Akademia

  • Dekantacja - co to jest?
2023-11-07

Czym jest dekantacja wina? Jak i po co dekantować wino?

Dekantacja wina– dla jednych brzmi obco, sugerując niezwykle skomplikowany proces, dla innych może być przejawem snobizmu. Czy rzeczywiście tak jest? Oczywiście, że nie! Warto oswoić tę czynność, bo pozwala dobremu winu błyszczeć jeszcze bardziej. Dowiedz się, jak, kiedy i po co w ogóle dekantować wino.

Dekantacja wina – co to jest?

Dekantowanie to bardzo powolne przelewanie wina z butelki do innego naczynia (najczęściej karafki z długą szyjką) bez naruszania osadu na dnie. To ważny krok między otwarciem butelki a cieszeniem się kieliszkiem dobrego wina. Dekantacja ma 3 główne zalety:

  • pozwala oddzielić wino od osadu, który zbiera się na dnie butelki. Co prawda, nie jest on szkodliwy i na ogół nie ma żadnego smaku, ale wpływa na wygląd wina. Może też być nieprzyjemny w ustach, sprawiać poczucie, jakby w winie były ziarenka piasku. Najwięcej osadu mają starzone czerwone wina, najmniej młode wina białe;
  • poprawia smak i aromat wina – dzięki dekantacji wino zostaje napowietrzone, co zmiękcza i łagodzi garbniki. Ponadto wszystkie nuty smakowe i zapachowe, które były uśpione w butelce, pod wpływem powietrza mogą się rozwinąć;
  • pozwala uratować wino, gdy złamie się korek – podczas dekantacji można użyć też sitka, które zatrzyma bardzo małe kawałki korka.
Jak dekantować wino

Dekantacja pozwala oddzielić wino od osadu (fot. depositphotos).

Jak dekantować wino krok po kroku?

Dekantowanie nie jest czynnością wysoce skomplikowaną i zawiłą, ale wymaga cierpliwości oraz skupienia. Po pierwsze, wino dekantujemy do dekantera – to karafka, której konstrukcja pozwala uzyskać optymalne walory wina. Po drugie, nie spiesz się. Ten proces nie lubi szybkiego tempa.  Oto, co musisz zrobić:

  1. Jeśli wino przechowywałeś w pozycji leżącej, postaw je stole pionowo i odstaw na co najmniej 24 godziny, a najlepiej na kilka dni – w tym czasie cały osad opadnie na dno butelki.
  2. Otwórz butelkę, używając korkociągu. Rób to powoli, nie potrząsając butelką, by osad nie wzbił się z dna.
  3. Przechyl dekanter pod kątem 45º i powoli, w stałym tempie wlewaj do niego wino. Obserwuj cały czas zawartość butelki i sprawdzaj, czy osad nie zbliża się do otworu – by lepiej wszystko widzieć, szyjkę butelki możesz doświetlać świeczką.

    Wino należy przelewać do dekantera powoli, kontrolując, czy osad nie zbliża się do szyjki butelki (fot. depositphotos).

    Jeśli zauważyłeś, że osad podchodzi do otworu butelki, postaw ją z powrotem na chwilę na stole. Gdy osad opadnie, zacznij znów przelewanie.

  4. Zakończ nalewanie, gdy na dnie butelki zostanie 30-50 ml cieczy. Tam kumuluje się cały osad.
  5. Wino w dekanterze powinno spędzić od 15-45 minut (w zależności od rodzaju), by swobodnie „pooddychało”– po tym czasie możesz przelać je do kieliszków i rozpocząć degustację.

Nasza rada: Pamiętaj, by zachować oryginalną butelkę – warto postawić ją obok dekantera, by goście mogli zapoznać się z etykietą. Zachowaj też korek – przyda się na wypadek, gdybyś musiał wino przelać z powrotem do butelki i przechować na później.

Obok dekantera warto postawić butelkę po winie (fot. depositphotos).

Czy wszystkie wina trzeba dekantować?

Tak naprawdę prawie wszystkie wina można poddać dekantacji – pozwala winu „oddychać”, rozwijając jego subtelniejsze akcenty. Szczególnie zyskują na tym wina czerwone o mocnej budowie, których taniny są bardzo intensywne. Shiraz, malbec, bordeaux, cabernet sauvignon – te odmiany stanowczo potrzebują dekantowania.

Proces ten służy też winom młodym. Nierzadko mają one ostry aromat i zbyt mocny smak, a dekantacja pozwala złagodzić ich profil. Z kolei w białych winach osad, jeżeli w ogóle się pojawia, jest prawie niewyczuwalny, ale napowietrzenie przez przelanie do dekantera pozwoli wydobyć z nich więcej ciekawych, intrygujących nut – zatem warto!

Jak dekantować wino?

Wina białe też można dekantować, by wydobyć z nich dodatkowe smaki i aromaty (fot. depositphotos).

Jedynymi winami, których nie należy dekantować, to wina musujące. Ich moc i cały urok tkwi w sprężystości oraz pękających bąbelkach, a napowietrzanie osłabia te walory.

Dekanter

Różni się bardzo od tradycyjnej karafki, która służy tylko do podawania wina. Kształt dekantera jest tak dostosowany, by mógł optymalnie napowietrzać wino. Dekantacja wina czerwonego wymaga dużej, szerokiej karafki, która zapewnia odpowiedni kontakt trunku z tlenem. Białe wino nie potrzebuje aż tak dużego kontaktu z powietrzem, dlatego dekanter może być węższy.

W czym dekantować wino?

Dekanter do wina, fot. Krosno

Udanej dekantacji!

Tomasz Lipiński

 

(fot. depositphotos).





Tagi wino




KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.