Akademia
Whisky vs. whiskey. Jaka jest różnica?
Nie można nie zwrócić uwagi na to, że na różnych butelkach z bursztynowym trunkiem raz widzimy zapis whisky, a raz whiskey? Czy to literówka? Whisky czy whiskey? Jaka jest poprawna pisownia? Odpowiedź różni się w zależności od tego, w którym miejscu na świecie powstał Twój ulubiony destylat.
Zarówno Szkocja, jak i Irlandia twierdzą, że są kolebką whisky. Podobno to jednak Irlandczycy nauczyli Szkotów sztuki destylacji, a dokładniej irlandzcy mnisi, którzy przybywali na tereny Szkocji, ale pewności nie mamy. Wiemy natomiast, że trunek ten powstał w IX, a z biegiem czasu spopularyzował się w wielu krajach i przyjął różnice regionalne.
Nazwa whiskey/whisky to fonetyczna i zangielszczona wymowa galeickiego uisce beatha, co oznacza wodę życia. Większość tradycji whisky na całym świecie wywodzi się ze Szkocji i Irlandii.
We współczesnym użyciu whisky pochodzi ze Szkocji, a whiskey z Irlandii. Irlandzkie destylaty oznaczane są jako whiskey, gdyż w ten sposób gorzelnicy chcieli odróżnić swoje destylaty, by wyraźnie podkreślić ich odrębność. Ponoć pod koniec XIX wieku szkocka whisky była bardzo złej jakości, dlatego irlandzkim producentom zależało, by wyróżnić swój produkt.
Obecnie zarówno szkockie, jak i irlandzkie destylaty to dwa z najwspanialszych alkoholi na świecie.
Whisky reprezentuje całą kategorię, pod którą kryją się określone rodzaje whisk(e)y. To nie tylko szkocka i irlandzka, ale też bourbon, whisky japońska, kanadyjska i inne. Zapis whisky/whiskey jest niejako śladem, jak bardzo Szkocja lub Irlandia wpłynęła na tradycję produkcji tego destylatu w danym miejscu.
- Sprawdź też! Szkocka i irlandzka – czy się od siebie różnią?
Amerykańska whiskey
Whisky jest destylowana w USA co najmniej od końca XVIII wieku, a łączy się to z przybyciem irlandzkich i szkockich imigrantów. Współcześnie na etykietach bourbonów najczęściej widzimy zapis whiskey. Amerykańska pisownia whiskey przyjęła się na tak szeroką skalę najprawdopodobniej ze względu na dużą liczbę irlandzkich imigrantów zakładających swoje destylarnie w całych Stanach Zjednoczonych. Choć preferowana jest pisownia whiskey, niektórzy producenci lubią używać wersji „szkockiej” (np. Maker’s Mark).
- Sprawdź też! Wszystko, co musisz wiedzieć o bourbonie
Indyjska whisky
Szkocka whisky stała się popularnym alkoholem w Indiach w XIX wieku, kiedy kraj znajdował się pod panowaniem kolonialnym Wielkiej Brytanii. Obecnie indyjscy producenci również wytwarzają popularne whisky single malt, stosując podobne procesy produkcji do szkockiej whisky.
Kanadyjska whisky
Chociaż nie wiemy dokładnie, dlaczego kanadyjska whisky pomija „e” (w przeciwieństwie do USA), to przypuszczać można, że ma to związek z historycznymi powiązaniami Kanady ze Szkocją. Warto podkreślić, że szkoccy Kanadyjczycy są trzecią co do wielkości grupą etniczną w kraju.
- Sprawdź też! Whisky kanadyjska. Co warto o niej wiedzieć?
Japońska whisky
Japońska whisky przyjęła szkocką pisownie nie bez powodu. Masataka Taketsuru pojechał do Szkocji, aby studiować chemię organiczną w 1918 roku i odnalazł kolejną pasję – whisky szkocką. Sam nadzorował budowę pierwszej destylarni whisky w Japonii, Suntory Yamazaki, w 1929 roku, a wkrótce założył własną destylarnię.
Produkcja whisky japońskiej wygląda podobnie jak szkockiej.
Konrad Bukowski
(fot. depositphotos)