Akademia
Jak wybrać dobre wino w markecie? 8 prostych wskazówek!
Nie sposób nie zauważyć, że oferta win w popularnych marketach wciąż się rozrasta. Na półkach sklepowych znajdują się setki różnych butelek, co z jednej strony daje ogromny wybór, ale z drugiej jest nieco problematyczne.
Jak spośród tylu win wybrać coś odpowiedniego? To zadanie może nas przytłoczyć! Wszyscy zasługujemy na to, by pić świetne wino, ale złapanie pierwszej butelki, która wpadnie nam w oko, często może prowadzić do rozczarowania.
Na szczęście mamy kilka wskazówek, które pozwolą rozwiać wszelkie wątpliwości związane z zakupem wina.
1. Zawsze czytaj kontretykietę
Widzisz ładną etykietę i zanim się obejrzysz już jest w Twoim koszyku? To błąd! Piękny design, choć miły dla oka, nie oznacza dobrego wina.
Odwróć butelkę i sprawdź opis z tyłu. Bardzo często znajdziesz tam mnóstwo informacji o winie, w tym notę degustacyjną, która pomoże Ci dopasować wino do Twoich preferencji. Nierzadko jest również podana sugerowana temperatura serwowania, dzięki czemu będziesz wiedzieć, czy powinieneś je schłodzić czy nie.
2. Wypisz odmiany winorośli, które lubisz
Przy każdej okazji, gdy degustujesz nowe wino, które Ci smakuje, warto zapisać sobie, z jakiego regionu pochodzi i z jakich szczepów zostało wykonane. To chyba jedna z najważniejszych rad. Nie musisz oczywiście prowadzić wielkich ksiąg lub pamiętnika. Wystarczą krótkie notatki na Twoim smartfonie.
Następnym razem, gdy będziesz na zakupach, wyjmij telefon i poszukaj czegoś podobnego w zależności od regionu i odmiany winogron, którą lubisz!
Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z winem, a w Twoim notatniku jeszcze jest pusto, skorzystaj z naszej listy najlepszych odmian dla początkujących miłośników wina.
3. Uważaj na marketing
W skrócie, nie daj się nabrać na piękne slogany i hasła. To tylko marketing, który ma zaintrygować konsumentów.
Dodatkowe naklejki i etykiety z napisami typu „Gold Medal Standard”, „Grand Vin”, „Winemakers Selection” nie mają oficjalnego znaczenia i wcale nie są wyznacznikiem jakości. Oczywiście nie oznacza to też, że to wino jest słabe, jednak nigdy nie powinieneś opierać swojej oceny wyłącznie na tym, jakie słowa widzisz przyklejone do butelki.
Wina jakościowe/apelacyjne nie potrzebują dodatkowych oznaczeń. Rozpoznasz je po charakterystycznych skrótach umieszczonych na etykiecie, m.in. AOC, DOC, DOCG, DO, DOCA, QmP.
4. Zwróć uwagę na półki poza poziomem wzroku
Nie jest już żadną tajemnicą, że marki płacą sporo pieniędzy, by ich produkty były wyeksponowane na półkach, które znajdują się na wysokości naszego wzorku. Po pierwsze, szybciej rzucają się nam w oczy, a po drugie, są na wyciągnięcie ręki – nie musimy się schylać, ani stawać na palcach.
Warto sobie zdać sprawę, że w okresach świątecznych w „centrum” znajdują się zazwyczaj wysokobudżetowe marki z winami o wszystkich poziomach jakości. W pozostałych okresach znajdziemy wszystko, od ofert specjalnych, przez tańsze, po mocno przecenione wino w celu wyprzedania zapasów.
Aby wybrać to, co najbardziej lubisz, przyjrzysz się całej przestrzeni na półkach, od góry do dołu. Koniecznie zajrzyj w rejony mniej wyeksponowane – tam mogą znajdować się prawdziwe perełki.
5. Zwróć uwagę na sekcję „inne”
W dużych marketach wina bardzo często układane są według koloru, jak i kraju. Włochy, Francja, Hiszpania, Chile, Portugalia – sklepowe półki są pełne win z tych właśnie regionów. Warto jednak zajrzeć do sekcji „Inne” utworzonej z krajów, które nie są tak wyeksponowane.
Na pewno znajdziesz coś wartego uwagi i nieszablonowego – warto odkryć coś nowego.
6. Nie daj się nabrać na promocje
Jeśli wino zostało przecenione z 45 zł na 25 zł wcale nie musi to oznaczać, że trafiłeś na okazję życia. Bardzo często tak atrakcyjne rabaty poza sezonem mają miejsce, gdy zapasy nie sprzedają się tak dobrze, jak powinny.
Oczywiście, jeśli na dobrej promocji widzisz wino, które znasz i lubisz, złap tyle, ile możesz 😉 Jednak w pozostałych przypadkach bądź ostrożny i nie daj się łatwo skusić niską ceną.
7. Droższe wino wcale nie musi oznaczać wyższej jakości
Przy wyborze wina nie warto kierować się ceną. Droższe wino z pewnością może dać poczucie prestiżu w takim symbolicznym wymiarze, ale gdy mowa o smaku, to wiele tańszych win będzie miało podobną jakość.
Wiele tańszych win pochodzi z bardzo znanych regionów lub nawet winnic. Cena nie zawsze jest wprost proporcjonalna do jakości – niektóre wina budżetowe mogą dać tyle samo radości co najbardziej znane trunki w znacznie wyższej cenie.
- Sprawdź! Co wpływa na cenę wina?
8. Korzystaj z aplikacji
Istnieje wiele aplikacji na smartfony, które ułatwiają odkrywania wina. Dzięki nim możesz rozszyfrować oznaczenia na etykietach, mieć dostęp do notatek degustacyjnych i ocen konkretnego wina, a także opinii milionów miłośników wina na całym świecie. Daj sobie pomóc!
Karolina Mec
(fot. depositphotos)