Inspiracje
Trendy w koktajlach i alkoholach. Co nas czeka w 2025?
Branża napojów alkoholowych nieustannie się rozwija, oddziałując na wyobraźnię barmanów i przychodzących do barów gości. Jednocześnie bardzo szybko reaguje na zmieniające się nawyki wśród konsumentów, dopasowując się do tego, jakie aktualnie trendy w koktajlach i szeroko pojętym świecie alkoholi dominują.
Przez ostatnie lata widzieliśmy wysyp marek alkoholowych należących do celebrytów, gin wychodzący z cienia oraz wiele innych trendów, które pojawiły się i zniknęły. Teraz, gdy zbliża się rok 2025, chcemy spojrzeć w przyszłość i zobaczyć, co nas tam czeka.
Trendy w koktajlach i alkoholach w 2025 roku
W 2024 prawie połowa konsumentów była zainteresowana koktajlami o niskiej zawartości alkoholu oraz mocktailami (drinkami bez procentów), a także napojami zawierającymi CBD. Wraz z ruchem „nowej trzeźwości” widać wyraźny wzrost tego trendu, którego kontynuację z pewnością zobaczymy 2025 roku.
Wśród łączących się trendów bardzo dużym zainteresowaniem będą cieszyć koktajle winne, a także miksy alkoholowe na bazie herbaty, kawy oraz napojów konopnych. Na popularności cały czas zyskują też alkohole z Ameryki Łacińskiej – od dymnego mezcalu po słodki falernum (karaibski syrop). Podobnie rzecz się ma w przypadku trunków azjatyckich, takich jak sake oraz whisky japońskiej.
Konsumenci w coraz większym stopniu skupiają się na zrównoważonym rozwoju – rosnącą popularnością cieszą się wina, które są wytwarzane w sposób mający mniejszy wpływ na środowisko (wina organiczne, biodynamiczne lub wegańskie). Zrównoważony rozwój, praktyki etyczne i historia tego, co kryje się w butelce, będą miały znaczenie.
Ponadto widać coraz większe zainteresowanie winami naturalnymi i deserowymi oraz winami z unikalnych obszarów upraw. Zyskują też nasze polskie wina i będą umacniać swoją pozycję w 2025 roku. Rozwijająca się w Polsce enoturystyka doskonale sprzyja temu trendowi.
Ciągły skok obserwuje się również w kategorii napojów z bąbelkami – od win musujących, przez alkoholowe wody tonizujące, po seltzery o wysokiej zawartości ABV.
Modne drinki w 2025 roku. Co znajdziesz w karcie?
1. Drinki dla wegan
Weganizm w zasadzie nie jest niczym nowym, ale do tej pory zaskakująco niewiele lokali oferuje drinki typowo z myślą o weganach. Będzie się to jednak zmieniać. Coraz więcej barmanów będzie opracowywać menu w oparciu o marki wegańskie, a także wybierać roślinne alternatywy dla mleka i śmietany. W karcie koktajli na pewno będzie pojawiać się coraz więcej oznaczeń wskazujących na to, które pozycje są odpowiednie dla wegan.
2. Koktajle typu spritz
Nie ma wątpliwości, że królem lata przez kilka ostatnich lat jest Aperol Spritz. Liczba wyszukiwań szprycerów w Google błyskawicznie rośnie od 2015 roku. Obecnie widać dużą różnorodność koktajlów typu spritz, a to dzięki nowym markom i kombinacjom smakowym. Aperol z pewnością nie może dominować na rynku na zawsze.
Alternatywa drinku o niższej zawartości alkoholu wpisuje się też w obecny trend, w którym konsumenci szukają napojów z mniejszą ilością procentów.
- Sprawdź przepis! Spritz na irlandzkiej whiskey
3. Drinki na kawie
Widzimy, że klasyki znów wracają do łask. Mowa o takich hitach, jak espresso Martini, z tym że tym razem będzie duży nacisk na wysokiej jakości kawę doprawioną słodkimi nutami np. wanilii. Obserwujemy również zmianę wódki na whisky szkocką, by dodać jeszcze trochę elegancji.
4. Drinki z ogniem
Koktajle pikantne cieszą się rosnącą popularnością. Wiąże się to z tym, że oferują bardziej złożone i ciekawe smaki, a tego właśnie szukają obecnie konsumenci.
Do popularnych pikantnych koktajli należą m.in. Bloody Mary, ale nie zabraknie eksperymentów z chili, jalapeño lub wasabi.
- Sprawdź przepis! Mango Chili Margarita
5. Wariacje na temat Negroni
Negroni to klasyczny drink na ginie, który w ciągu ostatnich kilku lat zyskał bardzo na popularności – pojawiły się nawet koszulki, torby z nadrukami tego słynnego koktajlu.
W nadchodzącym roku podejrzewamy, że miłośnicy Negroni będą eksperymentować z nowymi odsłonami starego klasyka.
Gin chętnie zastępowany jest mezcalem, tequilą lub bourbonem, a słodki wermut prosecco, by powstała nieco lżejsza wersja. Tu się będzie działo!
6. Drinki virgin lub o obniżonej zawartości alkoholu
Spodziewaj się rosnącej listy pozycji bezalkoholowych w menu koktajli. Z pewnością barmani będą poświęcać im więcej uwagi i dbać o to, by prezentowały się równie okazale jak te z procentami.
Konsumenci chcą wciąż miło spędzać czas w restauracjach i barach, ale dużą uwagę przywiązują do umiaru – wolą wypić 2-3 drinki o obniżonej zawartości alkoholu, szczególnie latem, gdy pojawia się więcej okazji do takich spotkań z przyjaciółmi.
7. Koktajle eksperymentalne
Na pewno usłyszysz więcej o „empirycznych napojach”, które oferują przeżycia wykraczające poza zwykłe drinki. To nie koktajl, to doświadczenia zmysłowe. Podobnie jak elementy teatralne w świecie kulinarnym, prezentacja koktajli będzie zawierać większą dramaturgię i polot.
Koktajle zawsze były pięknie serwowane, ale teraz miksolodzy muszą także pomyśleć o działaniu i wywołaniu u pijącego reakcji „wow”. Na pewno pomoże w tym miksologia molekularna, która wykorzystuje naukę do manipulacji składnikami na poziomie molekularnym.
Zuza Milewska
(fot. depositphotos)
Dla mnie Negroni klasyczny nie do pobicia!