Akademia

  • Wino filtrowane a niefiltrowane
2023-02-17

Wino filtrowane a niefiltrowane. Które jest lepsze?

Jednym z trendów obecnych w branży winiarskiej jest moda na niefiltrowane wina. Opisuje się je jako bardziej naturalne, autentyczne, sięgające korzeni. Wydaje się, że ta koncepcja świetnie wpasowuje się w panujący boom na naturalność, ale czy jest w stanie całkowicie zawładnąć światem wina?

Dlaczego filtruje się wino?

Wino, gdy kończy fermentację, jest pełne pływających drożdży i osadu. Filtracja je usuwa, sprawiając, że wino staje się klarowne.

Wino zwykle przechodzi przez dwie filtracje: pierwszą w celu oddzielenia drożdży, by wino stało się klarowne, o czym wspominamy wyżej, a drugą w celu usunięcia wszelkich drobnoustrojów przed butelkowaniem.

Niemalże zawsze filtrowane są:

  • słodkie wina białe,
  • wytrawne wina białe o kwiatowym i owocowym profilu,
  • wina, które produkowane są na dużą skalę.
Filtrowane a niefiltrowane wino. Które wybrać?

Filtracja usuwa wszelki osad oraz drobnoustroje (fot. depositphotos).

Czy wino niefiltrowane smakuje lepiej?

W przypadku wina niefiltrowanego pozostawia się je w zbiornikach, by „odpoczęło”– w tym czasie drożdże opadają na dno dzięki grawitacji. Następnie wino jest zbierane znad osadu. W większości wina niefiltrowane mają taką samą klarowność jak wina filtrowane, choć mogą zostać w nich bardzo małe cząsteczki osadu – przyjmuje się, że w to właśnie one w niewielkim stopniu mogą wpłynąć na ciało wina. Podkreślić jednak trzeba, że jest to działanie minimalne.

Filtrowane a niefiltrowane wino. Które wybrać?

Wina niefiltrowane mają taką samą klarowność, jak te, które przeszły proces filtracji (fot. depositphotos).

Najczęściej dostępnymi winami niefiltrowanymi są:

  • wina białe dojrzewające w dębowych beczkach,
  • wina po drugiej fermentacji,
  • wina wytrawne,
  • wina produkowane na małą skalę.

Wina niefiltrowane. Ryzykowny biznes?

Należy pamiętać o tym, że wino jest dość niestabilnym produktem. W skrócie, już nie sok, a jeszcze nie ocet 😉 To z kolei oznacza, że bakterie, pozostające w winie, mogą powodować jego psucie. To właśnie poprzez drugą filtrację eliminuje się aktywność drobnoustrojów.

Oczywiście można stłumić działanie bakterii w winie niefiltrowanym, przeprowadzając drugą fermentację jabłkowo-mlekową, ale wpłynie to profil wina – traci ono swoje owocowe smaki i świeżość. Inną opcją jest ustabilizowanie niefiltrowanego wina wyższą dawką siarczynów, ale to również będzie miało negatywny wpływ na smak i aromat.

Filtrowane vs. niefiltrowane. Co wybrać?

Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Możliwe, że wina niefiltrowane są bardziej „otwarte” i naturalne, ale też wiążą się z większym ryzykiem. To jednak znakomite pole do degustacji i rozpoczęcia własnych poszukiwań, które pozwolą odpowiedzieć na to pytanie. Każdy powinien wypróbować oba style, aby wyrobić sobie własne zdanie.  Filtrowane czy niefiltrowane – najważniejsze, żeby nam smakowało.

Filtrowane a niefiltrowane wino. Które wybrać?

Nie ma znaczenia, czy wino jest filtrowane, czy nie – najważniejsze, by Ci smakowało (fot. depositphotos).

Tomasz Lipiński

(fot. depositphotos)








KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.