Akademia

2024-03-01

Wytrawne białe porto. Dlaczego warto je mieć w swoim barku?

Wielu kojarzy porto wyłącznie z jego czerwoną odmianą, traktując je jako słodki trunek po obiedzie. Jeżeli chodzi o białe porto, sporo ludzi nawet o nim nie słyszało. Z tych, którzy słyszeli, wiele osób myśli, że jest to słodkie wino do gotowania.

Tymczasem różnorodność białego porto, od słodkich po wytrawne odmiany, pozwala na eksperymentowanie z szerokim zakresem koktajli, od lekkich i orzeźwiających po bardziej skomplikowane i złożone mieszanki.

To wino może zaskoczyć swoją złożonością. Jego profil smakowy, oscylujący wokół nut zielonych jabłek, niedojrzałych gruszek lub soczystych owoców pestkowych, jak morele i brzoskwinie, dodaje drinkom świeżości i żywotności.

Białe porto. Co to za wino?

Białe porto to wzmacniane wino produkowane z białych winogron uprawianych w portugalskiej dolinie Douro. Jego produkcja polega na dodaniu brandy do fermentującego moszczu, co zatrzymuje fermentację, pozostawiając za sobą słodycz naturalnych cukrów winogronowych i zwiększając zawartość alkoholu. Dostępne są różne style białego porto, od słodkich (doce) aż po extra seco (wytrawne), co daje szerokie możliwości w świecie koktajli.

Jak podawać porto?

Wytrawne i półsłodkie porto można podawać lekko schłodzone jako aperitif (fot. Leandro Silva/Unsplash).

Wytrawne białe porto w koktajlach? Jesteśmy na tak!

Białe porto jest samo w sobie bardzo różnorodne i świetnie sprawdza się w szerokiej gamie koktajli, od tych o egzotycznym charakterze po porto z tonikiem. Dzięki swojej żywiołowości, ziołowemu i kwiatowemu bukietowi stanowi doskonałą bazę dla lekkich, wiosennych i letnich drinków.

Białe porto jest lżejsze i młodsze niż jego czerwone odpowiedniki, które charakteryzują się głębszym kolorem i bogatszym bukietem aromatów. Przy zawartości alkoholu 19,5% i zazwyczaj przystępnej cenie jest to tańsza i bardzo interesująca alternatywa dla ginu. Białe porto bowiem znakomicie łączy się z tonikami.

Błyskawiczny koktajl na białym porto.

Białe porto można używać także jako na zamiennik dla innych wzmacnianych lub aromatyzowanych win, takich jak wermut – ma nieco wyższą zawartość cukru niż wermuty, co czyni je nieco bardziej atrakcyjnym alkoholem, gdy jest używane w koktajlach w stylu Martini i drinkach dwuskładnikowych.

Wytrawne białe porto jest doskonałe do miksowania, ponieważ pozwala dodać smakom głębi bez przesadnej słodyczy. Jest fantastycznym sposobem na wprowadzenie nut winnych, od delikatnych i owocowych, po aromatyczne i kwiatowe, aż po cierpkie i cytrusowe.

W świecie koktajli białe porto wyróżnia się jako nieoczywisty, ale fascynujący składnik. Od prostego połączenia z tonikiem, przez bardziej skomplikowane koktajle na bazie wina, po innowacyjne kreacje łączące białe porto z egzotycznymi likierami – możliwości są niemal nieograniczone. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym barmanem, czy entuzjastą domowych koktajli, białe porto może dodać Twoim drinkom nowego wymiaru.

Eksperci rekomendują eksperymentowanie z różnymi markami i stylami białego porto, aby znaleźć idealny składnik do swoich koktajli. Pamiętaj tylko, że przechowywanie otwartych butelek w lodówce jest kluczowe dla zachowania świeżości i pełni smaku. Baw się dobrze i odkrywaj nowe smaki razem z białym porto!

Tomasz Lipiński

(fot. depositphotos)








KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.