Foodpairing
Pierogi i wino? Dlaczego nie?!
Pierogi to nasza duma narodowa. Rozsławiły nasz kraj na cały świat. Ba! Są i tacy, którzy specjalnie przyjeżdżają do Polski na pierogi właśnie.
Nasz skromny pieróg doczekał się nawet swojego międzynarodowego święta, które przypada 8 października. National Pierogi Day – to brzmi dumnie! A co do pierożka? Kompocik? Niekoniecznie. Okazuje się, że nasz polski przysmak może tworzyć całkiem ciekawe duety z winami z całego świata.
Niezależnie od tego, czy dorastałeś, jedząc tradycyjne pierogi swojej babci, czy też lubisz poeksperymentować z klasyką, ten przewodnik pomoże Ci połączyć pierogi z winem. Będzie naprawdę pysznie!
Pierogi z ziemniakami i serem
Klasyka pierogowego szaleństwa! Kieszeń z ciasta wypełniona sycącym nadzieniem ziemniaczano-serowym. Często polewane masłem z cebulką lub skwarkami. Szok dla serca, radość dla podniebienia!
Te klasyczne pierogi mają zwykle „maślany” charakter, więc warto wybrać wino o przyzwoitej kwasowości, aby „przebić się” przez ten tłuszcz. Spróbuj zatem rześkiego wytrawnego rieslinga lub owocowego, lekko pikantnego cabernet franc.
Jeśli pierogi podajesz z kwaśną śmietaną, wybierz białe wino z lżejszą kwasowością, na przykład sauvignon blanc lub dębowe chardonnay. Jeśli wolisz wino czerwone, warto poważnie rozważyć jakiegoś merlota – to przyjemne wino, o średniej treściwości z nutami czarnej wiśni i przypraw (szczególnie dobrze się sprawdzi, gdy nadzienie wyszło dość pieprzne).
Pierogi z kapustą i grzybami
To danie święci trumfy na wigilijnym stole, ale dobrze wiemy, że fani tego farszu nie czekają do grudnia. Pierogi z kapustą i grzybami można jeść cały rok. Gdy tylko dobierzemy do nich dobre wino, to okaże się, że będą pojawiać się na polskich talerzach częściej niż dotychczas.
Te pierogi połącz z lambrusco – lekkim, musującym czerwonym winem – lub wytrawnym rieslingiem, pełnym cytrusowych nut, które świetnie łączą się z kapustą.
Jeśli w farszu jest dużo grzybów, pomyśl o jasnoczerwonym winie o owocowym charakterze z nutą ziemistości, czyli pinot noir. Możesz także spróbować białego, aromatycznego wina o średniej treściwości, np. viognier.
Pierogi ze szpinakiem
Cieszą się naprawdę wielkim powodzeniem. Bardzo często szpinakowi towarzyszy czosnek, a same pierogi oblane są masłem. To wręcz idealna kompozycja dla win o bardziej ziołowych akcentach. Naszym faworytem jest francuskie sauvignon blanc – lekkie białe wino z ziołowym charakterem i aromatycznymi nutami, które przypominają świeżo skoszoną trawę.
Pierogi z mięsem
Wybór prawdziwego konesera. Niezależnie od tego, czy lubisz pierogi z mieloną wołowiną, wieprzowiną lub nawet jagnięciną, na pewno potrzebujesz odważniejszego czerwonego wina ze średnimi taninami. Szczególnie polecamy sięgnąć po argentyńskiego malbeca, który charakteryzuje się nutami ciemnych owoców i aksamitnymi taninami. To bardzo interesujące połączenie.
Jeśli jednak wolisz wino białe, śmiało łap za butelkę wytrawnego rieslinga. I w tym duecie roztoczy swój urok.
Pierogi z owocami
Tutaj przygoda z foodpairingiem się dopiero zaczyna, bo wszystko będzie zależeć od rodzaju nadzienia. Jednak skupmy się na tych najbardziej popularnych.
Pierogi z truskawkami świetnie komponują się z zinfandelem – charakterystyczną jego cechą są nuty czerwonych owoców, niska kwasowość i wysoka zawartość alkoholu, który sprawia, że wino na podniebieniu wydaje się trochę słodsze.
Pierogi z jagodami lub śliwkami warto podawać z kieliszkiem shiraz. To wino pachnie jagodami, jeżynami, czekoladą, wanilią oraz przyprawami do pieczenia. Ma też bardzo umiarkowaną kwasowość, która dobrze tu pasuje.
Jeśli Twoje pierogi są szczególnie słodkie, możesz wybrać wino deserowe, np. sherry.
Karolina Mec
(fot. depositphotos)