Akademia
Sos beszamelowy na winie
Beszamel – nadaje szyku i elegancji. Bez niego nie istnieje kuchnia francuska. Mówi się, że sos beszamelowy jest dla Francuzów tym, czym sos pomidorowy dla Włochów. Proste potrawy zamienia w ucztę.
To niekwestionowany król sosów. Pokochał go cały świat i zaprosił do swojej kuchni. Wszędzie czuje się dobrze i wszędzie jest doceniany. Skradł nasze serce od razu, ale dopiero z winem sprawił, że pokochaliśmy go miłością nieskończoną.
Beszamel został wymyślony przez markiza Luisa de Béchamela – wielkiego smakosza i zarządcę dworu francuskiego króla Ludwika XIV. Bardzo szybko stał się bazą do innych sosów, a lista dań, które nie mogły się bez niego obejść, wciąż się wydłużała – zapiekanki, makarony, warzywa, mięsa… Wszystko pod beszamelem zaczęło smakować lepiej! Ale żeby tak było, sos musi być nieskazitelnie gładki, dopieszczony gałką muszkatołową i mieszany z czułością. Jednym słowem, musi być domowy! Przy beszamelu nie można iść na kompromisy.
- Sprawdź nasz przepis! Croque Monsieur – kanapka pod beszamelem
Jak przygotować sos beszamelowy na winie?
Receptura przygotowania tego francuskiego specjału nie jest wcale skomplikowana. Opiera się na 3 głównych składnikach: maśle, mące i mleku. Jednak, by dodać mu jeszcze większej elegancji, beszamel wzbogacamy białym winem. Ten jeden przepis wystarczy, by przyrządzić wiele pysznych dań – zapiekane szparagi lub cukinie pod beszamelem, sos z pieczarkami do makaronu, a nawet pizzę. Możesz eksperymentować do woli!
Składniki:
- 2 łyżki masła
- 2 łyżki mąki pszennej
- 1/2 szklanki białego wytrawnego wina
- 1 szklanka mleka
- gałka muszkatołowa
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
- Masło rozgrzać w rondelku, po czym wsypać mąkę i chwilę podgrzewać, mieszając. Składniki powinny się połączyć. Naczynie zdjąć ognia i małymi porcjami dolewać wino oraz mleko, energicznie mieszając, by nie powstały grudki.
- Rondelek ponownie wstawić na ogień i sos podgrzewać na średnim ogniu, cały czas mieszając, aż zgęstnieje. Na końcu doprawić do smaku solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową.
3 kapitalne sosy na bazie beszamelu
Na podstawie tego sosu można przygotować różne warianty smakowe, które w bardzo łatwy sposób urozmaicą Twoją kuchnię. Zobacz, jakie to proste!
- Sos Mornay – do beszamelu dodać trochę startego sera Gruyère lub parmezanu i podgrzewać, aż się rozpuści. Sos będzie nieco gęstszy i bardziej kremowy. Doskonały do makaronów!
- Sauce crème (sos kremowy) – powstaje przez dodanie kilku łyżek kremówki (śmietany 30 lub 36%). Ta wersja sosu idealnie sprawdzi się, by zapiec pod nim pieczarki – takiej przystawki goście się nie spodziewają!
- Sos Soubis – to inaczej sos cebulowy. Beszamel łączy się ze zrumienioną i zmiksowaną cebulą, my szczególnie polecamy łagodniejszą w smaku szalotkę. Wystarczy naprawę odrobina, by uzyskać zadowalający smak. Sos Soubis podajemy ze smażonym lub pieczonym drobiem. Doskonale też pasuje do białych ryb.
Jakie wino pasuje do dań z beszamelem?
- Riesling – wina z tego szczepu bywają naprawdę różne – wszystko zależy od regionu – ale łączy je wysoka kwasowość i cytrusowe aromaty, a także wyraźna mineralność, która doskonale balansuje kremowość beszamelu.
- Pinot gris – to szczep, który daje niezwykle aromatyczne wino. Ze względu na miejsce produkcji wina różnią się od siebie subtelnymi nutami w smaku i aromacie. Pinot gris może być więc bardzo lekkie i subtelne, ale też nasycone zapachami. Cechą charakterystyczną są wyraźnie wyczuwalne akcenty jabłek i cytrusów, z delikatną nutą przypraw korzennych, która świetnie podbija smak gałki muszkatołowej w sosie.
- Chardonnay ma dużo akcentów słodkich, wyczuwalnych owoców egzotycznych (ananas, mango, brzoskwinie). Do beszamelu polecamy bardziej kremowe, cięższe wina (np. z Kalifornii), szczególnie jeśli postanowiłeś przygotować sos Mornay, który doskonale będzie pasować do dań z drobiu.
Karolina Mec
(fot. depositphotos)