Alkohole

  • Najpopularniejsze odmiany winorośli
2022-06-16

Najsłynniejsze odmiany winorośli. 8 prawdziwych gwiazd w winiarstwie!

Właśnie po wina z tych szczepów sięgamy najczęściej. Królują na półkach sklepowych, w kuchni i na naszych stołach. Dlaczego to właśnie one świecą takim blaskiem i cieszą się wielką popularnością? To proste! Mają swój niepowtarzalny charakter, są różnorodne i niezmiernie przyjemnie do picia i bardzo uniwersalne kulinarnie. Czas dowiedzieć się o nich czegoś więcej. Oto najsłynniejsze odmiany winorośli.

Sauvignon blanc

To jedna z najstarszych odmian na świecie. Jego rodowód sięga czasów średniowiecza. Z całą pewnością pochodzi z Francji, prawdopodobnie z doliny Loary lub regionu Bordeaux. Jest wynikiem krzyżówki savagnin (odmiana z okresu Jury) z dziką winoroślą. Daje przede wszystkim bardzo świeże i orzeźwiające wina z wysoką kwasowością. Mają też bardzo cytrusowy profil z mocno owocowym finiszem i pikantnymi akcentami. Większość winorośli sauvignon blanc przeznaczonych jest na produkcję win młodych, które są idealne na lato. Zdarzają się jednak bardzo poważne wina starzone w beczkach.

Wina z sauvignon blanc mają też bardzo bogaty aromat, który może objawiać się nutami roślinnymi (trawa cytrynowa, szparagi, mięta, kolendra), owocowymi (tu głównie dominują cytrusy, ananas, jabłko, marakuja, agrest, brzoskwinia) albo mineralnymi.

Ten szczep, ze względu na region uprawy, daje wina w 4 stylach. Wśród nich popularne są wina z doliny Loary – bardzo rześkie, mineralne, z wysoką kwasowością z bardzo roślinnymi akcentami. Z kolei wina pochodzące z Nowej Zelandii charakteryzują się większą owocowścią – na pierwszy plan wysuwają się nuty owoców egzotycznych.

Mniej mineralne i bardziej delikatniejsze są wina z regionów cieplejszych – Bordeaux i Kalifornii. Podczas dojrzewania w beczkach nabierają też kremowych but.

Sauvignon blanc bardzo często występuje solo, ale świetnie też sprawdza się w kupażach. Niezwykle udanym związkiem wydaje się mariaż z sémillon oraz chardonnay i takich połączeń polecamy szukać.

Sauvignon blanc należą też do bardzo uniwersalnych win. Świetne jest jako apertitif – dzięki mineralnemu profilowi dobrze oczyszcza podniebienie i wzmaga apetyt. Sprawdza się jako dodatek do lekkich sałatek z sosem winegret, duszonego drobiu i owoców morza oraz delikatnych serów.

Sprawdź też! Sauvignon blanc – przewodnik po winie, które pokochał cały świat!

Chardonnay

Jego ojczyzną jest Burgundia – powstał z połączenia szczepu pinot noir i gouais blanc. Obecnie winorośl jest hodowana na całym świecie, choć największy obszar nasadzeń chardonnay na świecie znajduje się w Kalifornii. W zależności od klimatu, gleby, technik uprawy i produkcji winorośl daje wina bardzo różnorodne, choć wszystkie łączą charakterystyczne nuty aromatyczne – przede wszystkim są to słodkie akcenty owoców egzotycznych (na pierwszym planie wyczuwalny jest ananas, mango, brzoskwinie).

Młode chardonnay ma bardziej świeży i mineralny charakter, może być orzeźwiające i dobrze komponować się z owocami morza, białymi rybami oraz półtwardymi serami. Chardonnay to jednak winorośl, która spośród wszystkich białych odmian najlepiej nadaje się do leżakowania w beczce. Starzenie dodaje winu ciała – staje się ono bardziej kremowe, oleiste, bogate z charakterystycznymi nutami maślanymi. Takie wina będę dobrze pasować do pieczonego lub smażonego drobiu, sosów na bazie śmietany oraz długo dojrzewających i twardych serów.

