Inspiracje

  • Dzień Świętego Patryka
2024-03-15

Dzień Świętego Patryka. 5 zaskakujących faktów na temat irlandzkiego święta

Dzień Świętego Patryka to coś więcej niż tylko zwyczaj. To okazja do celebrowania bogatej irlandzkiej kultury, historii i tradycji, które rozprzestrzeniły się daleko poza granice Irlandii. To dzień, który przypomina nam o sile wspólnoty, wartości i dobrej zabawy, łącząc ludzi niezależnie od ich pochodzenia.

Również w Polsce 17 marca piwo zmienia kolor na zielony – lubimy to święto, bo czujemy, że uczestniczymy w globalnej tradycji. Jednak za tą barwną tradycją kryje się cała masa ciekawostek i historii, które mogą zaskoczyć niejednego entuzjastę kultury irlandzkiej.

Dzień Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka to okazja do zabawy i wspólnego świętowania (fot. depositphotos).

Od niebieskiego do zielonego

Początkowo Dzień Świętego Patryka kojarzony był z kolorem niebieskim. Zieleń pojawiła się pod koniec XVIII i była powiązana z irlandzkim ruchem niepodległościowym.

Kolor zielony zaczął być używany jako barwa nadziei i wolności, symbolizując bujne, zielone krajobrazy Irlandii i ducha niepodległości.

Co roku 17 marca cały świat nabiera zielonej barwy. Tradycja barwienia rzeki Chicago na zielono jest wyjątkowym przykładem amerykańskiej inwencji w świętowaniu Dnia Świętego Patryka. Co roku tysiące ludzi gromadzi się, by zobaczyć ten spektakularny widok.

Dzień Świętego Patryka

Podczas tego święta cały świat nabiera zielonych barw (fot. depositphotos).

W Dzień Świętego Patryka nawet takie zabytki, jak Wieża Eiffla czy Koloseum świecą się na zielono. To piękny symbol solidarności i celebracji irlandzkiej kultury poza jej granicami.

Początki tradycji zielonego piwa

Chociaż Dzień Świętego Patryka jest obchodzony od setek lat, zielone piwo jako symbol tego święta pojawiło się stosunkowo niedawno. W latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych wśród irlandzkich imigrantów narodził się pomysł dodawania barwnika do piwa, aby w jeszcze większym stopniu podkreślić ich narodową dumę i związek z Irlandią.

Dzień Świętego Patryka

Zielone piwo to już tradycja na Dzień Świętego Patryka (fot. depositphotos).

Wszystko zaczęło się w Syracuse, gdzie bar o nazwie The Pin serwował swoim gościom zielone piwo w ramach obchodów Dnia Świętego Patryka, dając początek nowej tradycji. W krótkim czasie zwyczaj ten rozprzestrzenił się poza granice USA, stając się globalnym fenomenem.

Chociaż zielone piwo jest najbardziej rozpoznawalnym zielonym napojem w tym dniu, wiele pubów i barów poszerza swoją ofertę o inne zielone koktajle i shoty.

Sprawdź też! 5 łatwych drinków na irlandzkiej whiskey

Drinki na whiskey

Dzień Świętego Patryka celebruje się również whisky (fot. depositphotos).

Święty Patryk nie pochodził z Irlandii

Mimo że jest patronem Irlandii, urodził się poza jej granicami, prawdopodobnie w dzisiejszej Szkocji lub Walii. Jako młody chłopiec został porwany i spędził w Irlandii kilka lat jako niewolnik, zanim uciekł.

Uważa się, że podczas niewoli, w swoim strachu i samotności, zaczął marzyć o nawróceniu Irlandczyków na chrześcijaństwo.

Jeden z bardziej zaskakujących faktów związanych ze św. Patrykiem dotyczy jego imienia. Duchowny przyjął je w pewnym momencie swoje życia. Tak naprawdę nazywał się Maewyn Succat. Ha! Powodzenia w wymawianiu tego!

Pierwsza parada nie odbyła się w Irlandii

Pierwsza parada z okazji Dnia Świętego Patryka odbyła się w Bostonie w Stanach Zjednoczonych w 1737 roku. Obecnie największa parada ma miejsce w Nowym Jorku. Po raz pierwszy zorganizowano ją w 1762 roku, na 14 lat przed powstaniem Deklaracji Niepodległości, z udziałem grupy tęskniących za domem irlandzkich emigrantów i żołnierzy, którzy służyli w armii brytyjskiej w koloniach amerykańskich.

Dzień Świętego Patryka

Uroczysta parada w Nowy Jorku (fot. depositphotos).

W samej Irlandii pierwsze tak masowe obchody odbyły się dopiero w 1903 roku w hrabstwie Waterford.

Najkrótsza na świecie parada z okazji Dnia Świętego Patryka odbywa się w irlandzkiej wiosce Dripsey w hrabstwie Cork i rozciąga się zaledwie na 23 metry, od jednego z pubów w wiosce do drugiego.

Guinnessowe rekordy

Chociaż zielone piwo jest symbolem w Dnia Świętego Patryka, to Guinness bije rekordy popularności. Co roku 17 marca na całym świecie wypija się średnio aż 13 000 000 kufli tego irlandzkiego piwa. Nie ma świętowana bez Guinnessa, to pewne!

Dzień Świętego Patryka

Podczas obchodów Dnia Świętego Patryka nie może zabraknąć Guinnessa (fot. depositphotos).

Co roku 17 marca miliony ludzi przebierają się w zielone stroje, organizują wielkie parady i popijają kufle piwa, a wszystko to w imię starego irlandzkiego świętego. Nam się to podoba! Choć to nie do końca nasze święto, to przypomina o wartościach, takich jak wspólnota i niepodległość, które są również bliskie naszym sercom. Pewnie dlatego świat tak pokochał Dzień Świętego Patryka.

Zuza Milewska

(fot. depositphotos)





Tagi obyczaje, piwo




KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.