Akademia

  • cydr - wszystko, co warto wiedzieć
2023-06-02

Cydr wraca do łask! Wszystko, co chcesz o nim wiedzieć

Cydr. Jest pyszny i orzeźwiający, ale na ogół nie cieszy się tak dużą popularnością jak wino lub piwo. Okazuje się też, że nie wszyscy do końca wiedzą, czym tak naprawdę jest.

Pierwsze wina jabłkowe robiono już w II tysiącleciu p.n.e w Chinach oraz Egipcie. Starożytni Rzymianie zetknęli się z cydrem około 55 roku p.n.e., kiedy wpłynęli do portów Wysp Brytyjskich. Podobnie, jak wiele rzeczy, które odkryli Rzymianie, cydr zaczął coraz bardziej się popularyzować.  W Polsce znany jest od XVI wieku – na początku nazywany był jabłecznikiem.

Przed 1920 rokiem cydr był właściwie jednym z najpopularniejszych napojów alkoholowych w Stanach Zjednoczonych. Gdy nastała prohibicja, jego produkcja zaczęła szybko spadać i nie odrodziła się nawet po uchyleniu prawa o zakazie wytwarzania i sprzedaży alkoholu.

Cydr powrócił w USA, gdy na popularności zaczęły zyskiwać piwa rzemieślnicze (2 połowa XXI wieku). Na początku pojawiał się bardzo lokalnie – z czasem powstawały coraz to nowe marki, które całkiem odważnie zawojowały półki sklepowe.

Dzisiaj za największych potentatów cydru uznaje się Wielką Brytanię, Normandię, Brytanię, północną Hiszpanię, Belgię, a także Niemcy.

Cydr

Niegdyś cydr cieszył się bardzo dużą popularnością (fot. depositphotos).

W Polsce również cydr wraca do łask. Wysokie zainteresowanie kraftowymi alkoholami sprawiło, że pierwsze nieśmiałe próby producentów z produkcją cydru cieszyły się życzliwym przyjęciem przez konsumentów. Można rzec, wracamy do korzeni. Uczymy się niejako smakować prawdziwy cydr – słodzone napoje alkoholowe pod szyldem cydru, które można kupić w marketach, często nie mają z tym prawdziwym wiele wspólnego.

Cydr – czym właściwie jest?

Niektórzy opisują go jako wino z jabłek podawane w butelce po piwie. W rzeczywistości cydr jest swoją własną kategorią.

Cydr to napój alkoholowy, który jest produktem fermentacji soku wyciskanego z jabłek lub gruszek (rzadziej). Piwo natomiast powstaje w wyniku fermentacji słodowanych ziaren i jest aromatyzowane chmielem, a wino w wyniku fermentacji soku (i skórek) z winogron.

Cydr

Cydr powstaje poprzez fermentację soku jabłkowego (fot. depositphotos).

W cydrze nie ma dodatku cukru i jest zazwyczaj słodszy niż piwo. Co jeszcze go odróżnia?

Zawartość alkoholu w cydrze zwykle wynosi około 5%, podobnie jak w większości piw, podczas gdy ABV wina wynosi zwykle co najmniej 12%.

Cydr jest też dość prostym alkoholem. Co to oznacza? Piwo można podzielić na wiele kategorii, z których każda wymaga innych składników i metod (np. ALE, lager, stout). W świecie wina również istnieje niezliczona ilość stylów. A cydr? Wszędzie wytwarzany jest tak samo, niezależnie od tego, czy do jego produkcji używa się gruszek, czy jabłek.

Jak powstaje cydr?

Wszystko zaczyna się od wysokiej jakości, świeżych składników. Większość jabłek, które można znaleźć w supermarkecie lub w sadzie, nie nadaje się do produkcji cydru. To są tzw. jabłka kulinarne, które świetne są do chrupania i gotowania.

Jabłka cydrowe są lepsze do produkcji cydru ze względu na różne poziomy kwasowości i garbników. Można podzielić je na słodkie, ostre, gorzkie i słodko-gorzkie.

Warto też wiedzieć, że miejsce, gdzie są hodowane i zbierane jabłka, decyduje o smaku cydru. Ten robiony we Francji jest bardziej owocowy i subtelny w smaku. Cydr produkowany w Irlandii oraz Wielkiej Brytanii ma bogatszy i intensywniejszy smak.

Cydr - co warto o nim wiedzieć?

Ze względu na pochodzenie i rodzaj jabłek cydr będzie różnił się w smaku (fot. depositphotos).

Oczyszczone jabłka są mielone, a powstała pulpa wyciskana mechanicznie lub ręcznie na sok, który przelewa się do naczyń, w których odbędzie się fermentacja (ponieważ sok zawiera naturalne cukry, oznacza to naturalną fermentację). Producent może w razie potrzeby dodać drożdże cydrowe.

Sok fermentuje w temperaturze 20-24ºC. Po zakończeniu pierwszej fermentacji płyn oddziela się od pozostałych drożdży i przenosi do czystej, pozbawionej powietrza kadzi – dzięki temu jest klarowny.

