Akademia
8 faktów, których mogłeś nie znać o Mojito
Orzeźwiające połączenie rumu, limonki, cukru i mięty – jednym słowem Mojito. Drink genialny w swej prostocie. Idealny do popijania latem, szczególnie podczas wylegiwania się przy basenie lub w ogrodzie. Owiany wakacyjną atmosferą, przywodzi na myśl wczasy pod palemką i mnóstwo relaksu.
Nic dziwnego, że ten pyszny koktajl na rumie doczekał się nawet swojego święta. Dokładnie 11 lipca przypada Światowy Dzień Mojito. Z tej okazji warto poznać kilka ciekawych faktów o tym cichym bohaterze niejednego spotkania.
- Sprawdź przepis na Klasyczne Mojito!
1. Mojito pochodzi z Kuby
Istnieje wiele teorii na temat pochodzenia tego wyjątkowego napoju, ale Kuba jest bez wątpienia ojczyzną Mojito. Kubańczycy uwielbiają połączenie rumu, cukru oraz mięty i często serwują je w lokalnych barach i restauracjach.
2. Mojito ma ponad 500 lat
Mojito to jeden z najstarszych mieszanych drinków znanych do dziś. Jego historia sięga XVI wieku, kiedy to hiszpańscy konkwistadorzy na Karaibach zaczęli mieszać lokalne składniki, takie jak limonka, mięta i cukier, z lokalnym trunkiem – aguardiente, przodkiem współczesnego rumu.
Pierwsza pisemna wzmianka o drinku pojawiła się w 1932 roku w podręczniku koktajli Sloppy’ego Joe..
- Sprawdź przepis na Poncz à la Mojito
3. Nazwa ma korzenie w języku afrykańskim
Nazwa Mojito pochodzi od słowa mojo, które w języku afrykańskim oznacza magiczny urok, zaklęcie lub talizman. Niektórzy twierdzą, że określenie to zostało wprowadzone przez afrykańskich niewolników pracujących na plantacjach trzciny cukrowej na Kubie.
Inni sądzą, że nazwa może pochodzić od hiszpańskiego słowa mojar, oznaczającego mokry, co doskonale opisuje orzeźwiający charakter drinka.
4. Dawniej Mojito było serwowane w celach leczniczych
W XVI wieku, czyli w czasach piratów i konkwistadorów, Mojito uważano za mieszankę leczniczą, Napój zawierający cukier, limonkę, miętę i aguardiente był stosowany jako lekarstwo na szkorbut i czerwonkę. Z czasem aguardiente zostało zastąpione rumem i tak powstał miks, który zaczął uprzyjemniać lokalnym mieszkańcom ciepłe wieczory.
- Sprawdź przepis na Orzeźwiające lody Mojito
5. Mojito było ulubionym drinkiem Ernesta Hemingwaya
Przynajmniej wielu tak twierdzi. Słynny pisarz, Ernest Hemingway, spędził wiele lat na Kubie, gdzie często bywał w barze La Bodeguita del Medio w Hawanie. To właśnie tam, według przekazów, zakochał się w Mojito.
Sam Hemingway znany był z zamiłowania do różnych trunków, szczególnie whisky.
6. James Bond też lubił Mojito
Filmy o Jamesie Bondzie zwykle przedstawiają agenta 007 pijącego Martini. Jednak okazuje się, że agent Jej Królewskiej Mości nie tylko delektuje się wermutem z ginem. W ekranizacji „Śmierć nadejdzie jutro” z 2002 roku James Bond (grany przez Pierce’a Brosnana) jest widziany, jak raczy się Mojito w Hawanie.
Mówi się, że po premierze filmu odnotowano znaczący wzrost sprzedaży tego drinka, a bary i restauracje zaczęły coraz częściej oferować Mojito w swoich kartach.
- Sprawdź przepis na Malinowe Mojito
7. Istnieją specjalne kostki lodu do Mojito
Aby uniknąć rozcieńczania drinka przez topniejący lód, niektórzy barmani wykorzystują specjalne kostki lodu, które zrobione są z wody, cukru i soku z limonki. Nie tylko chłodzą one koktajl, ale również wzmacniają jego smak.
8. Istnieje również Mojito z tequilą
Choć tradycyjne Mojito jest przygotowywane z rumem, w meksykańskich i kubańskich restauracjach często można spotkać wersję z tequilą. Ta odświeżająca wariacja dodaje drinkowi nowego wymiaru smakowego. Nie trzeba dodawać, że i ta wersja ma sporo fanów.
Zuza Milewska
(fot. depositphotos)