Alkohole

  • Dobra irlandzka whiskey. Zestawienie
2024-03-01

Dobre irlandzkie whiskey, których musisz spróbować!

Nie tylko szkocką człowiek żyje! Irlandzka whisky już na dobre rozgościła się na sklepowych półkach. Wybierają ją szczególnie Ci, którzy wolą alkohol o delikatniejszym profilu aromatyczno-smakowym. Gładkość i subtelna słodycz z nutami kwiatowymi i suszonych owoców – oto cechy irish whiskey. Nie ma ona nic wspólnego z ciężkim, torfowym charakterem szkockich, dlatego jest tak przyjemna do picia i bardzo często traktowana jako dobry start, by wejść w ogóle w świat tego alkoholu.

Dlaczego irlandzka whiskey jest tak łagodna? Po pierwsze, Irlandczycy nie używają torfu w procesie słodowania. Po drugie, delikatniejsze walory aromatyczno-smakowe to również wynik potrójnej destylacji, choć i tu zdarzają się wyjątki (np. Connemara).

Najczęściej proces starzenia się whiskey irlandzkiej odbywa się w beczkach po bourbonie (z amerykańskiego dębu), które wzbogacają destylat o nuty karmelu, wanilii, owoców tropikalnych i cytrusów. Nierzadko można też spotkać whiskey dojrzewające w beczkach po sherry (z dębu europejskiego) – w nich odnajdziemy charakterystyczne nuty suszonych owoców, cynamonu, czekolady, kawy i kakao.

Jednak nikt nie lubi nudny, więc producenci cały czas eksperymentują i do starzenia whisky używają beczek po porto, piwie, rumie, a nawet cydrze.

Jeszcze kilka lat temu w marketach lub większych sklepach dostępne były trzy, może cztery rodzaje irlandzkiej whiskey. Dziś mocno się rozpycha na półkach, tworząc całkiem osobą kategorię w tzw. segmencie brown spirits. Ponieważ jest w czym wybierać, postanowiliśmy stworzyć zestawienie bardzo dobrych irlandzkich whiskey, których musisz spróbować!

Sexton Single Malt Irish Whiskey

Jest wytwarzana w 100% z irlandzkiego jęczmienia słodowego i potrójnie destylowanego w miedzianych alembikach. Dojrzewa przez 4 lata w opalanych beczkach z europejskiego dębu, w których przez 2 lata leżakowała sherry Oloroso (beczki z pierwszego i drugiego napełnienia).

Ma ładny, owocowo-słodowy aromat z nutami orzechów, kandyzowanej skórki pomarańczy, limonki, suszonej moreli oraz toffi. W smaku jest bardzo łagodna – z miodowymi i korzennymi akcentami oraz całkiem długim finiszem zdominowanym smakiem sherry, orzechów i słodu. To naprawdę zaskakująco delikatna whiskey – aż trudno uwierzyć, że to tak młody trunek.

Łatwo dostępna w marketach i dyskontach.

Cena: ok. 120 zł

Bushmills Black Bush

Ta whiskey zasługuje na naszą uwagę nie tylko ze względu na walory aromatyczno-smakowe, lecz również na świetną relację jakości do ceny. Przez ekspertów uważana jest za jedną z najlepszych whiskey na świecie. Sam Jim Murray, autor słynnej Whisky Bible, ocenił ją na 91-95 punktów, co w jego skali oznacza „doskonałą, absolutnie wyjątkową whiskey, dla której warto żyć”. To nie są słowa rzucane na wiatr.

Bushmills Black Bush to whiskey typu blended złożona w proporcji: 75-80% whisky słodowa (single malt) oraz 20-25% whisky zbożowa (grain). W aromacie wyraźnie owocowa, z wyczuwalnymi nutami świeżych cytrusów, ale odnajdziemy tu również słodycz sherry, rodzynek i miodu. W smaku pełna, bogata – również nie brakuje owocowości i słodyczy, która balansowana jest nutami dębiny i cynamonu. Finisz średnio długi, dość słodki z lekką pikantnością.

Łatwo dostępna w marketach i dyskontach.

Cena: 80-100 zł

Glendalough Double Barrel Irish Whiskey

To połączenie destylatów wyprodukowanych w 90% z kukurydzy (stąd wyraźnie słodkawy smak tej whiskey) oraz w 10% z jęczmienia słodowego. Dojrzewa przez 3,5 roku w beczkach po amerykańskim bourbonie, a następnie przelewana jest i leżakowana przez 6 miesięcy w beczkach po hiszpańskim sherry Oloroso.

