Foodpairing
Wieczór portugalski z dobrym jedzeniem i winem
Macie ochotę na wieczór portugalski we własnym domu? Wspaniały klimat, jedzenie, wino – z tego przecież słynie Portugalia. Każdy powinien pojechać tam chociaż raz w życiu. Kraj ten ma też jedną niewątpliwą zaletę – jest swojsko! Naprawdę można poczuć się swobodnie – bez względu to, czy przemierzasz ulice Porto lub Lizbony, czy schowałeś się w małej mieścinie w głębi kraju. Jest smacznie i jakoś tak… domowo.
Byliśmy w wielu krajach, ale za Portugalią tęsknimy chyba najbardziej. Nie zawsze można rzucić wszystko i wsiąść do samolotu, ale można Portugalię zaprosić do własnego domu. Jeśli chcecie poznać jej smaki (bo nigdy wcześniej tam nie byliście) lub odbyć sentymentalną podróż, to wszystko w Waszych rękach.
Zaproście przyjaciół na wieczór w stylu portugalskim z winem. Przygotowaliśmy aż 5 propozycji na pyszne dania razem z naszą rekomendacją wina. Wybraliśmy butelki z regionu Tejo (czyt. teżu), który znajduje się w samym sercu Portugalii i słynie z tradycji upraw winorośli sięgającej aż XII wieku! Win z Tejo po prostu nie mogło zabraknąć!
Gotujcie razem, bawcie się, odkrywajcie nowe smaki. To niesamowite, że dobre jedzenie i wino może w kilka sekund przenieść nasze zmysły na sam koniec Europy!
Małże w białym winie
Świetna propozycja, by rozpocząć kolację w stylu portugalskim. Warto podać je na samym początku, by rozbudzić kubki smakowe i wprowadzić gości w tę wyjątkową atmosferę. Małże też są doskonałą okazją do tego, by otworzyć pierwszą butelkę wina.
Przygotowanie: 20 minut
Składniki na 4 porcje:
- 1 kg małży
- 2-3 ząbki czosnku
- 2 cebule szalotki
- 1 szklanka wina
- oliwa do smażenia
Przygotowanie:
- Jeśli mamy świeże małże, należy je przebrać – wyrzucić te połamane lub otwarte. Małże wrzucić do osolonej wody na 20 minut, po czym opłukać zimną wodą.
- Szalotki obrać, posiekać i zeszklić na rozgrzanej oliwie. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i chwilę podgrzewać.
- Następnie wlać wino i wrzucić małże. Dusić na średnim ogniu pod przykryciem ok. 5 minut. Przemieszać.
- Małże podgrzewać jeszcze przez chwilę bez przykrycia, aż wszystkie muszle się otworzą. Serwować z pieczywem.
Porada:
W sklepach dostępne są również mrożone małże bez skorupek lub w muszlach, ale blanszowane lub podgotowane wcześniej. Ich już odmaczać w wodzie nie trzeba.
- Dowiedz się więcej! Małże – przysmak z morskich głębin!
TO PASUJE
Quinta Da Alorna Lutra Branco
To kupaż lokalnych odmian z regionu Tejo. Wino w smaku jest bardzo przyjemnie owocowe, z wyraźnie wyczuwalnymi cytrusami i owocami egzotycznymi, a także akcentem jabłek. Kwiatowo-owocowy aromat jest orzeźwiający i przywodzi na myśl długie, słoneczne popołudnia. Doskonale pasuje do delikatnych ryb oraz owoców morza.
Bacalhau com natas – dorsz zapiekany w śmietanie
Dorsz jest bardzo popularną rybą w Portugalii. Jej mieszkańcy znają chyba z kilkaset sposobów, by ją przygotować. Zapiekanka z dodatkiem cebuli i ziemniaków, czyli bacalhau com natas jest jednym z ich ulubionych przepisów. Oryginalnie zapiekankę przygotowuje się z suszonego dorsza, ale my możemy wykorzystać łatwo dostępne filety rybne.
Przygotowanie: 45 minut
Pieczenie: 30 minut
Składniki na 4 porcje:
- 500 g dorsza
- 600 ml mleka
- 500 g ziemniaków
- 2 cebule
- 2 łyżki mąki pszennej
- 200 ml śmietany 30%
- gałka muszkatołowa do smaku
- starty parmezan do posypania
- oliwa do smażenia
- sól, pieprz
Przygotowanie:
- Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę. Cebulę drobno posiekać. Rybę dokładnie osuszyć, po czym przełożyć do garnka i zalać mlekiem. Gotować ok. 10 minut.
