Inspiracje
Dolce vita! Czego możemy nauczyć się od Włochów w kuchni?
We Włoszech wszystko kręci się wokół jedzenia. Śmiało można powiedzieć, że to już symbol ich kultury i tradycji. Włosi są zakochani w swojej kuchni. To przede wszystkim smakosze, którzy ją celebrują i uwielbiają o niej mówić. Przenieśmy tę radość w nasze progi i zacznijmy się cieszyć tym, że po długim dniu pracy możemy się spotkać przy stole i razem spędzić czas.
Prostota – podstawa kuchni włoskiej
Zastanawialiście się, dlaczego cały świat tak bardzo pokochał włoskie dania? Ich fundamentem jest prostota, łatwo dostępne składniki, lokalność, świeżość. Nie bez powodu Włosi chwalą się, że ich jedzenie jest genuino, czyli prawdziwe. Co to oznacza? Brak sztucznych dodatków, półproduktów, umiar, aromatyczne zioła… Właśnie, dlaczego umiar jest tak ważny?
Mozzarella, bazylia, pomidory i makaron – czasami tylko tyle potrzeba do szczęścia. Najsłynniejsze i najsmaczniejsze włoskie potrawy składają się z zaledwie kilku składników, które są ze sobą doskonale skomponowane. Okazuje się, że minimalizm jest kluczem do smacznego posiłku. Tak naprawdę nie trzeba mieć wyjątkowego talentu, czy specjalistycznej wiedzy, by dobrze nakarmić drugą osobę. Znajdź przepis, który jest łatwy i szybki. Skup się na jakości składników, bo to w nich jest ukryty smak. Ciesz się tym, że możesz komuś sprawić przyjemność domowym posiłkiem.
Radość z gotowania. Każda chwila jest ważna
Nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że jedzenie we Włoszech jest oznaką nie tylko kultury, ale i miłości. Przygotowywanie posiłków dla bliskich jest dla Włocha czystą przyjemnością i sposobem na to, by wyrazić swoją sympatię i troskę. Gotowanie daje dużo szczęścia, a nawet poczucie spokoju. Co więcej, tradycje kulinarne są bardzo pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. W proces przygotowywania potraw włącza się często cała rodzina, a nawet małe dzieci.
W kuchni Włocha bywa gwarno, ale wesoło. To serce domu. Nie warto więc myśleć o gotowaniu tylko i wyłącznie w kategoriach obowiązku. Jeśli zaangażujemy w to drugą osobę, to może okazać się, że krzątanie się razem po kuchni to świetny sposób na spędzanie ze sobą czasu. Gdy zaczniecie wspólnie gotować, nawet dla zabawy, nagle okaże się, że jesteś mistrzem sosu pomidorowego, a Twoja połówka robi najsmaczniejsze mielone pod słońcem. Każdy ma mocne strony, trzeba je tylko odkryć!
- Sprawdź przepis! Tagliatelle al limone
Jest też druga rzecz, której warto nauczyć się od Włochów. To brak pośpiechu. Luz jest kluczem do kulinarnego sukcesu. Włosi uważają, że aby coś dobrze ugotować, trzeba być zrelaksowanym. Jakież to proste! Nasze polskie tempo życia jest o wiele szybsze, wiemy o tym, ale mimo to warto znaleźć chociaż jeden dzień w tygodniu, kiedy to można zwolnić, napić się wina i po prostu pobyć razem, ciesząc się wspólnym gotowaniem.
Celebracja wspólnego posiłku. Karmimy duszę
Po ciężkim dniu pracy Włosi uwielbiają wracać do swojego domu po to, by zjeść w towarzystwie rodziny lub przyjaciół. Zresztą posiłki to ich ulubiona część dnia. Jedzenie we Włoszech jest dużą przyjemnością. Nie je się tylko po to, żeby żyć, ale żyje, żeby dobrze zjeść.
Czas posiłku jest dla Włochów niemalże święty. Nie ma mowy, by zjedli go w trybie ekspresowym, między jednym spotkaniem a drugim. Jedzeniem się rozkoszują i celebrują te chwile. Przy stole dużo się rozmawia, śmieje, gestykuluje, delektuje aromatami i smakami. To jest swojego rodzaju rytuał i pasja, sposób na komunikację z drugim człowiekiem.
Nie ma co ukrywać, że Włosi są zawsze pozytywnie nastawieni na spędzania czasu razem i otwarci na nowe znajomości. Uwielbiają się spotykać, by świętować. Lubią i potrafią czerpać radość z życia – delektują się posiłkami, doceniają otaczające ich piękno, sprawiając, by codzienne życie było piękne. To bardzo prosta filozofia i to, czy przeniesiemy ją do własnej kuchni, zależy tak naprawdę tylko od nas. Jak mawiają mądrzy tego świata: „Szczęście to wybór”. Jeśli możecie dokonać tego wyboru, zawsze stawiajcie na dobre towarzystwo, dobre jedzenie i dobry alkohol.
Włosi to jeden z najbardziej towarzyskich i radosnych narodów. Mają duże poczucie humoru, dystans i zdecydowanie wiedzą, co jedzą. Ta tradycja jest w nich tak silnie zakorzeniona, że praktycznie znają historię każdej potrawy i produktu. Jedzenie to duża część ich kultury i nie ulega wątpliwości, że wiele od Włochów możemy się nauczyć, by czerpać jeszcze większą radość ze wspólnego biesiadowania.
Zuza Milewska