Sprawdź też! Chardonnay – niesamowite wino o różnych obliczach

Riesling

Nazywa się go królem wina i winem królów. Pierwsze wzmianki o nim pojawiają się już w średniowieczu. Prawdopodobnie jest krzyżówką traminera ora dzikiej winorośli i jest spokrewniony z chardonnay. Prym w uprawie rieslinga wiodą Niemcy. Tam też powstają najlepsze wina – od wytrawnych po słodkie.
Riesling stał się tak popularny, ponieważ może dać naprawdę różnorodne wina, zachowując przy tym swój charakterystyczny styl – jego specyficznymi cechami są: wysoka kwasowość, aromaty cytrusowe (choć nie zabraknie w nim też akcentów śliwki, brzoskwini lub jabłka) i wyraźna mineralność. Zazwyczaj daje też wina o niskiej zawartości alkoholu.

Riesling może być superwytrawny, mocno kwaskowaty, ale też bardzo skoncentrowany, słodki o wysokiej zawartości cukru. A co jest pomiędzy? Cała gama różnorodności – smaków i aromatów – dlatego riesling jest tak niezwykle interesujący. Co więcej, riesling świetnie się starzeje, ale jako młode wino też smakuje bardzo dobrze – jest odświeżający, nawet można wyczuć lekkie musowanie. Bez względu na to, jaki ma poziom słodyczy, wiek czy też mineralność, praktycznie zawsze ma coś ciekawego do zaoferowania.

Sprawdź też! Riesling. Wino królów. Król wśród wina

Słodkie rieslingi to nie tylko dodatek do deserów – świetnie współgrają z pikantnymi daniami oraz potrawami z korzenną nutą. Natomiast wytrawny riesling będzie dobrym wyborem do tłustych mięs, np. kaczki.

Gewürtztraminer

Ponoć to jedna z tych odmian, którą się kocha albo nienawidzi. No cóż, my zdecydowanie ją kochamy, bo daje niezwykle przyjemne wina. „Gewürtz” oznacza korzenny, co nawiązuje do aromatów, jakie zostawia w winie. To zdecydowanie jedna z najbardziej aromatycznych odmian na świecie – oprócz wspomnianych korzennych nut, które nadają winu nieco orientalności, można odnaleźć akcenty liczi i płatków róży. Najpopularniejsze wina z tej winorośli powstają głównie we Francji oraz południowym Tyrolu.

Wino, które powstało z gewürtztraminera, charakteryzuje się na ogół niską kwasowością, z wyczuwalnym cukrem resztkowym. Może być wytrawny, jak i bardzo słodki. Wytrawny gewürtztraminera nabiera lekko słonego smaku – doskonale pasuje do dań kuchni indyjskiej lub tajskiej. Słodsze odmiany dobrze dopełnią deser. Polecamy szczególnie do tarty z owocami sezonowymi.

Sprawdź też! Gewürztraminer – niezwykłe wino, które pachnie różą

Cabernet sauvignon

Jego kolebką jest Bordeaux, skąd powędrował w świat. W zależności od klimatu, w jakim rosną winorośle, daje wina o różnym stylu. Regiony o cieplejszym klimacie produkują wina bardziej taniczne, z podwyższoną zawartością alkoholu i o bardziej owocowym profilu – wyczuwalne są szczególne nuty czarnej porzeczki i jeżyny – z wyraźnym akcentem czarnego pieprzu oraz kakao. Wina, które powstają w chłodniejszym klimacie, mają lżejszą budowę – w smaku raczej przeważają czerwone owoce z nutą mięty i subtelnym pieprzem.

Wino z cabernet sauvignon może też dojrzewać w beczce – w procesie starzenia staje się potężniejsze w smaku, bardziej bardzo garbnikowe, o niemalże atramentowym kolorze. Jeśli lubisz wina o mocnej budowie, szukaj etykiet z Bordeaux, Toskanii oraz Kalifornii. Jeżeli wolisz delikatniejszą, bardziej owocową stronę cabernet sauvignon warto wybierać wina produkowane w Chile.