- W międzyczasie na gorącym tłuszczu podsmażać kawałki ziemniaków, aż zmiękną i przełożyć do miseczki. Cebulę zeszklić na rozgrzanej oliwie.
- Dorsza odcedzić (nie wylewać mleka) i wrzucić do zrumienionej cebuli. Całość oprószyć mąką i podlać niewielką ilością mleka, w którym moczyła się ryba. Wymieszać. Podgrzewać na niewielkim ogniu, co chwilę mieszając, aż całość zgęstnieje.
- Do ryby wrzucić ziemniaki oraz wlać śmietanę. Składniki połączyć. Całość doprawić do smaku solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową, a następnie przełożyć do formy żaroodpornej. Wierzch posypać startym parmezanem.
- Danie wstawić do piekarnika rozgrzanego do temp. 180°C. Piec ok. 30 minut, aż wierzch się ładnie zrumieni.
TO PASUJE
Herdade de Catapereiro Vinho Branco
Kupaż 3 wspaniałych odmian (sauvignon blanc, arinto de bucelas, fernão pires) dał bardzo orzeźwiające wino z owocowymi nutami, głównie zielonego jabłka i gruszek. Wyczuwalne są także akcenty brzoskwini i pomarańczy. Kwasowość jest bardzo dobrze zbalansowana – nie powinniście być zawiedzeni. To bardzo przyjemne, nieskomplikowane wino na co dzień.
Arroz de marisco – ryż z owocami morza
Bardzo aromatyczna i prosta do przygotowania potrawa. Przypomina trochę risotto. Portugalczycy bardzo często przyrządzają ryż w owocami morza, bo nie jest pracochłonny i składa się z łatwo dostępnych składników.
Przygotowanie: 30 minut
Składniki na 4 porcje:
- 300 g ryżu (do risotto lub paelli)
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 100 g mieszanki owoców morza
- 750 ml bulionu warzywnego
- 250 ml białego wina wytrawnego
- 3 łyżki przecieru pomidorowego
- 1 papryczka chili
- oliwa do smażenia
- sól, pieprz
Przygotowanie:
- Cebulę obrać, drobno posiekać i zeszklić na rozgrzanej na patelni oliwie. Dodać przeciśnięty przez praskę czosnek. Chwilę podsmażać.
- Na patelnię wrzucić miks owoców morza i podsmażać przez 3 minuty, po czym wlać wino. Podgrzewać na średnim ogniu ok. 5 minut. Następnie dodać przecier pomidorowy oraz 250 ml bulionu i całość wymieszać.
- Chili przeciąć na pół, drobno posiekać i wrzucić na patelnię razem z ryżem. Podgrzewać, aż ryż wchłonie cały płyn. Następnie wlać kolejną porcję bulionu – czynność powtarzać, aż ryż zmięknie. Na końcu danie doprawić do smaku solą oraz pieprzem.
TO PASUJE
Oceanus Reserva Tinto
To połączenie dwóch odmian – touriga nacional i alicante bouschet. Na pierwszy rzut oka wino zachwyca głęboką rubinową czerwienią. W aromacie wyczuwalne dojrzałe, słodkie czerwone owoce i… fiołki. W smaku jest pełne owoców. Jego dużą zaletą jest na pewno zrównoważona kwasowość i gładkie taniny, więc jeśli nie przepadasz za zbyt cierpkim winem, śmiało możesz sięgnąć po tę butelkę.
Feijoada – tradycyjny gulasz na fasoli
Feijoada to tradycyjny gulasz przyrządzony z czarnej lub czerwonej fasoli z dodatkiem różnych rodzajów mięs i warzyw w gęstym sosie. Nie ma jednego uniwersalnego przepisu. W tym portugalskim specjale mogą znaleźć się zarówno krewetki, jak i kiełbasa, wołowina, suszone mięso lub nawet… świńskie uszy.
