Inspiracje
10 polskich winnic, które warto odwiedzić!
Enoturystyka w ostatnich latach cieszy się wielką popularnością. Dobre wino, wciągające opowieści o nim i piękne widoki roztaczające się z winnicy kuszą nas coraz mocniej. Na winnicy można miło spędzić czas, odpocząć i przede wszystkim sprawdzić, co polskie winiarstwo ma nam do zaoferowania. A ma całkiem sporo.
Co prawda Polska nie może się pochwalić takimi areałami winnic, jak Francja lub Włochy, ale to nie znaczy, że nic się u nas nie dzieje. Wręcz przeciwnie, dzieje się całkiem sporo i jest to dobre. Polacy zaczęli interesować się winem – enoturystka stała się sposobem na spędzanie wolnego czasu. Choć jest to stosunkowo nowa branża w porównaniu z samym winiarstwem, to rozwija się bardzo prężnie.
Winiarze chętnie poszerzają swoje oferty – nie tylko robią wina, ale i zapraszają gości do siebie, oprowadzają po winnicy, pokazują produkcję wina od kuchni, organizują degustacje… Rozbudowują się o specjalne piwniczki i sale degustacyjne, a także miejsca noclegowe i restauracje. Jednak zawsze tym najważniejszym czynnikiem jest wino i miłość do niego.
W związku z tak wielkim zainteresowaniem enoturystyką postanowiliśmy zrobić subiektywne zestawienie najlepszych winnic, które warto odwiedzić. Część z nich może już znacie, o innych może usłyszycie po raz pierwszy. Łączy je jedno – wszystkie produkują jakościowe wino, które warte jest tego, by wsiąść w samochód i tam pojechać.
Przedstawiamy Wam kilka winnic, gdzie napijecie się dobrego wina i po prostu miło spędzicie czas, spacerując między winoroślami. Te miejsce trzeba koniecznie odwiedzić!
Winnica Marcus
Winnica położona jest w Sterkowie, ok. 30 km na południowy-zachód od Zielonej Góry. Została założona w 2009 roku przez rodzinę Bandiaków – początkowo znajdowała się przydomowych ogrodzie, ale dziś zajmuje już ok. 2 hektarów.
Winnica Marcus skupia się na produkcji różnorodnych rodzajów wina, w tym jako jeden z pierwszych polskich producentów zaczął wyrabiać pomarańczowe wina. Dobór odmian winorośli opiera się na tradycji zielonogórskiego winiarstwa. Hoduje się tu m.in. szczepy pinot noir, chardonnay, riesling, pinot gris, silvaner, gewürztraminer.
Wina z winnicy Marcus wpisują się w nurt win naturalnych, co oznacza, że w procesie fermentacji użyte są jedynie drożdże naturalne, nie stosuje się siarkowania oraz nie używa się żadnych środków chemicznych.
Winnica położona jest w malowniczym miejscu otoczonym cudownym krajobrazem. Oprócz wspaniałych ogrodów i klimatycznego tarasu w winnicy znajduje się piękna sala degustacyjna przekształcona ze 100-letniej stodoły. Całość, razem z winiarnią, utrzymana jest w rustykalnym stylu.
To idealne miejsce na degustacje i spotkania przy kieliszku jakościowego wina w towarzystwie pizzy lub podpłomyków przyrządzonych w piecu chlebowym.
Obok winnicy przebiegają szlaki turystyczne oraz trasy rowerowe, więc degustację dobrego wina można połączyć z wycieczką.
- Gdzie? Sterków, k. Nowogrodu Bobrzańskiego (woj. lubuskie)
- Informacje: www.winnicamarcus.pl
Winnica Sztukówka
Winnica Sztukówka znajduje się na Podkarpaciu w otulinie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Obecnie obejmuje ona 3,6 ha, gdzie uprawia się 12 odmian winorośli na wina czerwone, różowe oraz białe.
Nazwa winnicy nawiązuje do miejsca, gdzie jest położona. Sztukówka bowiem to niewielkie wzniesienie, na którym wybudowano zaledwie kilkanaście gospodarstw otoczonych polami i lasami.
Sztukówka oferuje nie tylko sprzedaż wina, ale i umożliwia zwiedzanie winnicy oraz prowadzi komentowane degustacje, które w sezonie turystycznym odbywają się w altanie położonej bezpośrednio w winnicy.
Od 2022 roku oferta została wzbogacona miejscami noclegowymi, dzięki czemu winnica stała się świetną bazą wypadową do zwiedzania okolicy. Mile widziane są również kampery i namioty. Można też wypożyczyć rowery. Świetne miejsce na weekend lub dłuższy urlop z dobrym winem.
- Gdzie? Glinik Średni k. Frysztak (woj. podkarpackie)
- Informacje: www.sztukowka.pl
Winnica Miłosz
Winnicę założono w 2004 roku we wschodniej, bardzo malowniczej części Wału Zielonogórskiego. Winnica Miłosz słynie ze szlachetnych odmian win, które powstają ze starych odmian uprawianych w regionie zielonogórskim co najmniej od XVI wieku (m.in. pinot noir, traminer, pinot gris ). Chlubą winnicy jest też Zweigelt – wino o delikatnym zapachu papryczki, smaku dojrzałych wiśni i czereśni.
