Inspiracje

  • hedonizm w kuchni
2023-07-28

Idzie nowe! Zdrowy hedonizm wkracza do naszej kuchni

Kompulsywne liczenie kalorii, pilnowanie wagi, obsesja na punkcie zdrowego odżywiania… Wydaje się, że ten trend powoli mija. Zaczęliśmy rozumieć, że restrykcyjna dieta, często pozbawiona przyjemności nie jest dla nas dobra – nie wypływa korzystanie ani na nasze ciało, ani na nasze zdrowie psychiczne. W końcu dopadł nas… hedonizm!

Wszyscy ludzie w głębi duszy są hedonistami. Tylko niektórym potrzeba więcej czasu, żeby to do nich dotarło.

Jo Nesbø

Zrobiliśmy ogromny krok w przód w sposobie myślenia na temat jedzenia. Tak, to wciąż ważne, by dbać o siebie i zwracać uwagę na to, co ląduje na naszym talerzu, ale równie istotne jest czerpanie przyjemności z posiłku. Chcemy znów cieszyć się jedzeniem! Nie chodzi o to, by tylko napełnić brzuchy, ale o to, by jednocześnie poczuć pełne zadowolenie.

Hanni Rützler, słynna austriacka badaczka trendów i żywienia, podkreśla, że dzisiejszy konsument zwraca uwagę nie tylko na zdrowie, ale i na dobre samopoczucie. „To, co znajduje się w naszych wózkach sklepowych i na naszych stołach obiadowych, stało się złożoną serią pytań – społecznych, politycznych i na poziomie indywidualnym. Każdy próbuje dokonać właściwych wyborów dla siebie”[1]. I to właśnie ten wolny wybór jest podstawą dla zdrowego hedonizmu.

Hedonizm w kuchni

W hedonizmie chodzi o to, by w końcu robić coś dla siebie i wybrać to, co daje radość.

Czym właściwie jest hedonizm?

Słowo pochodzi ze starożytnego języka greckiego i oznacza przyjemność oraz pożądanie. Ta myśl filozoficzna zakłada, że człowiek powinien dążyć do zadowolenia i skupiać się na rzeczach, które go uszczęśliwiają. Bierze pod uwagę wszystkie rodzaje przyjemności, które są dostępne dla człowieka, m.in. pyszne jedzenie, seks, hobby, alkohol itd., ale czerpanie przyjemności estetycznej i moralnej jest równie istotne. W dużym skrócie, hedonista chce być szczęśliwy.

Jednak hedonizm przez wiele lat miał złą reputację. Taka postawa była i pewnie przez niektórych wciąż jest utożsamiana z egoizmem. Mylne to założenia. Podczas gdy egoista skupia się tylko na własnym dobru, hedonista lubi się dzielić przyjemnością. Czerpie wiele radości z przebywania z bliskimi, myśli o innych oraz ceni sobie takie wartości, jak przyjaźń i miłość.

Co więcej, wiele z tych hedonistycznych czynności nie sprawiałyby mu ostatecznie tyle satysfakcji, gdyby robił je sam lub nie mógł się podzielić tym z innymi.  Hedonista po prostu robi to, co daje mu szczęście i ceni sobie przede wszystkim wolność wyboru.

Hedonizm w kuchni

Hedonista lubi się dzielić przyjemnością i czerpie wiele radości z przebywania z bliskimi.

Kim jest kulinarny hedonista?

Co w takim razie oznacza bycie hedonistą kulinarnym? Jedzenie wszystkiego, kiedy i ile się chce?  Nie odmawianie sobie niczego? Ależ nie. Zdrowy hedonizm zakłada równowagę. Może brzmi to jak sprzeczność, ale współczesny hedonista to bardzo świadoma osoba. Wie, co kocha. Łączy zdrowe jedzenie i przyjemność z celebrowania posiłku w bardzo indywidualny sposób. I znów wracamy do wolności wyboru.

Hedonista rozumie, że nie chodzi o to, żeby zjeść trzy tabliczki czekolady lub wypić całą butelkę wina. Raczej więcej przyjemności przyniesie mu przygotowanie jednego małego deseru czekoladowego, który zje z grupą przyjaciół, rozmawiając i sącząc kieliszek wina. Nie chodzi o to, by zjeść dużo, ale żeby zjeść smacznie, w swoim tempie, ciesząc się każdym kęsem, zachwycając aromatem. A to wszystko bez obsesji liczenia kalorii i sprawdzaniu w aplikacji fitness, ile kilometrów na rowerze będzie go kosztowała ta przyjemność.

Hedonizm w kuchni

Hedonista wie, co kocha. Łączy zdrowe jedzenie i przyjemność z biesiadowania w bardzo indywidualny sposób.

Jednak zdrowy hedonista ma również świadomość tego, co ląduje na jego talerzu. Jest wymagający, jeśli chodzi o jakość produktów. Szuka składników bez sztucznych dodatków, nieprzetworzonych, certyfikowanych, najlepiej z ekologicznej uprawy. Nie bez znaczenia jest miejsce pochodzenia mięsa, sposób uboju i hodowli. Wymaga od producentów przejrzystości, a jego standardy dla przemysłu spożywczego i restauracyjnego są o wiele wyższe. Hedonista chce czerpać przyjemność z jedzenia, ale nigdy kosztem swojego zdrowia.

Współczesny hedonizm

Współczesny hedonizm to umiejętność czerpania radości z życia. To szukanie źródła przyjemności, z jednoczesną świadomością, że wszystko jest indywidualne. Każdy powinien wieść szczęśliwe życie, unikając tego, co przynosi nam dyskomfort. Chodzi o to, by w końcu  robić coś dla siebie i wybrać to, co daje radość.

Hedonizm to nie pierwszy krok do piekła, jak kiedyś powszechnie uważano. Nie ma w nim nic lubieżnego i nieodpowiedniego. Tak naprawdę daje on motywację do działania, by znaleźć swoje szczęście, na ogół w bardzo prostych i niepozornych rzeczach. To może być domowa randka, kolacja z przyjaciółmi, wspólne gotowanie, degustacja wina… Ważne jest, by żyć dla siebie przyjemnym życiem, szukać pozytywnych emocji w natłoku obowiązków i świadomie zwolnić tempo od czasu do czasu. Cieszmy się każdym momentem naszego życia!

[1] źródło: serwis ktchnrebel

Zuza Milewska








KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.