Afrodyzjaki
6 produktów, które podnoszą poziom testosteronu
Testosteron. Mężczyźni mają obsesję na jego punkcie. Nic dziwnego. Hormon ten wpływa m.in. na zdrowie kości i mięśni, produkcję komórek płci, płodność, ale przede wszystkim na poziom libido.
Poziom testosteronu spada wraz z wiekiem, a przez to płomień w sypialni też może przygasać. Na szczęście możemy mieć na to wpływ, dbając o to, co ląduje na naszych talerzach.
Wiele składników odżywczych, w tym witamina D, magnez i cynk, pomagają utrzymać optymalny poziom testosteronu. Warto je poznać bliżej i zaprosić do swojej kuchni. Chcesz zadbać o swój testosteron? Oto 6 produktów spożywczych, które muszą znaleźć się w Twojej lodówce!
1. Tłuste ryby
Tłuste ryby, takie jak łosoś i sardynki, są bogate w witaminę D, cynk oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Naukowcy informują, że dieta o niskiej zawartości tłuszczu może być szkodliwa dla poziomu testosteronu (oczywiście mówimy tu o zdrowym tłuszczu, a nie odżywaniu opartym wyłącznie na smażonych potrawach).
Podobnie wyglądają statystki, jeśli mowa o niskim poziomie witaminy D, która jest niezbędna przede wszystkim dla zdrowia reprodukcyjnego mężczyzn.
Sprawdź nasz przepis! Łosoś w sosie pomarańczowym
2. Warzywa liściaste
Warzywa liściaste, szczególnie te ciemne, są doskonałym źródłem mikroelementów, w tym magnezu, który ma kluczowe znaczenie dla utrzymania dobrego poziomu testosteronu, zwłaszcza u starszych mężczyzn. Magnez zmniejsza stres oksydacyjny (to brak równowagi między obroną antyoksydacyjną a wolnymi rodnikami w organizmie), który ma negatywny wpływ na poziom testosteronu.
Badania naukowe tylko to potwierdzają. U mężczyzn, którzy mieli wyższy poziom magnezu we krwi, odnotowano też wyższy poziom testosteronu.
Dodatkowo warzywa liściaste są źródłem witamin z grupy B i E oraz kwasu foliowego, który pozytywnie wpływa na układ nerwowy, poprawiając nastrój.
Tyle teorii. A jak to wygląda w praktyce? Szpinak, jarmuż, sałata włoska, brukselka… Oto nowi przyjaciele, którzy pomogą Ci zatroszczyć się o Twój testosteron.
3. Gorzka czekolada
Choć nazwa nie wskazuje, ta czekolada na pewno osłodzi Ci życie. Wprowadź ją do swojej diety, a Twój testosteron będzie Ci wdzięczny. Gorzka czekolada jest bogata we flawonoidy – związki roślinne, które mają silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne w organizmie. Badania naukowe sugerują, że wpływają pozytywnie na produkcję testosteronu.
Gorzka czekolada zawiera też związek zwany L-argininą, która pomaga utrzymać sprawność seksualną na odpowiednim poziomie. Korzystnie wpływa na ciśnienie krwi i rozszerzanie naczyń krwionośnych, szczególnie naszych stref erogennych, zwiększając pożądanie i satysfakcję ze zbliżenia. Chyba jednak warto mieć zawsze tabliczkę czekolady pod ręką 🙂
4. Awokado
Awokado to źródło cennych kwasów tłuszczowych, które są niezbędne dla zdrowia hormonalnego. Ponadto zawiera magnez (już wiesz, dlaczego jest ważny) oraz bor, który, choć występuje w śladowych ilościach, wpływa na produkcję testosteronu w organizmie i może chronić przed jego degradacją.
Awokado ma też w sobie dużo cynku – jego niedobór może być przyczyną zaburzeń erekcji. Możesz być też zaskoczony faktem, że awokado ma więcej potasu niż banan, a ten z kolei wpływa pozytywnie na libido oraz ogólną sprawność seksualną. To co? Od dziś awokado na śniadanie?
Sprawdź nasz przepis! Pieczone jajko w awokado
5. Granat
Granaty są bogate w przeciwutleniacze flawonoidowe, które pomagają chronić komórki produkujące testosteron przed uszkodzeniem i zwiększyć produkcję testosteronu. Regularnie spożywany sok z granatu może też chronić przed stresem oksydacyjnym. Poza tym granaty mają też właściwości przeciwzapalne (przewlekły stan zapalny negatywnie wpływa na poziom testosteronu).
Podobne właściwości mają owoce jagodowe i wiśnie.
Rozpocznij więc dzień od szklanki soku z granatów – taki rytuał pomoże Ci obniżyć poziom hormonów stresu, takich jak kortyzol, oraz wprawić się w lepszy nastrój.
6. Skorupiaki
Casanova był ich wielkim fanem i, jeśli wierzyć legendom, to dzięki nim był w tak świetnej formie. Skorupiaki, takie jak ostrygi i małże, są bogatym źródłem cynku, selenu i kwasów tłuszczowych omega-3, z których wszystkie wspierają optymalny poziom testosteronu i wpływają pozytywnie na zdrowie hormonalne. Co za połączenie!
Ponadto cynk jest niezbędny dla płodności oraz pomaga wzmocnić układ odpornościowy. Jeśli jeszcze nie przekonałeś się do skorupiaków, to jest najwyższy czas, by zmienić o nich zdanie. Mogę okazać się bardzo pomocne w męskich sprawach.
Sprawdź nasz przepis! Krewetki z chili i białym winem
Michał Karuzel
(fot. depositphotos)