W efekcie otrzymujemy whiskey o wyraźnych waniliowych i miodowych akcentach z wyczuwalnymi nutami owoców suszonych. To bardzo łagodny, a jednocześnie esencjonalny trunek. Autor Whisky Bible, na którego powoływaliśmy się przy okazji opisu Bushmillsa Black Bush, ocenił tę whisky na 88,5 pkt., co oznacza bardzo dobrą, wręcz wyborną whisky, zdecydowanie wartą zakupu.

Jednak nie tylko Jim Murray ją docenił. Glendalough Double Barrel Irish Whiskey zdobyła też wiele wyróżnień i nagród na międzynarodowych prestiżowych konkursach.

Można ją nabyć w dobrych sklepach alkoholowych lub dużych marketach, np. w sieci Auchan.

Cena: 140-160 zł

The Dubliner Irish Whiskey Bourbon Cask

To niezwykle przyjemna whiskey typu blended, czyli kompozycja whiskey typu single malt i zbożowych. Ma bardzo łagodny charakter, który szczególnie może przypaść do gustu tym, którzy dopiero uczą się smakować tego typu trunki. To też świetna whiskey na co dzień.

Co prawda na butelce nie znajdziemy oznaczania wieku, ale w przypadku irlandzkich whiskey, podobne jak szkockich, destylat musi leżakować w dębowych beczkach co najmniej 3 lata.

A czym nas ujęła ta whiskey? The Dubliner Irish Whiskey Bourbon Cask ma bardzo świeży aromat z mocnymi miodowymi i waniliowymi akcentami. Odnajdziemy tu też nuty brzoskwiniowe, migdałowe i dębowe. W smaku też nie rozczarowuje. Obietnica nosa spełniona 🙂 Mamy tu owocowość, miodową słodycz, wanilię – jednak nie musimy się obawiać, że będzie to mdłe połączenie. Całość balansuje odrobina cynamonu, pieprzu oraz dębiny. Finisz słodki, lekko pikantny.

Tę whiskey doceniono również na wielu konkursach – to m.in. złota medalistka w konkursie World Spirits Competition w San Francisco .

The Dubliner Irish Whiskey Bourbon Cask dostępna jest m.in. w sieci Lidl.

Cena: 80-90 zł

Proper Twelve Irish Whiskey

To marka sygnowana nazwiskiem Conor McGregora, mistrza walk MMA w wadze piórkowej i lekkiej. Nazwa Twelve nie odnosi się do wieku tej irlandzkiej whiskey, ale ma oddawać hołd niezbyt bezpiecznej dzielnicy Crumlin 12 w Dublinie, gdzie przyszedł na świat i wychowywał się ten słynny sportowiec.

Choć pierwotnie Proper Twelve Irish Whiskey była dostępna jedynie w 16 stanach w USA, dziś nie mamy problemu, by dostać ją w niemalże każdym sklepie z alkoholem w Polsce. To bardzo popularny blend. Nie bez znaczenia jest fakt, że to również zdecydowanie doskonały stosunek ceny do jakości.

Proper Twelve Irish Whiskey jest irlandzka na wskroś – potrójnie destylowana oraz leżakowana w beczkach z dębu amerykańskiego po bourbonie przez minimum 3 lata. W smaku gładka, oleista z przyjemnymi nutami wanilii, miodu, prażonego drewna oraz pieprzu.

To całkiem urokliwy blend, który może nie ma w sobie wybitnych walorów degustacyjnych, ale na pewno sprawi przyjemność podczas oglądania filmu lub walk Conora McGregora 😉 W sumie głównie po to ta whiskey została stworzona. Proper Twelve świetnie nadaje się do przygotowywania różnych koktajli, więc warto ją mieć w domowym barku.

Cena: 70-85 zł

Tullamore Dew Blended Irish Whiskey

To whiskey triple blend – w jej skład wchodzą destylaty zbożowe (delikatna pikantność), słodowe (nuty owocowe) oraz typu pot still (słodycz) – to połączenie słodu jęczmiennego i niesłodowanego jęczmienia. Taka mieszanka nadaje tej irlandzkiej whiskey charakterystyczny aromat i smak, natomiast potrójna destylacja zapewnia trunkowi przyjemną gładkość oraz delikatność. Tullamore Dew Blended Irish Whiskey dojrzewa w beczkach po bourbonie wielokrotnego napełnienia, ale producent nie podaje, jak długo (na pewno co najmniej 3 lata).

