Foodpairing

  • Jak dopasować whisky do cygara
2023-10-13

Whisky i cygaro. Para doskonała?

Whisky i cygaro mają długą historię. Obie te rzeczy odzwierciedlają lokalne tradycje, a ich produkcja wymaga pasji, dokładności i kunsztu. Łączy je jeszcze jedna cecha – pokazują swoje wszystkie walory, gdy smakuje się je powoli. Whisky i cygaro przeznaczone są szczególnie dla chwil relaksu – w pośpiechu tracą całą swoją magię.

Ta para, czyli whisky i cygaro, prawdopodobnie po raz pierwszy się spotkała, gdy Wielka Brytania i Hiszpania połączyły siły, by walczyć z Francją – były to lata 1779-1783. Anglicy na pole bitew dostarczali swoją ukochaną whisky ze Szkocji, a Hiszpanie uwielbiane kubańskie cygara. Nikt się nie spodziewał, że to będzie tak dobre połączenie. Z czasem lokalny trend przerodził się w globalną praktykę – już kilka dekad później nie wyobrażano sobie szklanki whisky bez cygarowego dymu.

Jak dobierać whisky do cygara

Whisky i cygara mają długą oraz bogatą tradycję, dlatego tak dobrze się uzupełniają (fot. Valiant Made/Unsplash).

W międzyczasie cygara przeżyły swoją rewolucję, która wiązała się z wynalezieniem i opatentowaniem pierwszej maszyny do zwijania cygar (1885 rok), przy jednoczesnym bardzo szybkim rozwoju produkcji whisky. Te sprzyjające warunki sprawiły, że whisky i cygaro zacieśniły znacząco swoje więzy.

Co sprawia, że whisky i cygaro tak do siebie pasują?

Cygara mają bardzo bogaty profil smakowy i aromatyczny – mogą mieć nuty przypraw korzennych, pieprzu, czekolady, orzechów, skóry, a nawet akcenty roślinne. W whisky zdecydowanie znajdziemy podobny charakter. Jednak, tak jak w przypadku większości par, kluczem do zrozumienia się smaków jest równowaga. Jedno nie może „obezwładnić” drugiego swoją siłą. Tajemnicą jednak nie jest, że doskonałe małżeństwa powstają też wskutek przyciągania się przeciwieństw. Czasami gorzkie i kwaśne nuty potrzebują słodkich i pikantnych smaków, by złagodnieć. I na odwrót. Bo kiedy składniki się uzupełniają lub wydobywają z siebie nawzajem to, co najlepsze, otrzymujemy czystą doskonałość.

Jak dobierać whisky do cygara

Whisky i cygaro mogą mieć podobny profil smakowy i aromatyczny (fot. 2H Media/Unsplash).

Zdajemy sobie sprawę, że sam pomysł na parowanie cygar z alkoholem może na początku wydać się dość przytłaczający. Czujemy, że to dobre połączenie, ale nie do końca wiemy, jak rozpocząć tę nową podróż. Kombinacje smaków dymu i whisky (choć nie tylko) są nieskończone, więc i możliwości pairingu są również nieograniczone.

Jak łączyć cygaro z whisky?

Na początku musisz wiedzieć, co Ci tak naprawdę smakuje. To podstawa wszystkiego. Zbadaj zarówno świat whisky, jak i cygar. Próbuj wyrobów z różnych zakątków globu – skup się na tych, które najbardziej Ci pasują.

Jeśli do tej pory nie miałeś do czynienia z cygarami, na początku warto je nabyć w profesjonalnym sklepie, specjalizującym się w ich sprzedaży. To da Ci pewność, że cygara są oryginalne (specjalistyczne sklepy bardzo często współpracują z importerami) oraz że przechowywano je w odpowiednich warunkach. Na pierwszy ogień najlepiej wybrać coś łagodniejszego – dla początkujących szczególnie polecane są cygara dominikańskie. Cygara kubańskie, choć uważane za najlepsze na świecie, są dość mocne i intensywne w smaku.

Jak dobierać whisky do cygara

Cygara polecamy kupować w profesjonalnym sklepie, specjalizującym się w ich sprzedaży. To da pewność, że cygara są oryginalne (fot. Yohan Cho/Unsplash).

Wybierając cygaro, zwróć jednak uwagę na to, co Ci smakuje na co dzień. Jeśli lubisz mocne espresso lub chętnie sięgasz po wina dobrze zbudowane, z dużą ilością tanin (np. cabernet sauvignon, malbec, bordeaux lub nebbiolo), to prawdopodobnie od razu zasmakujesz w mocniejszych tytoniach.

Jak już w świecie cygar znajdziesz coś, co odpowiada Twoim zmysłom, zastanów się nad jego profilem (jakie nuty wyczuwasz?) i połącz je z whisky o podobnych charakterze. Ostrzegamy, nie każdy eksperyment się powiedzie, ale im więcej będziesz próbować, tym lepsze pary się wyłonią.