Cabernet sauvignon świetnie pasuje do pieczonej lub smażonej wołowiny, w tym również steków. Jako składnik z pewnością wzbogaci ciemne sosy, np. pieczeniowe.

Merlot

Winorośl pochodzi z Francji, z rejonu Bordeaux – tam też powstają najlepsze merloty. To druga najpopularniejsza odmiana winogron na świecie. Daje wina miękkie, przyjemne, czasami można w nich wyczuć cukier resztkowy, ale i też nie brakuje im kwasowości, czy też tanicznego „zadziora”. Natomiast w aromacie kuszą śliwką, maliną oraz borówką.

Wina z odmiany merlot również dobrze się starzeją – profil wzbogaca się o nuty ziołowe oraz drzewa cedrowego. Tworzą doskonałe połączenie z wołowiną, jagnięciną oraz kaczką, szczególnie gdy podawana jest z sosem żurawinowym. Młode merloty natomiast bardzo dobrze będą smakować z sosami na bazie pomidorów. Warto te jeż podawać podczas grilla do burgerów.

Tempranillo

To hiszpański szczep, który przybył na Półwysep Iberyjski prawdopodobnie z Burgundii. W zależności od regionu występuje pod wieloma innymi nazwami: tinto fino, tinta fina, tinta del país, ull de llebre, tinta de toro, cencibel. W Portugalii natomiast kryje się pod nazwami tinta roriz albo aragonêz.

Czym tak bardzo kusi tempranillo? Daje niezwykle aromatyczne wino, którego najbardziej charakterystyczną nutą jest truskawka z waniliowym tłem. Bywa, że dochodzą też akcenty ciemnych owoców, takich jak śliwki i czarne porzeczki, oraz niezwykle subtelne korzenne i ziołowe nuty. Wina z tempranillo odznaczają się również niskim poziomem kwasowości i miękkimi, nienachalnymi taninami. Z tego też powodu jest bardzo często wykorzystywane do tworzenia kupaży. Łączy się je m.in. winami z odmian cabernet sauvignon, syrah, merlot lub grenache.

Wina produkowane ze szczepu tempranillo świetnie sprawdzają się w sezonie grillowym. Pasuje do karkówki marynowanej w ziołach, steka, a także pieczonej kiełbasy. Ze względu na swoje pochodzenie warto podawać je z chorizo lub długo dojrzewającymi hiszpańskimi szynkami. Dobrze też radzi sobie w towarzystwie dojrzałych serów.

Sangiovese

Jego nazwa oznacza dokładnie „krew Jowisza”. Bez niego nie powstałyby takie sławy, jak Chianti lub Brunello. Winorośl charakteryzuje się tym, że powstają z niego niezbyt ciężkie wina, z bardzo owocowym profilem, w którym pierwsze skrzypce grają nuty wiśniowe i czereśniowe. Typowa dla tych win jest również dość wysoka kwasowość, która sprawia, że są one dosyć rześkie i kwaskowate. Wina produkowane w cieplejszych regionach nabierają więcej owocowego stylu – dochodzą akcenty jagód, śliwek i jeżyn. Natomiast dojrzewające w beczkach sangiovese tracą tę owocowość na rzecz bardziej ziemnych, balsamicznych nut.

Ten przyjemny owocowy charakter i wysoka kwasowość sprawiają, że wina z sangiovese mają bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Pasują naprawdę do wielu dań. Trudno wyobrazić sobie bez niej kuchnię włoską – bruschetta, makarony w sosie pomidorowym, lasagne, a nawet pizza aż proszą się o kieliszek sangiovese. Z polskimi smakami też się nieźle komponuje. Przede wszystkim idealnie pasuje do wieprzowiny – duszony lub pieczony schab, gulasze i inne potrawy jednogarnkowe z pewnością będą smakować lepiej w takim towarzystwie.

Dojrzałe sangiovese natomiast tworzy udane parą z befsztykami lub dziczyzną. No i jak na „Włocha” przystało, kocha sery, szczególnie twarde włoskie, jak parmezan lub pecorino.

Konrad Bukowski





Tagi wino




KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.