Inspiracje
Wina Beronia na świąteczny stół. Wielkanoc ze smakiem!
Kiedy pierwsze promienie wiosennego słońca wpadają do naszych domów, a zapach świeżych kwiatów miesza się z aromatem pieczonego mięsa i świątecznych wypieków, wiemy, że Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. To czas rodzinnych spotkań, śmiechu i oczywiście niezliczonych kulinarnych przyjemności. To też często powrót do smaków dzieciństwa i tradycji. A co może lepiej dopełnić świąteczne potrawy niż doskonale dobrane wino?
Na święta zawsze warto wybrać wina wszechstronne, które z jednej strony będą dobrze komponować się z długą listą potraw, a z drugiej będą idealne do popijania podczas rodzinnych rozmów. I takie właśnie są wina Beronia – doskonale wpisują się w obie role. Pod tą marką kryje się cała paleta smaków – od lekkich białych po głębokie czerwone wina, które sprawdzają się zarówno kulinarnie, jak i towarzysko 🙂
Wina Beronia warto wybrać na tegoroczną Wielkanoc jeszcze z jednego powodu. Aura na święta jest zawsze nieprzewidywalna. Wiosna często kaprysi. Chmury, słońce, deszcz i wiatr na zmianę. Oby tylko śniegu nie było! – często myślimy w duchu. A te wina mają hiszpański temperament i wnoszą ze sobą dużo pogody!
Wina powstają w sercu regionu Rioja, gdzie winnice otula blask słońca, a winogrona dojrzewają do perfekcji. Czy to żywa Crianza, elegancka Reserva, czy młoda i witalna Viura, każde z tych win ma w sobie hiszpańskiego ducha.
To wina, które zaskakują swoją głębią i uniwersalnością. Dodatkowo są łatwo dostępne, w przystępnej cenie i pochodzą z jednego z najbardziej słynnych regionów winiarskich. Te walory sprawiły, że wybraliśmy wina Beronia na tegoroczny wielkanocny stół.
Wina Beronia. Poznajmy się!
Bodegas Beronia należy do grona najlepiej znanych hiszpańskich winnic na świecie. Została założona w 1973 roku przez grupę przyjaciół, których połączyła miłość do gastronomii i chęć stworzenia win, które idealnie uzupełniałyby ich kulinarne popisy. W zamyśle twórców w winnicy miały powstawać wina wyłącznie na użytek własny, jednak dziś jest to jedna z najbardziej znanych hiszpańskich marek wina.
Wszystkie wina posiadają oznaczenie Denominación de Origen Calificada (w skrócie DOCa). Jest to tzw. Świadectwo Pochodzenia Kwalifikowanego, które nadaje się winom tylko z najlepszych apelacji. Aby producent mógł umieścić je na etykiecie, winnica musi spełniać szereg wytycznych, co wiąże się ze stałymi, bardzo rygorystycznymi kontrolami na wszystkich etapach produkcji oraz niezwykle dokładnym określeniem kartograficznym terenów uprawy winogron.
- Sprawdź też! Jak czytać etykiety win hiszpańskich?
Ponadto winnica musi zachować prestiżowy status DOC przez 10 lat, czyli nieprzerwanie przez dekadę wytwarzać wina zgodnie z rygorystycznymi standardami określonymi dla swojego regionu i apelacji. To dopiero wyzwanie!
95% win Beronia to wina czerwone. Są stworzone z myślą o dojrzewaniu w beczkach i butelkach. Ale pozostałe 5%, które stanowią wina białe, również zasługuje na uwagę – mamy tutaj młode, lekkie i cytrusowe wina doskonałe do lekkich potraw, jak i domowych ponczów.
Beronia na wielkanocnym stole
Choć na świątecznym stole robi się tłoczno, na pewno znajdzie się miejsce na butelkę smacznego wina… Ale czy hiszpańskiego? Udowodniliśmy, że za etykietą Beronia stoi jakość, ale czy będzie pasować do polskiej Wielkanocy? Lubimy takie połączenia, bo właśnie one sprawiają, że foodpairing jest tak ciekawą i wciągającą przygodą.
Wszechstronność win Beronia to naprawdę ich duży atut – nie tylko święta, ale i grille, pikniki, garden party (idzie lato, wszystko, co najlepsze, przed nami) to okazje, gdzie ta marka się sprawdzi. A wracając do Wielkanocy, nie musicie nam wierzyć na słowo. Przygotowaliśmy świąteczne menu, w którym to hiszpańskie wino czuje się znakomicie! I to dosłownie, bo również zaprosiliśmy je do gotowania. W kuchni nie ma granic. Oto nasze polsko-hiszpańskie święta!