W obliczu tak wielkiego wyboru naprawdę można poczuć się zagubionym, przynajmniej na początku. Chętnie pomożemy postawić Ci pierwszy krok, ale w dalszą drogę będziesz musiał udać się sam, zdając się na swoją intuicję i indywidualne preferencje.

Jak łączyć whisky i cygaro

Przygoda z łączeniem whisky i cygar zaczyna się od poszukiwań własnych ulubionych smaków (fot. J V/Unsplash).

Mocne cygara potrzebują whisky o pełnej treści, głównie dlatego, że łączą je wspólne nuty skóry, przypraw korzennych, orzechów i żyta. Jeśli masz charakterne cygaro kubańskie, wybierz do niego szkocką whisky, na przykład z regionu Highlands. Mocna w beczce, bardzo torfowa szkocka z kolei przytłoczy delikatniejsze cygara, np. z Dominikany – to jedno z tych związków, które bardzo Cię rozczaruje. Zatem do mocnych cygar szukaj intensywnych słodów – dobrze się sprawdzi whisky dojrzewająca w beczkach po sherry.

Naked Grouse Blended Malt Whisky

Kanadyjska whisky jest dość gładka w smaku, więc dobrze będzie się czuć w towarzystwie łagodniejszych cygar, które nie przysłonią jej subtelnego charakteru. Jednak tu jest doskonałe pole do popisu, by tworzyć związki opierające się na przeciwieństwach. Bardziej pikantne whisky z wysoką zawartością żyta mogą wydobyć z cygara ukryte do tej pory orzechowe nuty.

Podobnie rzecz się ma przy irlandzkiej whiskey, szczególnie gdy mamy na myśli blended whisky. Pasuje ona do cygar łagodnych i średnich, a już wybitnie uzupełnia tytoń, w których odnaleźć można akcenty owocowe. Średnio mocne cygara dobrze komponują się z łagodniejszymi bourbonami, żytnią whisky i wieloma szkockimi single maltami z regionu Speyside.

Sprawa nie wydaje się tak skomplikowana, gdy znamy charakter cygara, ale załóżmy, że dostałeś swoje pierwsze cygaro w życiu i nic nie wiesz na jego temat. Co wybrać? Szkocką, irlandzką, kanadyjską? Najbardziej uniwersalnym towarzyszem dla cygara jest bourbon. Bardzo typowe nuty amerykańskiej whiskey, takie jak syrop klonowy, miód, orzechy, karmel, pieczone owoce lub zwęglone drewno, gwarantują Ci, że odnajdziesz w cygarze uzupełniające się smaki. A i dzięki swojej słodyczy dobrze równoważy pikantniejsze akcenty w mocniejszych cygarach.

Pamiętaj jednak, że whisky z Tennessee jest dodatkowo filtrowana przez węgiel drzewny, by złagodzić jej smak – w tym przypadku będzie lepiej sobie radzić z łagodniejszymi cygarami.

Czy do cygara pasuje tylko whisky?

Okazuje się, że nie samą whisky cygaro żyje. Armaniak lub koniak również są dla niego świetnym towarzystwem. Kwieciste i owocowe brandy o subtelnych niuansach najlepiej się czują z łagodniejszymi cygarami. Jednak starsze koniaki, zwłaszcza XO, które przez lata nabrały złożoności i bardziej orzechowych nut, będą wolały mocniejszy tytoń. Z kolei armaniaki są dużo bardziej uniwersalne i dobrze pasują do szerokiej gamy cygar. Warto jednak pamiętać, że amerykańskie brandy są dużo odważniejsze od swoich francuskich krewniaków, więc będą też wymagać potężniejszych cygar.

Cygara kocha także rum, ale tylko ten ciemny – biały lepiej odstawić do przygotowania Mojito. Działa on podobnie jak bourbon – słodkie nuty trzciny cukrowej uwalniają całą charyzmę w cygarze. Poza tym rum i cygaro pochodzą często z tych samych miejsc – nic dziwnego, że tak dobrze do siebie pasują. Do cygar kubańskich wybierz rum kubański, a do tytoniu z Dominikany koniecznie złoty trunek dominikański. Te kombinacje na pewno się sprawdzą, chociaż… na pewno będzie Cię kusić, by nieco zamieszać w tych parach. I dobrze! Czasem to, co nieoczywiste, może okazać się strzałem w dziesiątkę.

W pairingu piękne jest to, że podróż konesera nigdy się nie kończy. Nawet po skosztowaniu tysięcy różnych alkoholi lub cygar zawsze czeka na Ciebie coś nowego. Poszukiwanie idealnych par jest świetną przygodą, wręcz niekończącą się. Łączenie cygar i alkoholu wydaje się o tyle ekscytujące, że jeszcze nie jest tak popularne. Jednak wraz z niewątpliwie wielkim renesansem whisky i cygar rzemieślniczych pojawia się coraz więcej odkrywców nowych smaków. Jednym z nich możesz być Ty. Dołączysz?

Tomasz Lipiński








KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.