Następnie ma miejsce kolejna fermentacja. Może trwać ona 2-3 tygodnie. Procent alkoholu zmienia się w zależności od fermentacji. Może wynosić od 4% do 8,5%. Niektóre marki oferują nawet wersję o zawartości 12% AVB.

cydr- co warto o nim wiedzieć?

Cydr ma niską zawartość alkoholu – waha się między 4% a 12% ABV (fot. depositphotos).

Po sfermentowaniu sok jabłkowy musi dojrzewać przez około 3 miesiące, nawet do 3 lat zanim zostanie wypity.

Warto pamiętać, że podstawowy, wytrawny cydr w ogóle nie zawiera dodatku cukru, ani żadnych substancji słodzących. Niestety większość cydrów sprzedawanych w marketach zawiera w rzeczywistości sporo tego słodkiego dodatku.

Rodzaje cydru

Cydr klasyfikuje się jedynie na podstawie zawartości naturalnego cukru. Istnieją 4 rodzaje:

  • wytrawne cydry o zawartości cukru poniżej 0,5% są najpowszechniejsze i charakteryzują się bardziej kwaśnym smakiem. Te cydry mogą mieć ABV do 7%;
  • wytrawne cydry o zawartości cukru 1-2% są znane ze swoich bogatych aromatów oraz gładkiego smaku;
  • cydry półwytrawne mają zawartość cukru resztkowego powyżej 2%, co oznacza, że są słodsze i mają bardziej wyczuwalny smak jabłkowy;
  • cydry półsłodkie mają zawartość cukru resztkowego powyżej 4%, są najbardziej aromatyczne i jabłkowe.
cydr - co warto o nim wiedzieć?

Cydr może być bardzo wytrawny, jak i słodki (fot. depositphotos).

Jak przechowywać i podawać cydr?

Najlepiej smakuje w ciągu dwóch lat od jego wyprodukowania. Nie trzeba przechowywać go w lodówce – wystarczy chłodne, suche i ciemne miejsce. Najważniejszą zasadą jest trzymanie cydru z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Przed podaniem cydr jednak warto schłodzić w lodówce. Schłodzić, ale nie zmrozić. Ekstremalne zimno błyskawicznie osłabia profil smakowy i zabija wszelkie aromaty.

cydr- co warto o nim wiedzieć?

Przed podaniem cydr należy dobrze schłodzić (fot. depositphotos).

Optymalna temperatura wynosi ok. 10ºC. Po wyjęciu z lodówki cydr pozostaw na 5 minut, a następnie przelej do szklanki o temperaturze pokojowej. Będzie idealny!

Co jest zdrowsze? Piwo czy cydr?

Cydr to jeden z najzdrowszych gatunków alkoholu. Spożywany z umiarem, podkreślamy jeszcze raz, z umiarem, może przynieść wiele korzyści zdrowotnych.

W skórce jabłek znajdują się duże ilości pektyn oraz błonnika, które pozytywnie wpływają na procesy trawienne. Szklanka cydru zawiera sporą porcję witaminy C oraz szereg antyoksydantów. Znajdziemy też w nim witaminę A, witaminę E, witaminy z grupy B oraz takie składniki mineralne, jak żelazo, sód i wapń.

cydr - wszystko, co warto o nim wiedzieć?

Cydr ma sporo właściwości zdrowotnych, pod warunkiem, że jest spożywany z umiarem (fot. depositphotos).

Cydr zawiera też naturalne związki zwane polifenolami, których w piwie brak. Obniżają one m.in. ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu.

Pod względem kaloryczności cydr i piwo dużo się od siebie nie różnią – 1 szklanka napoju to 80-120 kcal. Jednak, co ważne, cydr ma niższy indeks glikemiczny.

Cydr w kuchni

Podobnie jak wino, cydr jest bardzo użytecznym składnikiem podczas gotowania. Z jednej strony lubi bardzo klasyczne jesienne klasyki, jakimi są szarlotka i zupa dyniowa.

Z drugiej strony, możesz łączyć go z jedzeniem w taki sam sposób, jak białe wino. Makaron z kremowym sosem, ryby i drób mogą być wzbogacone cydrem, choć nie tylko. Spróbuj naszej łopatki wołowej na cydrze lub schabu w cydrze z karmelizowanymi jabłkami – palce lizać!

cydr

Świeża ryba w cydrze (fot. depositphotos).

Cydr też świetnie nadaje się do przyrządzania deserów. Jeśli nie wierzycie, to musicie przygotować nasze proste ciasto na cydrze lub sorbet jabłkowy z cydrem.

Najważniejsze jest jednak to, aby cieszyć się cydrem tak, jak lubisz. Nie ma konkretnych zasad, jak pić cydr, ani z czym go pić. Przede wszystkim liczy się tylko to, co Tobie smakuje.

Karolina Mec

(fot. depositphotos).





Tagi cydr




KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.