Biała kiełbasa zapiekana w winie
Biała kiełbasa to kwintesencja świątecznego stołu, ale ten przepis to doskonały wybór dla tych, którzy pragną wprowadzić do wielkanocnego menu nutę nowoczesności, nie tracąc przy tym wierności tradycji.
Składniki na 6 porcji:
- 500 g białej kiełbasy
- 2 cebule
- 2 pory
- 2 ząbki czosnku
- 1 duże jabłko
- 1/2 szklanki wina Beronia Verdejo Rueda
- 4 łyżki oliwy z oliwek
- 2 łyżeczki suszonego majeranku
- 1/2 łyżeczki suszonego oregano
- 1/3 łyżeczki suszonego tymianku
- sól, pieprz
Przygotowanie:
- Piekarnik rozgrzać do temp. 180°C. Cebule obrać i pokroić w piórka. Pory opłukać, osuszyć i pociąć w plasterki.
- Na patelni rozgrzać oliwę i zeszklić na niej cebulę z porem. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i chwilę podsmażać. Na koniec doprawić solą oraz pieprzem i wymieszać z majerankiem, oregano i tymiankiem.
- Cebulę z porem przełożyć do formy żaroodpornej. Jabłko umyć, przeciąć na pół i usunąć gniazdo nasienne. Następnie owoc pokroić na cząstki i ułożyć na cebuli z porem. Całość zalać białym winem.
- Kiełbasę pokroić w plasterki i ułożyć na wierzchu. Formę wstawić do gorącego piekarnika. Danie piec przez 35-45 minut (grzanie góra-dół), aż kiełbasa ładnie się zrumieni.
To wytrawne białe wino z jednej odmiany verdejo, ale z dwóch zbiorów – winogrona z wczesnego zbioru wnoszą świeżość i ziołowe nuty, owoce z późniejszego zbioru dodają smak dojrzałych owoców egzotycznych. To świetna kompozycja!
Wino jest lekkie, z letnim charakterem, o mocy 13,3%. Najlepiej podawać je w temperaturze 8-12ºC. Dobrze pasuje też do ryb, delikatnych serów i białego mięsa.
Pieczony królik z nutą wiśni
Ten wolno pieczony królik ma bogaty smak dzięki suszonym wiśniom, brandy oraz czerwonemu winu. Koniecznie sprawdź przepis, bo to dowód na to, że tradycyjne potrawy mogą zaskoczyć nowymi obliczami i stać się niezapomnianym punktem wielkanocnego obiadu. To także idealna propozycja dla tych, którzy pragną wprowadzić do świątecznego menu odrobinę niebanalnych smaków.
Składniki na 6 porcji:
- 40 g suszonych wiśni
- 50 ml brandy
- 50 g brązowego cukru
- 1 oczyszczona tusza królicza
- mąka pszenna do oprószenia
- 1 łyżka oleju roślinnego
- 3 plastry wędzonego boczku
- 2 marchewki
- 2 czerwone cebule
- 1 łodyga selera
- 1 ząbek czosnku
- 2 gałązki tymianku
- 1 liść laurowy
- 150 ml wina Beronia Crianza Rioja
- 250 ml bulionu drobiowego
- sól, pieprz
Przygotowanie:
- Piekarnik rozgrzać do temp. 150°C. Wiśnie połączyć z brandy oraz brązowym cukrem. Odstawić do namoczenia.
- Marchewki obrać i pokroić w plastry razem z selerem. Czerwone cebule pociąć na większe kawałki. Boczek posiekać.
- Królika podzielić na kawałki i oprószyć solą oraz pieprzem, a następnie mąką. Mięso obsmażyć na rozgrzanym oleju na złoty kolor na patelni żaroodpornej, po czym wyjąć na talerz.
- Na tłuszcz po smażeniu mięsa wrzucić boczek, pokrojone warzywa oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Smażyć ok. 5 minut.
- Do składników wlać czerwone wino oraz bulion, po czym dodać namoczone wiśnie, liść laurowy i gałązki tymianku. Na końcu z powrotem włożyć królika i całość wstawić do rozgrzanego piekarnika.
- Królika piec pod przykryciem ok. 2 godzin, aż będzie całkowicie miękki. Pod koniec można zdjąć pokrywę, by mięso się ładnie zrumieniło.
To najbardziej popularne i znane wino z winnicy Bodegas Beronia. Jest wszechstronne i pasuje prawie do każdego dania.
Ma głęboki kolor i charakteryzuje się aromatem wiśni oraz owoców leśnych. W smaku też nie brakuje mu tej owocowości – na pierwszym planie można wyczuć wiśnie, które przełamuje delikatna pikantność przypraw korzennych.
