Akademia

2022-12-01

Wino pomarańczowe – co to właściwie jest?

Wino pomarańczowe staje się coraz bardziej popularne. Choć może jeszcze na półkach sklepowych go wyraźnie nie widać, to w restauracyjnych kartach jest już całkiem widoczne, a w ciągu ostatnich kilku lat stało się ulubieńcem w kręgu smakoszy. Nazwa jednak potrafi trochę zmylić – wbrew pierwszemu skojarzeniu nie jest to wcale wino zrobione z pomarańczy.

Kolor i smak wina pomarańczowego mogą zaskoczyć, szczególnie tych, którzy dopiero odkrywają winiarskie szlaki. Tych bardziej dociekliwych z pewnością zaintrygują. Jednak bardziej konserwatywni amatorzy win, przywiązani do klasyki, mogą poczuć pewien niepokój. Pewne jest jedno, wino pomarańczowe coraz częściej pojawia się w debacie między poszukiwaczami nowych smaków a amatorami klasycznych trunków.

Tymczasem wino pomarańczowe to nic nowego – proces jego produkcji był już znany w starożytności. Jednak w ciągu 20-30 ostatnich lat odżył on na nowo i zaczął cieszyć się dużym zainteresowaniem wśród współczesnych winiarzy. Obecnie opiera się głównie na gruzińskiej tradycji sprzed 6000 lat, gdy wina fermentowały w dużych podziemnych naczyniach zwanych Qvevri (czyt. kwewri).

Wino pomarańczowe – co to jest?

Niezupełnie białe, nie całkiem czerwone – wino pomarańczowe należy do swojej własnej kategorii. Wbrew nazwie nie ma ono nic wspólnego z pomarańczami. Jest wytwarzane z białych winogron przy użyciu tego samego procesu, co przy produkcji wina czerwonego.

Czym jest wino pomarańczowe

Wino pomarańczowe powstaje z białych winogron, które macerowane są ze skórką (fot. depositphotos).

Białe wino wytwarza się z białych winogron tłoczonych bezpośrednio po zbiorach, by usunąć skórki i nasiona – w ten sposób powstaje klarowny sok do fermentacji. W przypadku wina pomarańczowego sok maceruje się ze skórkami, nasionami, a czasem nawet łodygami – to właśnie proces maceracji ze skórkami winogron nadaje winu wyjątkowy i zaskakujący kolor, który kryje się za jego nazwą.

Podobnie jak w przypadku czerwonego wina, czas maceracji może być różny – od kilku dni nawet do kilku miesięcy. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chce uzyskać winiarz. Im dłuższy kontakt skórki z sokiem, tym intensywniejsza stanie się barwa. Wino też będzie bardziej ustrukturyzowane i aromatyczne. Koncepcja wina pomarańczowego polega na tym, by nadać winu białemu tych samych cech strukturalnych, co w przypadku wina czerwonego.

Ciekawostka!

Możliwe, że wino pomarańczowe było właściwie pierwszym rodzajem wina produkowanym z białych winogron. Gruzini, którzy jako pierwsi wykorzystali dziką winorośl do produkcji wina, fermentowali sok w amforach ze skórkami i szypułkami właśnie. Dowody archeologiczne wskazują, że wykonano je już w 6000 r. p.n.e.

Jak smakuje wino pomarańczowe?

Ponieważ wino pomarańczowe jest wytwarzane z szerokiej gamy odmian winogron, różnorodność w tym stylu jest naprawdę ogromna. Na ogół jest kwiatowe lub cytrusowe, z nutami dojrzałych owoców pestkowych i tropikalnych lub ziół. Towarzyszy im często akcent jałowca i gorzkiej skórki pomarańczowej. Te bardziej utlenione wina charakteryzują się akcentami miodu i orzechów laskowych.

Wina pomarańczowe są wytrawne, intensywne – z wyczuwalną taniną i goryczką. Czasami ich smak zbliżony jest do kwaśnego piwa.

Do czego podawać wino pomarańczowe?

Wino pomarańczowe ma wyrazisty profil, więc będzie pasować do równie odważnych dań. Świetnie komponuje się z kuchnią marokańską, koreańską (idealne wino do kimchi), jak i japońską klasyką. Dobry towarzysz do indyjskiego curry.

Warto rozważyć podanie wina pomarańczowego, gdy na stole pojawiają się hiszpańskie lub meksykańskie tapas (przekąski) lub deska  wyrazistych, dojrzewających serów.

Czym jest wino pomarańczowe

Wino pomarańczowe jest wyraziste i intensywne z wyczuwalną taniną (fot. depositphotos).

Charakterystyczna cierpkość i pomarańczowa gorycz sprawiają, że wino łączy się z bardzo szeroką gamą mięs (również z grilla) – będzie dobre do kaczki (szczególnie w pomarańczach), wołowiny, a nawet ryby z masłem cytrynowym.

Wino pomarańczowe podbija świat

Duża część win pomarańczowych jest wytwarzana w północno-wschodnich Włoszech, wzdłuż granicy ze Słowenią. Robi się je z rodzimych winogron, w tym sauvignon vert, ribolla gialla lub pinot grigio.

Długą tradycję wina pomarańczowego ma również Słowenia, a dokładniej region Goriška Brda. Słoweńska „pomarańcza” często podawana jest w wysokich szklankach, np. do piwa. W Słowenii powstaje też Motnik – wino dojrzewa w beczkach dezynfekowanych przez wędzenie ziół (m.in. rozmarynu, szałwii i liści laurowych).

Oprócz Włoch i Słowenii na przestrzeni wieków również Grecja oraz Rumunia zainspirowały się gruzińskimi winiarzami i przyjęły ich technikę długiego macerowania białych winogron ze skórką. Z kolei we Francji region Jura znany jest z Vin Jaune i Côtes du Jura, z których oba są wytwarzane w podobny sposób jak wino pomarańczowe.

Popularność wina pomarańczowego rośnie. W Europie to m.in. Niemcy, Austria, Hiszpania, a nawet Polska wytwarzają bardzo dobre wina pomarańczowe. Jednak nie tylko Stary Kontynent ożywił „pomarańczową” tradycję. Nowy Świat również się przyłączył – w USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii powstaje coraz więcej tych charakternych win.

Konrad Bukowski

(fot. depositphotos)


                               
                                                               





Tagi wino




KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.