W smaku jest to przyjemna, lekko alkoholowa whiskey z korzennymi, cytrynowymi i słodowymi nutami – choć z butów nie wyrywa, to też nie zawodzi. Klasyka do popijania na imprezie lub w drinku. Nieprzekombinowana, dobrze złożona, a zarazem gładka z przyjemnym finiszem. W aromacie subtelna, waniliowa z nutami przypraw i karmelu.

Rozpoznasz ją po charakterystycznej prostokątnej butelce z rzucającą się w oczy zieloną etykietą i dużym napisem. Ciekawym zabiegiem jest tłoczenie na szkle, na którym widnieje data uruchomienia destylarni.

Łatwo dostępna w marketach i dyskontach.

Cena: 65-85 zł

Teeling Small Batch Rum Cask Finish

To irlandzka blended whiskey – zestawiona jest w 35% z destylatu ze słodu jęczmiennego oraz w 65% z destylatu zbożowego (grain). Dojrzewa w beczkach po bourbonie, ale finiszuje w beczkach po rumie, nabierając dodatkowych nut przypraw i niemalże melasowej słodyczy. Do tego nie jest filtrowana na zimno.

Teeling Small Batch ma głęboki, bogaty smak – wanilia, brązowy cukier, kandyzowana skórka pomarańczowa, wiórki kokosowe, ziele angielskie to tylko niektóre nuty, które tu odnajdziesz. W aromacie intensywna i słodka – przywodzi na myśl świeżo upieczoną szarlotkę posypaną cynamonem i kandyzowane owoce. Z kolei jej piękna, głęboko bursztynowa barwa cieszy oczy!

Teeling Small Batch to naprawdę dobrze wyważony trunek – polecamy dla wytrawnych miłośników whisky, jak i amatorów, którzy chcą odkrywać nowe horyzonty. Tej whiskey trzeba spróbować!

Destylat dostępny w dobrych sklepach z alkoholem oraz w większych marketach.

Cena: ok. 140-160 zł

Waterford Single Farm Origin Sheestown Irish Single Malt

Whisky Waterford cechuje długa (120-130 godz.) fermentacja i wyjątkowo powolna destylacja. Bursztynowy kolor whisky jest całkowicie naturalny (bez dodatku karmelu), a sam trunek jest niefiltrowany na zimno (non chill filtered). Waterford wyróżnia dodatkowo proces maturacji, podczas którego używa się kilka rodzajów beczek. To dość niecodzienny zabieg. Do butelek w efekcie trafia mieszanka tego samego destylatu starzonego w różnych rodzajach beczek.

Na uwagę zasługuje fakt, że każda wersja whisky z serii Single Farm Origin tworzona jest zawsze na bazie surowca tylko od jednej irlandzkiej farmy, prowadzącej uprawę ekologiczną – nazwy tych gospodarstw umieszczane są na etykiecie.

W przypadku Waterford Sheestown jęczmień pochodzi z południowej Irlandii, z Sheestown, farmy położonej niedaleko hrabstwa Kilkenny. W procesie maturacji wykorzystano 4 rodzaje beczek: dębowe beczki po bourbonie, pierwszego napełnienia (35%), nowe beczki z amerykańskiego dębu (21%), z francuskiego dębu (25%) oraz z francuskiego dębu po winach wzmocnionych (np. Vin Doux Naturel, czyli po sherry, porto, madeira – 19%).

W aromacie jest to bogata, intensywna whisky ze słodkimi, lekko owocowymi i wyraźnymi nutami jęczmienia. W smaku nieco oleista, z akcentami czekolady, toffi i miodu oraz cytrusów, ale też cynamonu i pieprzy. Finisz przyjemnie słodki, średnio długi z wyczuwalnymi nutami kwiatowymi, kawowymi i czekoladowymi. Więcej na jej temat przeczytasz tutaj.

Whisky Waterford można kupić w sklepach z dobrymi alkoholami lub on-line. Mimo że nie jest ona tak łatwo dostępna, warto jej poszukać i spróbować. Trunki z serii Single Farm Origin są naprawdę unikalne.

Cena: 300-350 zł

 

Konrad Bukowski








KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.