Akademia
8 rzeczy, które każdy miłośnik wina powinien mieć!
Wino ma nam sprawiać przyjemność. Towarzyszyć spotkaniom z przyjaciółmi, sprzyjać długim rozmowom i dopełniać ulubione jedzenie. Delektowanie się winem wcale nie musi też wiązać się z formalnymi degustacjami – może być swobodne, w zaciszu własnego domu przy dźwiękach ulubionej muzyki.
Jeśli kochasz wino i jest to uczucie poważne, te rzeczy musisz mieć u siebie w domu. Oto nasze TOP 8, które zdecydowanie poprawią wrażenia związane z popijaniem wina, nie rujnując przy tym budżetu.
Dobre kieliszki do wina
Kieliszek może zmienić wszystko. Po pierwsze, ma duże znaczenie estetyczne. Wiadomo, że wino w nim będzie piękniej się prezentowało niż w zwykłym kubku.
Do wyboru jest mnóstwo marek, które w swojej ofercie mają przeróżne kieliszki za rozsądną cenę. Nie trzeba od razu inwestować w kryształy 😉
Ponadto szkło do wina wpływa na nasze wrażenia degustacyjne. To samo wino sączone z różnych kieliszków może smakować uderzająco inaczej. Warto podążać za zaleceniami producenta, który na opakowaniu umieszcza informacje, czy dany kieliszek jest do czerwonego, czy do białego wina.
Porządny korkociąg
Obecnie na rynku dostępne są wszelkiego rodzaju otwieracze do butelek wina, nawet elektryczne. Bardzo popularnym wyborem jest trybuszon zwany korkociągiem kelnerskim – bardzo prosty w użyciu, działa metodą dźwigni, dzięki czemu można otworzyć wino bez obciążania korka lub nadgarstka. Często wyposażony jest w obcinarkę do folii.
Amatorzy starych win wybierają korkociąg z „wąsami” Ah-So. Co prawda wbijanie dwóch ząbków w boki korka może wydawać się męczące, ale jeszcze bardziej irytujące jest filtrowanie wina z pływającym w nim pokruszonym korkiem.
- Sprawdź też! Różne rodzaje korkociągów? Jak ich używać?
Bez względu na to, jaki rodzaj korkociągu preferujesz, zadbaj o to, by był dobrej jakości i wykonany ze stali nierdzewnej. To ważne, czym otwierasz wino.
Dekanter
Dekantacja nie jest przeznaczona tylko dla starych, rzadkich win. Tak naprawdę prawie wszystkie wina można poddać dekantacji – nawet młode i białe, ale szczególnie zyskują na tym wina czerwone o mocnej budowie, których taniny są bardzo intensywne.
Im wino jest odważniejsze w smaku, bogatsze w garbniki i alkohol, tym lepiej, by trafiło do dekantera. Jego kształt jest tak dostosowany, by mógł optymalnie napowietrzać trunek.
- Sprawdź też! Jak i po co dekantować wino?
Do dekantacji wina czerwonego używa się dużej karafki z szerokim dnem. W przypadku bieli dekanter może być węższy. Ważne, by pamiętać, że proces ten poprawia smak i aromat, dlatego tego gadżetu nie może zabraknąć w barku prawdziwego miłośnika wina.
Wiaderko do lodu
Utrzymywanie wina w odpowiedniej temperaturze – zwłaszcza białego, różowego i musującego – jest niezwykle istotne. Butelka z winem powinna znajdować się w wiaderku z lodem aż do ostatniego rozlania.
Wiaderko na wino powinno być na tyle głębokie, aby lód (z dodatkiem odrobiny wody) sięgał do ramienia butelki. Przed zakupem warto sprawdzić wymiary.
W sprzedaży dostępne są także elektryczne coolery na butelkę. Mają piękny design i wyjątkowo prezentują się na stole, jednak są już droższą opcją – średnio kosztują ok. 300 zł. To gadżet dla miłośników nie tylko wina, ale i technologii.
- Sprawdź też! W jakiej temperaturze serwować wino?
Czy wybierzesz tradycyjne wiaderko, czy nowoczesny cooler, zależy tylko od Ciebie. Jednak pamiętaj, by w Twoim domu znalazło się miejsce na akcesorium, w który możesz utrzymywać niższą temperaturę wina.
Notatnik degustacji
Jeśli namiętnie degustujesz wino, musisz mieć swój własny notatnik. To ważne, by spisywać swoje wrażenia. Potraktuj to jak pisanie pamiętnika o winie.
Nie musisz silić się na wymyślne skojarzenia – im prościej, tym lepiej. Wypisz po kolei, jakie aromaty i smaki wyczuwasz. Następnie oceń, czy były one dla Ciebie przyjemne, z czym się kojarzyły, co Ci się nie podobało… Możesz też wypracować swój własny system przyznawania punktów.
- Sprawdź też! Jak smakować wino? Przewodnik po degustacji
Warto te notatki przechowywać. Z czasem będziesz mógł śledzić, jak Twoje oceny ewoluują. Może się nawet okazać, że kiedyś byłeś dla jakiegoś wina zbyt srogi lub pobłażliwy. To ciekawy eksperyment.
Pompka próżniowa do win
Rzeczywistość pokazuje, że nie każda butelka kończy się w dniu otwarcia. Po odkorkowaniu białe wino powinno się przechowywać w lodówce maksymalnie do 3 dni, a wino czerwone w temperatura pokojowej do 3-4 dni. Jeśli jednak masz specjalną pompkę do win, czas też można wydłużyć do tygodnia.
Pompka próżniowa usuwa powietrze z otwartej butelki, dzięki czemu opóźnia się proces utleniania, a alkohol nie straci szybko swoich walorów smakowych i zapachowych. Pozwala też na ponowne szczelnie zamknięcie wina.
Stojak na wino
Najpierw znajdź w swoim domu miejsce, gdzie wino będzie czuć się najlepiej. Na szczęście, biorąc pod uwagę, że prawie wszystkie wina, które kupujesz w sklepie, są przeznaczone do szybkiej konsumpcji, wcale nie musisz budować piwniczki.
Większość butelkowanych czerwonych win może być przechowywana do 3 lat. Białe wina średnio powinny być wypite w ciągu jednego roku, do dwóch lat.
Chroń swoje wina przed światłem słonecznym, unikaj wahań temperatury, a wszystkie wina zakorkowane przechowuj w pozycji leżącej, co ułatwi specjalnie przystosowany do tego stojak na wino. Wypełniony butelkami cieszy oko i na pewno pozwala zaoszczędzić sporo miejsca.
Kilka dobrych książek o winie
Nie musisz posiąść całej tajemnej wiedzy świata dotyczącej wina. Nie potrzebujesz też wysokich regałów, by pomieścić wszystkie książki. Wystarczy kilka pozycji, które będą zawierały podstawy i wątki, które naprawdę Cię interesują.
Na początek sugerujemy książki obejmujące szeroki zakres stylów win, odmian winogron oraz regionów. A może intryguje Cię sztuka parowania jedzenia i wina? Zagadnieniu foodpairingu poświęcono naprawdę wiele publikacji.
Wino daje dużo przyjemności, ale to też złożony trunek – książki pozwolą poznać go lepiej. I będą zawsze na wyciągnięcie ręki podczas degustacji.
Zuza Milewska
(fot. depositphotos)