Gdy tylko dotrzesz na miejsce, od razu w oczy rzuca się przepiękny drewniany dom stojący na wzgórzu. Z jego tarasu rozpościera się wręcz urzekający widok na winnicę – obecnie jej powierzchnia zajmuje ok. 6 ha i liczy ponad 20 odmian winorośli.
Dla gości przygotowana jest altana oraz specjalne pomieszczenie degustacyjne w piwnicy. Warto tu zajrzeć, bo Miłosz jest jedną z najbardziej prestiżowych polskich winnic, która produkuje bardzo dobre wina. Wiele z nich zdobywa nagrody w najlepszych konkursach.
Zachęcamy, by odwiedzić Winnicę Miłosz jeszcze z jednego powodu. Pyszne wino i spacer między winoroślami to z pewnością będzie niezapomniane przeżycie, ale spotkanie z samym winiarzem, Krzysztofem Fedorowiczem, również należy do wyjątkowych. O winie opowiada z pasją, wręcz poetycko, bo kocha poezją – nazwa Winnica Miłosz wcale nie jest przypadkowa 😉
- Gdzie? Łaz, k. Zielonej Góry (woj. lubuskie)
- Informacje: www.winnicamilosz.pl
Winnice Jaworek
Choć to województwo lubuskie słynie z najlepszych winnic, to okazuje się, że po sąsiedzku, czyli na Dolnym Śląsku też można znaleźć wyjątkowe miejsca. Z ogromnej pasji i marzeń w Miękini pod Środą Śląską zrodziły się Winnice Jaworek.
Wina tutaj produkowane zdobywały złote, srebrne i brązowe medale oraz uznanie jury na wielu największych i najbardziej prestiżowych polskich konkursach winiarskich, co tylko świadczy o klasie tych dolnośląskich winiarzy.
Winnice Jaworek należą także do Dolnośląskiego Szlaku Kulinarnego – Smaki Dolnego Śląska promującego tradycyjne produkty oraz kulinaria regionu. To też bardzo ważne miejsce na enoturystycznej mapie Polski.
Poza winnicą do zwiedzania udostępniono piwnicę, w której leżakują historyczne roczniki win Jaworek. Godzinne, komentowane zwiedzanie winiarni i piwnicy to koszt tylko 30 zł/os.
Na gości czekają też komfortowe pokoje i apartamenty oraz restauracja, gdzie dania przygotowywane są na bazie regionalnych produktów. Pyszny obiad w towarzystwie dobrego wina? Jesteśmy na tak!
- Gdzie? Miękinia k. Środy Śląskiej (woj. dolnośląskie)
- Informacje: www.winnicejaworek.pl
Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort
To coś dla tych, którzy lubią i mogą sobie pozwolić na odrobinę luksusu. To elegancki kompleks wypoczynkowy, który wraz z folwarkiem jest trzecią największą winnicą w Polsce.
Miejsce to oferuje nie tylko wypoczynek w pięknie urządzonych pokojach, ale i zwiedzanie winnicy oraz winiarni, degustację wina, warsztaty oraz zabiegi SPA – w tym specjalne rytuały z wykorzystaniem winogron, winne kąpiele oraz autorskie masaże.
Spacer po winnicy to prawdziwe przeżycie – roztacza się z niej widok na okoliczne jezioro, lasy oraz łąki. Całość tworzy niezwykle malowniczy pejzaż. To też dobre miejsce dla tych, których wino interesuje „od kuchni” , bo oferta warsztatów pozwala poznać cały proces produkcji tego wyjątkowego alkoholu.
Dobre wino, spa i piękna winnica – tu wszystko jest w jednym miejscu.
- Gdzie? Mierzęcin (woj. lubuskie)
- Informacje: www.palacmierzecin.pl
Winnica Dwór Sanna
Roztocze, gdzie znajduje się winnica, to najbardziej nasłoneczniony region w Polsce, dzięki czemu jest wręcz idealny do uprawy winorośli.
W Dworze Sanna powstają wyłącznie wina naturalne ze szczepów regent, solaris oraz seyval blanc, muscaris, johanniter i riesling. Często doceniane są przez znawców, sommelierów oraz nagradzane w międzynarodowych konkursach.
Jeśli jesteś prawdziwym miłośnikiem wina, z pewnością docenisz to miejsce. Podczas zwiedzania winnicy dowiesz się m.in., czym jest wino naturalne oraz biodynamiczne i jak wygląda cały proces jego wytwarzania. Na pewno zobaczysz, gdzie wino jest butelkowane i leżakowane. Nie zabraknie też degustacji wspaniałych win Nizio Naturals.
Na odwiedzających czekają też miejsca noclegowe oraz restauracja, serwująca dania na bazie ekologicznych składników. Niektórzy mówią o tym miejscu, że jest jak raj na ziemi. Trzeba to sprawdzić samemu.
