkoholu i pełniejsze ciało.
W nosie wyczujemy całą gamę zapachów – od świeżych czerwonych wiśni i śliwek (chłodniejszy klimat), po pieczone jeżyny i ciasto owocowe (cieplejszy klimat). W miarę dojrzewania merlot staje się czekoladowy, mięsisty i może mieć aromaty tytoniowe.
W smaku dominują czarne jagody, jeżyny, porzeczki, wiśnie i śliwki, które często przeplatane są nutami goździków, wanilii i cedru, gdy wino leżakuje w dębie. W miarę starzenia merlot może wykazywać akcenty czekolady, tytoniu cygarowego, skóry oraz suszonej mięty.
Wiele merlotów dojrzewa z wdziękiem przez 3-7 lat, podczas gdy wyjątkowe mogą nadal zwiększać swoją złożoność przez 15 lat lub nawet dłużej.
Merlota należy serwować nieco poniżej temperatury pokojowej, najlepiej w temp. 15-20°C. Warto go też dekantować przez 30 minut przed podaniem, by w pełni się otworzył.

Przed podaniem merlota warto dekantować (fot. depositphotos).
7 popularnych stylów merlota
- Friuli-Wenecja Julijska, Włochy – merloty używane są zarówno w kupażach, jak i winach jednogatunkowych. Mają nuty anyżu, owoców pestkowych i przypraw.
- Bordeaux, Francja – gliniasta gleba daje mocne winogrona, a wapień nadaje owocom mineralne nuty i ziemisty smak. Większość merlotów jest używana w mieszankach Bordeaux.
- Australia – australijski merlot jest zwykle używany w mieszankach w stylu Bordeaux. Ma typowe cechy merlotów z ciepłego klimatu.
- Toskania, Włochy – toskańskie winogrona są pulchniejsze, większe i zawierają mniej garbników niż winogrona uprawiane w innych regionach. Toskańskie merloty mają aromat dębu i subtelny, ziemisty smak. Wina te są często używane w wysokiej jakości mieszankach określanych jako Super Toskanie.
- Kalifornia, USA – merlot kalifornijski znany jest z wyraźnych cech ciemnych owoców z nutami przypraw.
- Waszyngton, USA – długie słoneczne dni i chłodne noce w tym regionie nadają winu pewne cechy winogron zarówno o ciepłym, jak i zimnym klimacie. Amerykański merlot charakteryzują się wysokim poziomem kwasowości, silną obecnością jagód i wiśni oraz nutą taniny.
- Chile – ze względu na podobny klimat wino z Chile jest porównywalne z merlotem z Kalifornii. Ma mocne nuty owocowe i mocny aromat taninowy.
Dlaczego merlot jest tak gładki?
Aksamitna konsystencja to już znak rozpoznawczy merlota. Wynika ona ze szczególnej struktury garbników. Winogrona tej odmiany mają cieńszą skórkę i mniej nasion niż cabernet sauvignon, co oznacza mniejszą ekstrakcję tanin podczas maceracji.
Jednak mniejsza ilość tanin nie oznacza, że merlot jest mniej bogaty i złożony. Przy wystarczającej ilości światła słonecznego merlot rozwija bogate aromaty owocowe i intrygujące nuty przypraw, tworząc wino gładkie, ale także wielowarstwowe i urzekające.
- Sprawdź też! Taniny – istota czerwonego wina!

Łagodniejsze wino z mniejszą ilością tanin określa się jako okrągłe (fot. Theme Photos/Unsplash).
Foodpairing. Do czego podawać merlota?
Jednym z głównych powodów, dla którego ludzie tak kochają merlota, jest jego wszechstronność. Szeroka gama stylów sprawia, że jest doskonałym towarzyszem obiadu. Młody, owocowy merlot świetnie komponuje się z drobiem i wieprzowiną, a także z makaronami z sosem pomidorowym, pizzą oraz burgerami.


Polędwiczka w sosie z malinami na winie.
Pełniejsze, dojrzałe i mięsiste merloty, często z wyższą zawartością alkoholu, doskonale pasują do wołowiny, jagnięciny i dziczyzny. Bardziej pikantny styl, jak merlot z Bordeaux, uwielbia na przykład pieczoną kaczkę i grzyby.


Duszone żeberka w merlocie (fot. depositphotos).
Merlot może być przyjemnym winem na co dzień, ale również doskonale dopełni uroczystą kolację. Pomimo swoich imponujących właściwości, często grał drugie skrzypce po cabernet sauvignon i w opinii publicznej jakoś nie był traktowany zbyt poważnie. Zjawisko to stało się szczególnie widoczne, kiedy w 2004 roku bohater filmu Bezdroża (org. Sideways) wyraził wyraźną pogardę dla merlota. Wtedy to sprzedaż merlota gwałtownie spadła, podczas gdy pinot noir poszybowało w górę.
Nie dajmy się zwieść. Merlot był i nadal jest podstawą niektórych najbardziej wykwintnych win na świecie. Na szczęście „efekt Sideways” już chyba się skończył. Merlot wychodzi z cienia. Stanowi nie tylko świetne mieszanki, ale i odzyskał status odmiany zdolnej do tworzenia win bujnych, złożonych, i cudownie wszechstronnych.
Konrad Bukowski
(fot. AI)