Akademia

  • wino dla początkujących
2022-10-07

Co na start? Najlepsze odmiany dla początkujących miłośników wina

Dopiero wkraczasz w krainę win? Uczysz się ich smakować i szukasz czegoś dla siebie? A może chcesz podarować butelkę osobie, dla której ten świat jest jeszcze kompletnie obcy? Ilość szczepów i odmian wina może przyprawić o zawrót głowy. Stojąc przed półką sklepową, zadajesz sobie pytanie: co mam wybrać? Ta mnogość możliwości bywa zniechęcająca.

Zapoznaj się więc z naszym zestawieniem win – wybraliśmy takie odmiany, których profil jest łagodny, zrównoważony i niezbyt wymagający (tzn. nie wymaga dużego doświadczenia degustacyjnego). Jeśli więc szukasz czegoś, co pozwoli Ci z dużą przyjemnością wejść w świat win, a na pewno nie odstraszy, tych nazw szukaj na butelkach. Oto kilka łatwych do picia, przystępnych win dla początkujących.

Wina czerwone

Na pewno na początek warto wybierać wina niezbyt taniczne. Tanina to związek występujący głównie w czerwonych winach, który powoduje cierpkość w ustach, uczucie ściągania – może być ono dość nieprzyjemne dla osób, które dopiero zaczynają pić wino. Oczywiście z czasem, gdy przyzwyczaisz się do picia czerwieni, oswoisz taniny, nauczysz się je lubić, a w efekcie końcowym, kto wie, możesz nawet zacząć preferować wysokie taniny.

  • PINOT NOIR

Świetne wino na start – niezbyt odważne, lekkie, o miękkich taninach. W większości wytrawne, o bardzo miłych owocowych nutach, np. wiśni i malin.

Winorośl ma rodowód francuski, ale hoduje się ją też w Niemczech, Nowej Zelandii, a nawet w obu Amerykach. Porównując wino z różnych regionów, możesz poczuć różnicę w smaku. Wina europejskie mają na ogół więcej nut żurawiny, te produkowane w Ameryce zaś więcej akcentów malinowych i goździków. Warto też wspomnieć, że szczep pinot noir jest ważnym składnikiem win musujących.

Dzięki lekkiemu ciału i niskim taninom pinot noir może być świetny wyborem dla kogoś, kto do tej pory był fanem win białych i chciałby spróbować czerwieni.

  • ZINFANDEL

Mimo że jest to na ogół wino o średniej budowie, ma bardzo owocowy charakter, który może spodobać się początkującym entuzjastom. Charakterystyczną cechą dla zinfandela są aromaty wiśni i śliwek, a także przypraw korzennych oraz niska kwasowość i wysoka zawartość alkoholu (znak firmowy zinfandela), który sprawia, że wino na podniebieniu wydaje się trochę słodsze. Ma też niezbyt wysoki poziom tanin.

Wina produkowane z tego szczepu we Włoszech nazywane są primitivo, więc tej nazwy też szukaj na etykiecie. Rozglądaj się też za młodszymi rocznikami, szczególnie w przypadku tańszych win.

  • CABERNET SAUVIGNON

To wino ma stosunkowo wysokie taniny i kwasowość, ale też jest bardzo owocowe – jego profil smakowy waha się od nut czerwonej porzeczki, maliny po śliwkę, jagodę i figę. Nie brakuje mu też akcentów czekoladowych lub kokosowych – w zależności od miejsca pochodzenia.

Cabernet sauvignon z chłodniejszego klimatu (Chile, Bordeaux, północne Włochy) będzie miało lżejszą strukturę i smak czerwonych owoców. Regiony o cieplejszym klimacie (np. Argentyna, RPA, Australia) dają bardziej owocowe wina z wyższą zawartością alkoholu.

Niektórzy mogliby uznać to wino za zbyt intensywne na początek, ale ta owocowość sprawia, że są i tacy, którzy zakochują się w nim od razu, dlatego musiało się znaleźć w tym zestawieniu.