- Gdzie? Wierzchowiska Drugie, k. Janowa Lubelskiego (woj. lubelskie)
- Informacje: www.dworsanna.pl
Winnica Folwark Pszczew
Winnica Folwarku Pszczew to jedna z głównych atrakcji turystycznych w Pszczewie. Wytwarza się tu wina z odmian regent, cabernet cortis, souvignier gris, solaris, johanniter, riesling oraz chardonnay. Producenci kontynuują tradycje zapoczątkowane przed wiekami przez biskupów poznańskich w uprawie winorośli na tym terenie. Od 2021 roku Winnica Folwark Pszczew posiada certyfikat ekologicznej uprawy winorośli.
Winnica otoczona jest Pszczewskim Parkiem Krajobrazowym oraz wieloma jeziorami. Wytwarza się tutaj wysokiej jakości wina wytrawne. Można ich spróbować podczas komentowanej degustacji z poczęstunkiem.
Folwark oferuje dla odwiedzających noclegi w budynku Starej Gorzelni. Z okien można podziwiać krajobraz rozłożystych zielonych łąk, które są pozostałością po jeziorze Chłop. W ofercie dostępna jest również strefa Spa, jazda konna oraz zwiedzanie okolicy bryczką.
- Gdzie? Pszczew (woj. lubuskie)
- Informacje: www.folwarkpszczew.com.pl
Winnice Kojder
To przedsięwzięcie rodzinne, prowadzone przez rodzeństwo – Artura i Annę. Swoją wiedzę zdobywali m.in. wśród niemieckich winiarzy w Badenii i Palatynacie oraz ucząc się od enologów z Instytutu Winiarstwa we Freiburgu.
Winnice Kojder położone są w pobliżu Puszczy Bukowej, będącej częścią Szczecińskiego Parku Krajobrazowego. Obecnie obejmują powierzchnię 8 ha. Winorośle rosną na zboczu o południowo-zachodniej ekspozycji, w glebie piaszczystej i gliniastej z domieszką kredy. Uprawia się tu m.in. odmiany: johanniter, souvignier gris, solaris, cabernet cortis, rondo, pinot noir.
Winnice Kojder jako pierwsze w naszym kraju przyjęte zostały do ekologicznej organizacji ECOVIN.
To malownicze miejsce oddalone od miastowego zgiełku, gdzie można odpocząć, zwiedzić winnice i po prostu w miłej atmosferze napić się naprawę dobrego wina.
- Gdzie? Babinek, k. Bielic (woj. zachodniopomorskie)
- Informacje: www.winnicekojder.pl
Winnica Kinga
Ta winnica działa już od 1985 roku . Na 2 ha uprawiany jest imponujący zbiór ok. 100 gatunków winorośli. Winnica Kinga specjalizuje się w wytrawnych winach, które zdobywają wiele nagród i wyróżnień w prestiżowych konkursach.
Poza tradycyjnym zwiedzaniem i degustacją wina, dla zainteresowanych gości winnica oferuje szkolenia i warsztaty o tematyce winiarskiej oraz kulinarnej. Wino i jedzenie? To najlepsza para!
Winnica posiada też własne miejsca noclegowe w rustykalnej Winnej Chacie oraz oferuje usługi gastronomiczne. W okolicy znajdziesz też wiele atrakcji turystycznych. Miłośnicy jazdy konnej mogą skorzystać z Winnego Folwarku – niewielkiej stadniny, współistniejącej z Winnicą Kinga.
Tu odpoczniesz i spróbujesz świetnych win!
- Gdzie? Stara Wieś k. Nowej Soli (woj. lubuskie)
- Informacje: www.winnicakinga.pl
Stara Winna Góra
„Stara Winna Góra w Górzykowie jest jednym z takich niezwykłych miejsc, gdzie czas się zatrzymał, dzięki winoroślom, które nadały charakter temu uroczysku” – takimi słowami właściciele winnicy zachęcają miłośników wina do odwiedzenia tego miejsca.
To pierwsza winnica zarejestrowana w Polsce. Uprawia się tu szlachetne odmiany winorośli, takie jak riesling, pinot gris, saphira, traminer, regent, pinot noir i saint laurent.
W ofercie znajduje się zwiedzania winnicy z prelekcją na temat tradycji winiarskich i wina oraz degustacja wina połączona ze specjalnie dobranym menu. Z tarasu rozciąga się wyjątkowy widok na Pradolinę Odry, co dodaje niepowtarzalnego klimatu.
Przy winnicy działa Winny Dworek, w którym można wynająć pokój i zostać na dłużej, by cieszyć się smakiem dobrego wina i urokami winnicy.
- Gdzie? Górzykowo, k. Zielonej Góry (lubuskie)
- Informacje: www.winna-gora.pl
Konrad Bukowski
Mapka googlowa z zaznaczonymi miejscami by się tu przydała dla lepszej orientacji.
Dzięki za inspirację 😉