Foodpairing
Jakie wina pasują do wielkanocnych dań i deserów?
Wielkanoc to prawdziwy miks smaków. Od jajek w różnej postaci, przez szynkę i pasztety, po bogate pieczone mięsa i słodkie wypieki – wybór jest ogromny. Świąteczny stół ugina się od tradycyjnych potraw. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jak podnieść wielkanocne doznania kulinarne na jeszcze wyższy poziom? Kluczem może być odpowiednio dobrana butelka wina. Przyjrzyjmy się więc, jakie wino będzie najlepszym towarzyszem dla Twoich wielkanocnych dań.
Jajka w wielu odsłonach
Zazwyczaj nasze świętowanie zaczynamy od uroczystego śniadania, podczas którego nie może zabraknąć jajek. Towarzyszą nam przez cały okres Wielkanocy, pojawiając się na stole w różnych wydaniach (faszerowane, w sosie lub jako składnik sałatek).
Jajka ze względu na siarkowy posmak i kremową teksturę mogą dominować w daniu. Delikatne wina musujące, np. jak cava lub prosecco, dzięki swojej orzeźwiającej kwasowości i subtelnym bąbelkom, potrafią dodać lekkości i elegancji potrawom jajecznym, tworząc przyjemne połączenie smakowe.
Jeżeli lubisz bardziej oryginalne duety, warto rozejrzeć się za sherry fino– to najbardziej wytrawna i popularna wersja sherry, charakteryzująca się wysoką kwasowością i słonawymi nutami. Naprawdę warto spróbować!
Jeśli jajko serwujemy w bogatym sosie, często idealne okazuje się dojrzewające chardonnay ze swoją kremowo-maślaną konsystencją i nutą dębu.
- Sprawdź też! Sherry – świat pełen niesamowitych smaków
Świąteczne pasztety
Do pasztetów warto wybrać wino czerwone z umiarkowanymi taninami lub bogate białe wina, które pięknie podkreślą ich kremowość. Jednak to, po jaką odmianę sięgniesz, zależy głównie od rodzaju pasztetu.
Do pasztetu z wątróbki wybierz czerwone wino o średnim ciele i wyraźnych nutach owocowych, np. pinot noir lub lekkiego merlota z Chile z miękkimi taninami. Pasztet drobiowy woli białe, świeże i aromatyczne wina – riesling lub sauvignon blanc będą idealne.
Do pasztetu wieprzowego szukaj czerwonego wina o bogatszym ciele i wyrazistych taninach – dobre propozycje to chianti lub cabernet sauvignon. Z kolei pasztet z dziczyzny potrzebuje czegoś charakternego. Świetnie sprawdzą się tutaj pełne, złożone wina czerwone z wyraźnymi nutami leśnymi, jak bordeaux lub shiraz.
Do pasztetu wegetariańskiego podaj lekkie biało wino, np. pinot grigio lub europejskie chardonnay (będą pasować do większości pasztetów warzywnych).
Pieczona szynka
W przypadku win białych potrzebujesz czegoś o średniej budowie, z dobrą kwasowością, ale i intensywnym owocem. Idealnie więc sprawdzą się riesling oraz gewürztraminer.
W przypadku wina czerwonego na pewno nie chcesz czegoś zbyt przytłaczającego i ciężkiego w taninach. Tu dobrze wypadnie coś o żywej „osobowości”, np. beaujolais. Możesz też sięgnąć po pinot noir z Oregonu lub Kalifornii albo austriackiego zweigelta.
- Sprawdź też! Gewürztraminer – niezwykłe wino, które pachnie różą
Biała kiełbasa
Jeśli biała kiełbasa jest podana w bardziej zdecydowanych, pikantnych przyprawach lub z mocniejszymi dodatkami, można rozważyć lżejsze czerwone wina. Świetnie sprawdzi się w tym wypadku beaujolais – lekkość i owocowy charakter tego wina świetnie balansują bogaty smak kiełbasy. Możesz też sięgnąć po pinot noir z Oregonu lub Kalifornii albo austriackiego zweigelta.
Jeśli planujesz podać białą kiełbasy w tradycyjny sposób, czyli lekko podsmażoną lub gotowaną z dodatkiem ziół i przypraw, świetnym wyborem będzie białe wino o średniej intensywności smaku.
Warto wybrać rieslinga (szczególnie wersję wytrawną z Niemiec lub Alzacji) lub alzackie pinot gris (jego nuty cytrusowe i delikatna kremowość może być ciekawym towarzyszem białej kiełbasy).
Pieczony królik
To delikatne, nieco słodkawe mięso. Najlepiej dopełni je pinot noir z Burgundii lub Nowej Zelandii, które charakteryzuje się owocowymi nutami, lekkimi taninami i ziołowym finiszem. Podkreśli subtelność mięsa, dodając potrawie elegancji i głębi.
