Akademia
Sos Madeira – jak go zrobić? Ten sos może odmienić Twoje życie!
To bogaty, pikantny sos, który tradycyjnie powstaje ze wzmacnianego wina z Portugalii. Łączy w sobie pikantne nuty i bogactwo bursztynowej madery, tworząc symfonię smaku idealną do mięs. Ten sos może odmienić Twoje posiłki!
Sos Madeira – co to jest?
To klasyczny sos w kuchni francuskiej, którego nazwa wzięła się od wzmocnionego wina z portugalskiej wyspy Madera. Zazwyczaj wytwarza się go poprzez redukcję wina na średnim ogniu, aż zgęstnieje i stanie się syropowate.
Wino madera ma mocny oraz słodki smak i jest często używane jako wino deserowe lub digestif. Przede wszystkim jednak dodaje bogatej słodyczy sosom.
- Sprawdź też! Madera – nieśmiertelne wino ze słonecznej wyspy
Sos Madeira ma odważny i złożony smak, z bogatymi, orzechowymi nutami wina i pikantną głębią bulionu. Szczególnie dobrze komponuje się z obfitymi mięsami, takimi jak wołowina, dziczyzna i jagnięcina, ale podaje się go również z pieczonymi lub grillowanymi warzywami.
Niezależnie od tego, czy podasz go z klasycznym stekiem, czy też wykorzystasz jako bazę do gulaszu, sos Madeira przeniesie Twoje doznania kulinarnie na zupełnie inny poziom – z pewnością zachwyci zarówno Ciebie, jak i Twoich gości.
Jak zrobić sos Madeira?
Ten sos maderski z bogatym odcieniem umami koniecznie musi się znaleźć w Twoim kulinarnym portfolio. Choć wymaga cierpliwości i Twojej uwagi, zdecydowanie jest wart czasu, który trzeba mu poświęcić.
Tradycyjny sos Madeira
Składniki:
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 6 szalotek
- 1 marchewka
- 3 gałązki tymianku
- 2 liście laurowe
- 30 g suszonych grzybów leśnych
- 2 łyżeczki brązowego cukru
- 2 łyżki mąki pszennej
- 1 łyżka octu balsamicznego
- 1 łyżka przecieru pomidorowego
- 150 ml wina madera
- 700 ml bulionu, np. wołowego
- sól, pieprz
Przygotowanie:
- Marchewkę i szalotki obrać, po czym pokroić na duże kawałki. Na patelni rozgrzać olej i wrzucić marchewkę, szalotkę, tymianek, liście laurowe oraz suszone grzyby. Smażyć na średnim ogniu przez 5-7 minut.
- Składniki posypać cukrem i podsmażać, aż zacznie się karmelizować. Następnie dodać mąkę i dobrze wymieszać. Przez chwilę podgrzewać, mieszając.
- Do zawartości patelni wlać ocet balsamiczny, przecier pomidorowy oraz maderę. Doprowadzić do wrzenia i gotować przez 2 minuty. Następnie stopniowo dolewać bulion.
- Całość gotować bez przykrycia przez 30-45 minut do momentu uzyskania dość gęstego sosu. Na końcu doprawić do smaku solą i pieprzem.
Sos Madeira – wersja ekspresowa
Choć oryginalny sos Madeira jest wart poświęcenia, to dobrze jest znać alternatywny i, co najważniejsze, ekspresowy przepis, dzięki któremu będziemy cieszyć się pysznym sosem do steków nawet w środku tygodnia. Oto receptura, która przyda Ci się, gdy goni Cię czas lub nie masz ochoty stać w kuchni dłużej niż pół godziny 😉
Składniki:
- 1 szklanka bulionu wołowego
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1/2 szklanki wina madera
- 1 cebula
- 60 g suszonych grzybów
- 2 łyżki masła
- sól i pieprz
Przygotowanie:
- Cebulę obrać i pokroić, po czym zeszklić na rozgrzanym maśle. Następnie dodać grzyby i podsmażać na złoty kolor.
- Składniki oprószyć mąką, chwilę podsmażyć i zalać bulionem. Całość dokładnie wymieszać i gotować pod przykryciem przez 10 minut na wolnym ogniu.
- Do składników dodać maderę i całość gotować jeszcze przez 5 minut na średnim ogniu. Sos przecedzić i doprawić do smaku solą oraz pieprzem.
Sos można przechowywać w lodówce do pięciu dni lub zamrozić (należy go spożyć do 3 miesięcy).
Dekadencki i bogaty sos maderowy jest idealny, jeśli szukasz sosu do podawania z zimowymi potrawami. Możesz także w ostatniej chwili dodać gęstą śmietanę, aby zamienić ją w sos śmietanowy z Madery. Możesz także dodać smażone grzyby, aby dodać więcej tekstury i smaku.
Jeśli nie masz pod ręką wina madera, możesz zamiast niego użyć równie bogatego porto. Zwykłe czerwone wino się nada, ale sos nie będzie już tak intensywny i aromatyczny.
Karolina Mec
(fot. depositphotos)