Zawiera 13,5% alkoholu i najlepiej podawać je w temperaturze16-18ºC.
Babka czekoladowa na winie
Bogate, wilgotne i aromatyczne ciasto czekoladowe z czerwonym winem… To babka idealna! Wino nadaje jej intensywny, bogaty smak, który z pewnością zauważysz. Pamiętaj jednak, to deser tylko dla dorosłych łasuchów.
Składniki na 12 porcji:
- 1,5 szklanki mąki pszennej
- 3/4 szklanki niesłodzonego kakao w proszku
- 300 ml wina Beronia Rioja Reserva
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 0,5 łyżeczki soli
- 0,5 łyżeczki mielonego cynamonu
- 220 g miękkiego masła + do fromy
- 200 g cukru pudru
- 100 g brązowego cukru
- 2 duże jajka
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
Przygotowanie:
- Formę do pieczenia babki posmarować masłem. Piekarnik rozgrzać do temp. 180ºC.
- Mąkę pszenną przesiać z kakao, sodą oczyszczoną, solą oraz cynamonem.
- Masło ucierać na średnich obrotach miksera z cukrem, aż masa będzie jasna i puszysta. Miksując, wbijać po jednym jajku, po czym dołożyć ekstrakt.
- Miksując na wolnych obrotach, dodawać na przemian suche składniki (po 1/3) oraz wino (po 150 ml).
- Gotowe ciasto wlać do przygotowanej formy na babkę i wygładzić wierzch. Piec ok. 45 minut do suchego patyczka.
- Gotową babkę odstawić na kratkę kuchenną do ostygnięcia. Ciasto można posypać cukrem pudrem lub udekorować ulubioną polewą czekoladową.
To czerwone wytrawne wino, które leżakuje przez 18 miesięcy w beczkach z amerykańskiego i francuskiego dębu, po czym dojrzewa jeszcze przez 2 lata w butelce.
Jest pełne i złożone o głębokim kolorze oraz intensywnym aromacie owoców leśnych. Świetnie się je pije samodzielnie, ale pasuje również do pieczonych mięs oraz dojrzewających serów i wędlin.
Reservę charakteryzują nuty kakao, prażonych orzechów laskowych oraz subtelny pieprz i cynamon – dzięki temu idealnie nadaje się jako składnik naszej wielkanocnej babki.
Wiosenny poncz na winie
W tych wyjątkowych dniach, pełnych ciepła i rodzinnej atmosfery, idealnym dodatkiem na świąteczny stół będzie wiosenny poncz przygotowany na bazie lekkiego wina białego.
Ten przepis, stworzony z myślą o celebracji i wspólnym wznoszeniu toastów, stanie się pięknym uzupełnieniem świątecznej tradycji.
Składniki na 6 porcji:
- 1 butelka wina Beronia Rioja Viura
- 1 szklanka soku ananasowego
- 1,5 szklanki soku pomarańczowego
- 1/4 szklanki soku z cytryny
- 1/4 szklanki syropu cukrowego
- świeże owoce (np. plasterki pomarańczy lub cytryny)
- kostki lodu
- listki mięty
Przygotowanie:
- Do dużego dzbanka wlać białe wino, sok ananasowy, sok pomarańczowy, sok z cytryny oraz syrop cukrowy. Składniki dobrze wymieszać. Poncz wstawić do lodówki na 1 godzinę.
- Do ponczu wrzucić plasterki owoców oraz listki mięty.
- Szklanki wypełnić lodem, po czym wlać przygotowany poncz.
To wino produkowane w 100% ze szczepu viura. W stylu jest młode i lekkie. Aromat ma cytrusowy z domieszką owoców egzotycznych. W smaku świeże, owocowe, dobrze zrównoważone rześką wytrawną kwasowością. Butelkowane jest z mocą 12,5%.
Beronia Rioja Viura świetnie nadaje się nie tylko do wiosenno-letnich ponczy, ale również pasuje do sałatek na bazie sosu winegret, białych ryb i owoców morza, a także delikatnego mięsa drobiowego.
Wina Beronia to nie tylko towarzysze świąt, ale także codziennych chwil. Kolacja przy świecach, lekka przekąska na tarasie, spontaniczne spotkanie ze znajomymi – każda okazja jest dobra, by otworzyć butelkę. W końcu każdy dzień może być małym świętem.
Wina dostępne są w wielu marketach i sklepach, również on-line. Często wchodzę też w ofertę sklepu internetowego Dom Whisky i Winnicy Lidla.
Konrad Bukowski
(źródło fot. Bodegas Beronia)