Warto też wziąć pod uwagę chianti classico – włoskie wino z Toskanii, z przewagą szczepu sangiovese, które oferuje średnio mocne ciało i nuty czerwonych owoców z delikatną pikantnością, która podkreśli smak mięsa. Z kolei hiszpańskie wino z regionu Rioja, z dominującym szczepem tempranillo i dojrzewające w dębowych beczkach (Crianza), zapewnia bogate aromaty wanilii, skóry i suszonych owoców, które mogą elegancko dopełnić danie.
Jagnięcina
Niezależnie od tego, czy podajesz pieczeń jagnięcą czy udziec, nie może zabraknąć czerwonego wina. Jagnięcina, z jej charakterystycznym, intensywnym smakiem, wymaga potężnego partnera, jakim jest czerwone bordeaux.
To skomplikowane wino, z dominującymi nutami czerwonych owoców, dębowymi akcentami i ziołowym finiszem, dodaj elegancji i głębi. Niektórzy mówią, że jagnięcina i bordeaux to jedno z najlepszych połączeń w foodpairingu (są jak najpiękniejsza historia miłosna), ale nie bój się i tutaj trochę zamieszać.
Danie z jagnięciny spróbuj połączyć też z pełnym, owocowym winem z przyzwoitymi taninami, takim jak australijski shiraz.
Tu może też zachwycić hiszpańskie wino z regionu Rioja, zdominowane przez odmianę tempranillo – wybierzcie jednak etykietę oznaczoną jako reserva. Te wina dojrzewają dłużej (co najmniej 3 lata), co przekłada się na bogaty smak i delikatne dębowe nuty, które idealnie pasują do jagnięciny.
Wielkanoc na słodko, czyli wino do deserów
Przechodząc do słodkiego finału wielkanocnego menu, nie możemy zapomnieć o deserach, które zajmują równie ważne miejsce na świątecznym stole. Mazurek, sernik czy babka to piękne symbole świąt, do których najlepiej pasować będą słodkie lub półsłodkie wina.
Mazurek
To deser, który może mieć niejedną odsłonę – od owocowych po te bardziej eleganckie z dodatkiem ciemnej czekolady lub kajmaku. Mazurek wymaga więc wina, które jest równie zróżnicowane w swoim profilu.
Muscat de Beaumes-de-Venise to słodkie, francuskie wino z wyczuwalnymi nutami brzoskwini, kwiatów i miodu. Lekkość i słodycz tego wina mogą pięknie uzupełnić delikatniejsze mazurki, na przykład te z dodatkiem cytrusów czy lekkich kremów.
Dla mazurków z kajmakowymi i orzechowymi akcentami wspaniałym towarzystwem będzie sherry pedro ximénez – hiszpańskie słodkie wino z intensywnymi nutami suszonych owoców, fig, daktyli oraz karmelu.
Sernik
Kremowy, bogaty i puszysty – zasługuje tylko na najlepsze towarzystwo. Warto serwować go z kieliszkiem sauternes – słodkiego wina z regionu Bordeaux. Z nutami miodu, kandyzowanych owoców i delikatną kwasowością jest w stanie stworzyć z sernikiem harmonijną całość.
Z kolei tokaj aszú (węgierskie wino słodkie) dzięki swej złożoności i niezwykłej palecie smaków (smakuje jak kandyzowane mandarynki i morele, z dodatkiem miodu i przyprawowej nuty cynamonu oraz goździków) stanowi doskonałe uzupełnienie dla serników, szczególnie tych z dodatkiem owoców.
- Sprawdź też! 5 głównych rodzajów wina deserowego
Jeśli wolicie coś lżejszego, słodkie prosecco z delikatnymi bąbelkami może dodać deserowi świeżości i lekkości, tworząc interesujący kontrast do kremowej konsystencji sernika.
Babka wielkanocna
Puszysta, często przygotowywana z dodatkiem cytryny lub innych owoców, znajdzie swoje idealne uzupełnienie w rieslingu spätlese. Jego słodycz, połączona z wyraźną kwasowością i owocowym charakterem, doskonale współgra z lekkością i delikatnością tego wielkanocnego wypieku.
Warto też rozejrzeć się za late harvest chenin blanc (wino z późnych zbiorów), które charakteryzuje się słodyczą i koncentracją takich smaków, jak miód, brzoskwinia czy morela.
Mniej oczywisty wyborem może być porto tawny, ale to słodkie wino portugalskie z nutami suszonych owoców, orzechów i karmelu będzie wyjątkowym towarzyszem dla bogatszych w smaku babek, np. z bakaliami lub kajmakiem.
- Sprawdź też! Porto – wino, które zaskakuje
Otwórz się na nowe smaku i eksperymentuj z różnymi rodzajami win, by odkryć, jak mogą one wzbogacić wielkanocne świętowanie. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się podążać za naszymi sugestiami, czy stworzysz własne, niezapomniane pary, pamiętaj, że magia tych świąt tkwi w dzieleniu się radością, smakiem i wspólnie spędzonym czasem. Wesołych Świąt!
Tomasz Lipiński
(fot. depositphotos)