Akademia

  • chardonnay
2023-05-09

Chardonnay – niesamowite wino o różnych obliczach

Chardonnay to jedno z najpopularniejszych winogron na świecie. Powstają z niego wina w szerokiej gamie stylów – od lekkich, rześkich i mineralnych po bogate, kremowe, dojrzewające w dębie oraz luksusowe szampany.

Ta odmiana ma niesamowite właściwości wyrażania terroir (ziemi, na której jest uprawiana), jak i prezentowania stylu winiarza. Właśnie z tego powodu wino chardonnay jest tak różnorodne. Bez względu na to, w jakich winach gustujesz, z pewnością trafisz na chardonnay, które będzie Ci pasować.

Gdzie powstają najlepsze chardonnay?

Chardonnay swoją nazwę wzięło od wioski w południowej części Burgundii o tej samej nazwie – tam właśnie znajdują się najstarsze na świecie winnice wytwarzające to wino. Zdaniem profesjonalistów właśnie w Burgundii powstają najlepsze chardonnay, zwłaszcza w regionie Côte de Beaune. Bardzo często mają zdolność do starzenia się przez dziesięciolecia.

Chardonnay

Winnice chardonnay w Burgundii, Francja (fot. depositphotos).

Z kolei nieco dalej na północ Burgundii, w Chablis, robi się świetne chardonnay, ale już w nieco innym stylu – z wyraźną kredową mineralnością i przepyszną kwasowością. Świetne jakościowe chardonnay powstają również na południu Burgundii, a dokładniej w regionie Côte Chalonnaise i Mâconnais.

W samej Szampanii, ojczyźnie szampana, chardonnay jest jedną z trzech głównych dozwolonych odmian winorośli, obok pinot noir i pinot meunier. Gdy na etykiecie szampana widzisz termin blanc de blancs, oznacza to, że pijesz czyste chardonnay.

Chardonnay

Blanc de blanc oznacza, że szampan wyprodukowano w 100% z odmiany chardonnay (fot. depositphotos).

Bardzo popularne i lubiane przez konsumentów chardonnay pochodzi też z kalifornijskiej Doliny Napa – zwykle jest produkowane w bogatszym stylu, często w dębie. Ma głębię smaku i charakterystyczną kremowość z maślanymi nutami.

Chardonnay w różnych stylach powstaje także w stanie Waszyngton i Oregonie, a także w Argentynie i Chile, Australii, Nowej Zelandii i nie tylko.

Podsumowując, jeśli chcesz spróbować najlepszego białego wina z chłodniejszych regionów, wybierz coś z Francji, Chile lub Nowej Zelandii. Jeżeli zaś wolisz smaki z nieco bardziej słonecznego klimatu, powinieneś poszukać etykiet z Australii, Kalifornii lub Hiszpanii.

chardonnay

Chardonnay to jedna z najchętniej uprawianych odmian winorośli na świecie (fot. depositphotos).

Jak smakuje chardonnay?

Odpowiedź na to pytanie jest czasami trudna ze względu na wszechstronność wina. Winorośl jest tak elastyczna i może rosnąć prawie wszędzie, więc smak winogron i wina różni się w zależności od lokalizacji. Zwykle będzie nieco wytrawne z umiarkowaną kwasowością i zawartością alkoholu.

Chardonnay naturalnie ma nuty owocowe, często przypominające jesienne owoce z sadów, takie jak jabłka i gruszki. Gdy winorośl rośnie na glebach bogatych w wapń, w winie możemy znaleźć subtelną słoność, a także mineralność.

aromaty dominujące chardonnay

Szczepy, które dojrzewały w regionach o ciepłym klimacie, dają wino z akcentami owoców tropikalnych (m.in. ananasa, mango, papai). W chłodniejszym klimacie powstaje szczuplejsze chardonnay, z nutami zielonego jabłka i cytrusów.

Chardonnay, które dojrzewało w dębowych beczkach, jest pełne i bogate, często ma dodatkowe nuty wanilii, przypraw do pieczenia (m.in. cynamonu, goździków) oraz orzechów i masła.

Niebeczkowane chardonnay jest dużo prostsze, podobne do stylu pinot grigio lub sauvignon blanc, choć bez „zielonych” posmaków i z nieco mniejszą kwasowością.

Chardonnay

Chardonnay może być rześkie i mineralne, jak i cięższe, bogate z maślanymi nutami (fot. depositphotos).

Dlaczego warto pić chardonnay?

Niewiele innych odmian win jest produkowanych w tak szerokiej gamie stylów. Chardonnay może być orzeźwiające latem i rozgrzewające w chłodniejsze dni, w zależności od tego, jaki styl wybierzesz. I do tego świetnie komponuje się z jedzeniem.

Lżejsze, mineralne chardonnay, np. z Chablis, są doskonałym towarzystwem dla białych ryb i owoców morza, duszonego na parze drobiu. Bogatsze odmiany chardonnay wolą bardziej obfite dania – np. grillowany drób, mięso lub makarony w sosie śmietanowym. Lubią też sery pleśniowe, m.in. camembert i brie.

chardonnay

Ser camembert pieczony w chardonnay.

Co ważne, bez względu na to, ile chcesz wydać na butelkę chardonnay, z pewnością znajdziesz świetną opcję w swoim przedziale cenowym. Jest mnóstwo pysznych win, które można znaleźć za mniej niż 50 zł, co jest dużym plusem.

A to ciekawe! 

  1. Powstanie chardonnay w Burgundii jest przypisywane żonie cesarza Karola Wielkiego. Ponoć miała już dość plam z czerwonego wina na siwej brodzie swojego męża, więc zażądała uprawy białych winogron w ich posiadłości (obecnie Corton-Charlemagne).
  2. W 2002 roku chardonnay zyskało na popularności jako imię dla dziecka w Wielkiej Brytanii, a to ze względu na jedną z postaci z serialu „Żony piłkarzy”.

Tomasz Lipiński

(fot. depositphotos)

 

 





Tagi wino




KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.