Foodpairing
Jak dobierać wino do sera? 5 podstawowych zasad
Wino i ser to już dobrze znany duet w foodpairingu, choć może nieco onieśmielać. Czy to przygoda tylko dla wytrawnych smakoszy i miłośników win? Wcale nie!
Które wino wybrać do jakiego sera? Wybór może wydawać się trudny, ale ten przewodnik bardzo szybko pomoże Ci tworzyć najlepsze pary jak profesjonalista. Czas na wino i ser!
Jak łączyć wino i sery – 5 podstawowych zasad!
1. Zdecyduj, kto jest bohaterem – wino czy ser?
Z doświadczenia wiemy, że łatwiej zacząć od sera. W pierwszej kolejności warto wybrać, co ma się znaleźć na desce serów – czy będą to jedynie sery miękkie, czy pleśniowe, a może miks? Dużo na pewno będzie zależeć od oferty w sklepie.
Jeśli w koszyku znajdą się główni aktorzy, to wtedy możemy ruszyć w poszukiwaniu idealnego anturażu w postaci wina.
Weź też pod uwagę to, że sery robione ręcznie przez rzemieślników dojrzewają dłużej i mają wyraźniejszą konsystencję i smak niż te z supermarketu. Z pewnością będą potrzebowały lepszego wina.
2. Jeśli trzymasz w ręku już butelkę konkretnego wina, ogranicz ilość serów.
Im więcej serów, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że do wszystkich będzie pasować Twoje wino. Jeśli masz drogie wino, które czekało na specjalną okazję, unikaj mocnych, pleśniowych serów.
3. Dobierając wino, weź też pod uwagę dodatki.
Oprócz sera często podajemy krakersy, suszone owoce, orzechy i wędliny. Wprowadzenie innego składnika może zbudować pomost pomiędzy winem a serem i sprawić, że połączenie będzie jeszcze smaczniejsze.
4. Białe wino częściej lepiej komponuje się z serem.
Pomyśl o owocach, które pasują do sera – jabłka i gruszki są chyba oczywistym przykładem, a te nuty odnajdziemy właśnie w winach białych.
Możesz kierować się tą zasadą na samym początku, choć nie oznacza to oczywiście, że powinieneś się całkiem zamknąć na czerwienie. W naszym poradniku wskażemy te, które nie powinny Cię zawieść.
5. Zastanów się, kiedy zaserwujesz sery.
Jeśli masz zamiar wpleść deskę serów między posiłki, pomyśl, czy wolisz podać je po daniu głównym, czy po deserze.
W tym pierwszym przypadku dostosuj deskę serów do wina, które pijesz do dania głównego. Gdy sery chcesz podać po deserze, skup się na serach, które dobrze komponują się ze słodkimi winami.
- Sprawdź też! Deska serów idealnie skrojona do wina
Jakie wino pasuje do sera?
Jeśli szukasz kilku pomysłów na wino i sery, pamiętaj o podstawowej zasadzie: im wyrazistszy ser, tym lepiej zbudowane wino. Nie możesz też zapomnieć o tym, że idealne połączenie stworzą tylko i wyłącznie ser oraz wino, które po prostu lubisz. Parowanie ulubionego wina z serem, za którym nie przepadasz, nic nie zmieni. Skup się na tym, co Twoje kubki smakowe uwielbiają.
Młode, łagodne sery
Zaliczamy do nich m.in. fetę, ricottę, serek śmietankowy, mascarpone, burratę lub mozzarellę.
Te sery na ogół mają łagodny smak, kremową konsystencję oraz niską kwasowość. Pomimo dużej różnorodności większość z nich będzie dobrze komponować się z wytrawnymi winami białymi, różowymi i winami musującymi.
Szczególnie warto wziąć pod uwagę prosecco, viognier, albariño, pinot grigio oraz białe mieszanki Rhône.
Sery miękkie
Zaliczamy do nich sery z białą skórką, takie jak brie i camembert. Te dobrze smakują z lekką, owocową czerwienią, jak pinot noir lub beaujolais, ale też warto serwować je z wytrawnym winem różowym.
Kremowa konsystencja serów świetnie łączy się też z wysoką kwasowością i przyjemnie szczypiącymi bąbelkami szampana. To zderzenie się jest niezwykle satysfakcjonujące.
Spróbuj też: chardonnay, hiszpańskiego wina musującego cava lub francuskiego crémant.
Sery twarde
Zaliczamy do nich m.in. cheddar, comté, parmezan, gruyère, hiszpański ser Mahon lub Manchego i ser bursztyn.
To najłatwiejszy rodzaj sera do parowania z winem – najlepiej wybrać klasyczne, średnio treściwe wina czerwone, takie jak cabernet sauvignon lub rioja. To prawdopodobnie jedno z najprzyjemniejszych połączeń, które smakuje większości ludzi. Niczym nie ryzykujesz.
Jednak nie bój sięgnąć też po beczkowane chardonnay, które charakteryzuje się bogatymi aromatami oraz kremowym ciałem.
Sery włoskie typu parmezan lub pecorino świetnie smakują z carménère, montepulciano lub nero d’Avola.
Bardzo lubimy zestawić też pinot noir z gruyère – zarówno wino, jak i ser mają odpowiednią ilość aromatu i złożoności, bez ryzyka, że jeden składnik może przyćmi drugi. To połączenie się sprawdza.
Ser z niebieską pleśnią
Zaliczamy do nich m.in. ser stilton, roquefort oraz gorgonzolę. Te sery lubią wina słodkie. Nie wahaj się i podaj je z kieliszkiem sauternes, porto lub sherry.
Złożony charakter ostrego i słonego sera pleśniowego pięknie komponuje się z pełnym ciała, słodyczy i odważnego charakteru winem wzmocnionym.
Jeśli jednak wolisz coś subtelniejszego, to lekkość moscato może być wspaniałą odmianą.
Świeży, kwaśny owoc Moscato d’Asti oczyszcza podniebienie z cięższych serów, takich jak pleśniowe, pozostawiając uczucie przyjemności i odświeżenia.
- Sprawdź też! Czym jest wino Asti i dlaczego musisz go spróbować?
Ser kozi
Jego klasycznym i bardzo sprawdzonym kompanem jest francuskie sauvignon blanc. Jego nuty cytrusowe i mineralne uwydatniają wspaniałe orzechowe i ziołowe aromaty sera.
Możesz też spróbować bardziej wytrawnego wina różowego lub lekkiego, świeżego i owocowego wina czerwonego, np. beaujolais.
Spróbuj też: chenin blanc, grüner veltliner, chablis oraz crémont.
Tomasz Lipiński