  • MERLOT

Merloty, szczególnie te z Nowego Świata, są bardzo przystępne, owocowe, czasem z wyczuwalnym cukrem resztkowym. To gładkie wino, pozbawione ostrych tanin. Czasami w notach degustacyjnych opisywane jest jako „pluszowe”, czyli miłe, aksamitne. To świetna propozycja, by rozwijać podniebienie początkującego miłośnika win.

W zależności od miejsca produkcji, znajdziesz również wyraźnie wyczuwalne różnice w intensywności aromatów. Najczęściej merlot pachnie śliwką lub powidłami, wiśnią, maliną oraz borówką.

Na początku warto wybierać młode merloty. Te leżakowane w beczkach nabierają ciała i taniny, przez to mogą na pierwszy raz być zbyt ciężkie.

Wina białe

​Nowi miłośnicy wina na początku lubią też wina o niższej kwasowości – to ona sprawia, że wino jest orzeźwiające, często opisywane jako chrupiące. Im wyższa kwasowość, tym bardziej kwaśne, cierpkie wino. Poziomy kwasowości różnią się znacznie w zależności od wina.

  • PINOT GRIGIO (PINOT GRIS)

We Włoszech znane jako pinot grigio, we Francji jako pinot gris. To świetne wino dla początkujących. Ma miękki, łagodny i owocowy smak, przez co jest bardzo przystępne. Pinot grigio pachnie i smakuje cytrusami, owocami pestkowymi, a czasem można nawet znaleźć wyraźnie wyczuwalną nutę słodyczy, szczególnie w tych produkowanych w Alzacji.

Wspólną cechą wszystkich pinot grigio jest stosunkowo niska kwasowość oraz delikatny aromat. To pewniak. Nie ma w nim raczej nic, co mogłoby odstraszyć początkującego wielbiciela win.

  • SAUVIGNON BLANC

To świetne wino startowe, ponieważ wprowadzi Cię w rześkie, owocowe smaki. Znane jest z cytrusowego charakteru uzupełnionego nutą ziołową i zielonym jabłkiem. Na początek koniecznie wybierz wino z Nowego Świata (USA lub Nowej Zelandii).

Sauvignon blanc cechuje jednak dość wysoka kwasowość, ale dobrze jest zbalansowana przez wspomnianą owocowość. Zawsze można też sięgnąć po wina dojrzewające w kadzi lub beczce, których kwasowość nie jest już tak wyczuwalna.

Wina sauvignon blanc pije się głównie jako młode. Są też bardzo uniwersalne w kuchni.

  • CHARDONNAY

W opisie jego smaku dominują jabłko i gruszka – w przypadku win starzonych dochodzą jeszcze bardzo charakterystyczne nuty tostów maślanych. Poziom kwasowości zależy głównie od tego, skąd pochodzi. Europejskie chardonnay ma zwykle wyższą kwasowość niż „kuzyni” z Ameryki, ale są tym samym dużo lżejsze. Warto o tym pamiętać, kupując wino.

Wspólne wszystkim winom są nuty aromatyczne – chardonnay ma dużo akcentów słodkich, wyczuwalnych owoców egzotycznych (ananas, mango, brzoskwinie). Spróbowanie chardonnay jest niezbędne dla każdego początkującego.

  • RIESLING

To, co sprawia, że riesling jest świetnym wyborem dla początkujących, to jego szeroka gama stylów. Na początek to wytrawny i półwytrawny riesling będzie dobrym wyborem. Zbalansowana słodycz i owocowy charakter sprawiają, że wino jest łatwe do picia.

Rieslingi znane są z aromatów i smaków zielonego jabłka, cytrusów, owoców tropikalnych, ale i owoców pestkowych, takich jak brzoskwinia i morela. Choć zdarzają się rieslingi przekraczające 14%, to jednak na ogół spotkasz wina o niskiej zawartości alkoholu. Riesling to też prawdopodobnie najbardziej wszechstronne wino do łączenia z jedzeniem.

(fot. depositphotos)

 

 





Tagi obyczaje ,wino




KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.