Akademia
Chcesz przygotować doskonałą kawę? Tych zasad musisz przestrzegać!
Pierwszy łyk porannej kawy jest jak błogi, relaksujący masaż dla naszych kubków smakowych. Dla niektórych to nawet najlepsza część dnia. Minuty jakby zwalniają z chwilą, gdy Twoja dłoń obejmuje ulubiony kubek z kawą, a Ty delektujesz się przyjemnym aromatem. Ach, gdyby móc zatrzymać czas!
A co, jeśli powiemy Ci, że poranek może być jeszcze bardziej idealny? Zaparzenie kawy w domu nie musi być trudne, a przy zastosowaniu odpowiednich technik Twój domowy napar może być równie pyszny jak kawa serwowana w najlepszych kawiarniach.
Okaż swojej kawie odrobinę miłości w procesie parzenia, a w zamian otrzymasz filiżankę pełną smaku. Sprawdź, jak przyrządzić doskonałą kawę, która rozpieści Twoje podniebienie!
1. Wybierz świeżą kawę
Za tak złożony i pyszny smak kawy odpowiadają związki aromatyczne w palonych ziarnach. Niestety zaczynają się ulatniać zaraz po zakończeniu palenia – po 8 dniach do 70% tych związków zniknie. Dlatego bardzo ważna jest świeżość ziaren. W przypadku kawy mielonej proces ten przebiega jeszcze szybciej, więc tej w ogóle nie warto kupować.
Okrutna prawda też jest taka, że jeśli chcesz odkryć zadziwiający świat smaków kawy, niestety musisz wyjść poza masowo sprzedawane marki komercyjne i szukać produktów w mniejszych palarniach.
- Sprawdź też! Jak kupić dobrą kawę? Poradnik hedonisty
2. Unikaj kawy mielonej. Sam miel ziarna!
Kawa zaczyna tracić jakość niemal natychmiast po zmieleniu, dlatego czynność tę należy wykonać przed samym zaparzeniem. Już po 20 minutach od mielenia następuje wyraźna zmiana smaku spowodowana utlenianiem się kawy.
Przejście z kawy mielonej na ziarna nada Twojej filiżance więcej smaku i aromatu.
3. Zainwestuj w dobry młynek do kawy
Świetny młynek to jedno z najważniejszych narzędzi podczas parzenia kawy. Koneserzy kawy wolą mielić w młynkach żarnowych, w których łatwiej kontrolować stopień rozdrobnienia ziaren.
Niedrogie elektryczne młynki z „wirowymi ostrzami” też wykonają przyzwoitą robotę. Jeśli nie jesteś kawowym ortodoksem, pewnie Ci wystarczą na początek.
Wybierz drobniejsze mielenie, jeśli chcesz, by kawa była nico słodsza. Ziarna grubo mielone dadzą Ci z kolei satysfakcjonującą goryczkę. Dostosowanie stopnia mielenia przybliży Cię o krok do pysznej kawy w domu.
- Sprawdź też! Kawa na orzeźwienie! 6 przepisów na bazie espresso
4. Pamiętaj o proporcjach
Ogólna zasada brzmi, że na 2 łyżki kawy przypada 180 ml wody. Podkreślić należy tu jednak jeszcze raz, że mamy do czynienia z ogólną regułą. Jeśli jesteś wielkim hedonistą i miłośnikiem kawy, nie obejdziesz się bez wagi. Dlaczego?
Różne kawy i mieszanki mogą charakteryzować się dużą różnicą między wielkością i gęstością, więc łyżka stołowa jednej kawy może w rzeczywistości ważyć znacznie mniej niż łyżka innej kawy.
Ilość użytej kawy w stosunku do ilości zaparzonej wody decyduje o tym, jak mocna lub słaba będzie filiżanka naparu.
5. Używaj filtrowanej wody
Jakość i smak wody odgrywa ogromną rolę w parzeniu kawy. Jak dużą? Ano decyduje aż w 98%, czy poniesiesz sukces, czy porażkę.
Używanie filtrowanej wody to jedna z najlepszych rzeczy, jaką możesz zrobić dla porannej filiżanki. Jeśli używasz wody butelkowanej, upewnij się, że nie jest destylowana. Technicznie rzecz biorąc, jest to najczystsza woda, ale kawa potrzebuje jednak trochę minerałów, by osiągnąć perfekcję.
6. Upewnij się, że woda ma odpowiednią temperaturę
Aby wydobyć z kawy najlepsze aromaty, woda, której używasz do zaparzenia, musi mieć optymalną temperaturę, która waha się pomiędzy 90,5ºC a 96ºC.
Poniżej 90,5ºC nie pojawi się przyjemna kwasowość i wyraźne smaki, których w kawie szukamy. Z kolei jeśli woda będzie za gorąca, pojawi się gorycz. Po podgrzaniu wody odczekaj około 30 sekund, zanim zaczniesz zalewać kawę.
Nie bój się eksperymentować ze stopniem mielenia kawy, temperaturą wody i metodami parzenia, aż znajdziesz „właściwą” filiżankę kawy. Niech Twoje kubki smakowe będą mapą do raju 🙂
Tomasz Lipiński
(fot. depositphotos)