Przygotowanie: 2 godziny + oczekiwanie
Składniki na 4 porcje:
- 500 g czarnej lub czerwonej fasoli
- 2 kiełbasy chorizo
- 400 g wołowiny (np. krzyżowej lub polędwicy)
- 250 g wieprzowiny (schab lub szynka)
- kilka plastrów suszonej wołowiny – beef jerky (opcjonalnie)
- 2 nieduże cebule
- 2 marchewki
- 3-4 ząbki czosnku
- 4 liście laurowe
- oliwa do smażenia
- sól, pieprz
Przygotowanie:
- Fasolę zalać wodą i moczyć przez całą noc, po czym przecedzić i opłukać na sitku.
- Chorizo pokroić w plastry. Wołowinę oraz wieprzowinę opłukać i osuszyć na ręczniku papierowym, po czym pociąć w kostkę. Cebulę i czosnek obrać i posiekać. Obraną marchewkę pokroić w plastry.
- Na rozgrzaną oliwę na patelni wrzucić wołowinę i schab. Smażyć przez chwilę na dużym ogniu, po czym wrzucić chorizo. Składniki podgrzewać, aż kiełbasa puści tłuszcz, a mięso się zrumieni. Nadmiar tłuszczu odlać, zostawiając na patelni 2-3 łyżki.
- Mięso przełożyć do garnka. Wrzucić fasolę oraz liście laurowe i całość zalać wodą tylko do przykrycia składników. Można dodać suszoną wołowinę. Gotować na małym ogniu pod przykryciem przez 60-90 minut, aż mięso i fasola będą miękkie. Wrzucić marchewkę.
- Na tłuszczu ze smażenia mięsa zeszklić cebulę z czosnkiem. Następnie dodać 3-4 łyżki ugotowanej fasoli z garnka i całość rozgnieść na pastę. Dołożyć do gulaszu. Całość podgrzewać jeszcze 10-15 minut do zgęstnienia.
- Na końcu danie doprawić do smaku solą oraz pieprzem. Podawać z ugotowanym na sypko ryżem.
TO PASUJE
Bridăo Syrah Clássico DOC Tinto
W smaku cieliste, owocowe, dość charakterne, ale bardzo dobrze zrównoważone, z umiarkowaną kwasowością. Ma pieprzne, lekko pikantne nuty, więc dobrze komponuje się z różnymi mięsami. Aromat mocno owocowy z przewagą ciemnych owoców i przyjemnym akcentem pieprzu.
Daktyle w boczku
Doskonała przekąska, by sobie po prostu posiedzieć, porozmawiać i delektować się portugalskim winem. Połączenie słodyczy daktyli z prażonymi migdałami i chrupiącym boczkiem sprawia, że natychmiast czujemy się jak na Półwyspie Iberyjskim. Po raz pierwszy tak przyrządzone daktyle jedliśmy w Hiszpanii, ale to smak tych portugalskich zapamiętaliśmy na dużo dłużej.
Przygotowanie: 25 minut
Składniki:
- 20 suszonych daktyli bez pestek
- 20 migdałów
- 10 plasterków boczku
- ostra papryka w proszku
- olej do smażenia
- sól, pieprz
Przygotowanie:
- Migdały uprażyć na posmarowanej olejem rozgrzanej patelni, często mieszając, by się nie przypaliły, a następnie przełożyć do miseczki. Oprószyć je papryką oraz solą i pieprzem. Wymieszać.
- Do każdego daktyla włożyć po 1 prażonym migdale. Plastry boczku przekroić na pół (najlepiej w poprzek), po czym owinąć nimi daktyle.
- Daktyle wrzucić na rozgrzany olej. Smażyć po 2-3 minuty z każdej strony, aż boczek się zrumieni i zrobi się chrupiący.
- Daktyle osączyć z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym. Można podawać od razu po przygotowaniu lub na zimno.
TO PASUJE
Santos Seixo Cabeço de Pedra Reserva
Mieszanka odmian syrah, aragonês i touriga nacional, która dojrzewa w beczkach z francuskiego dębu przez 9 miesięcy. Po otwarciu od razu wyczuwamy aromat owoców leśnych z subtelną nutą dębu oraz wanilii. W smaku jest dość intensywne, taniczne, ale wciąż bardzo owocowe, z przewagą jagód i czarnych porzeczek. Ten owocowy profil dobrze współgra z daktylami, a subtelny pieprz i dębina podkreślają smak boczku. Nam to połączenie bardzo się spodobało.