Alkohole

  • Tejo Miratejo Branco – białe wino z Żabki. Test. Recenzja
2024-03-13

Tejo Miratejo Branco – przyjemne wino z Żabki na ciepłe dni

Może i Żabka nie kojarzy się z wielkimi perłami winiarstwa, warto jednak od czasu do czasu zerknąć na półkę z winami, bo mogą znajdować się tam całkiem przyzwoite etykiety. Choć rozczarowań było sporo, to wino z Żabki też nas kilka razy miło zaskoczyło. Do pozytywnych przykładów możemy zaliczyć m.in. właśnie Tejo Miratejo Branco. Zanim jednak przejdziemy do szczegółowej oceny, pozwólcie, że wybierzemy się w krótką podróż po winnicach Tejo, skąd pochodzi to konkretne wino.

Portugalski region winiarski Tejo

Jego położenie wzdłuż rzeki Tejo stwarza doskonałe warunki klimatyczne dla uprawy winorośli, dzięki czemu wina stąd charakteryzują się wyjątkową różnorodnością i bogactwem smaku.

Tejo Miratejo Branco – białe wino z Żabki. Test. Recenzja.

Winnice w regionie Tejo (fot. depositphotos).

W Tejo produkuje się zarówno wina białe, jak i czerwone, a także różowe. Białe wina są zazwyczaj lekkie i świeże, z wyraźnymi nutami cytrusowymi i kwiatowymi, idealne do wiosenno-letnich pikników. Czerwone z kolei wyróżniają się głębią i złożonością smaku oraz bogatymi aromatami czerwonych owoców, przypraw i subtelną taniną – świetnie komponują się z daniami mięsnymi i intensywnymi w smaku potrawami.

Tejo to również region, gdzie producenci win stawiają na różnorodność odmian winorośli, zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych. To tutaj rosną takie odmiany, jak fernão pires, arinto, castelão lub trincadeira.

Kto jest producentem Tejo Miratejo Branco?

Winiarnia Fiúza & Bright to wyjątkowe miejsce na winiarskiej mapie Portugalii. Została założona przez dwóch przyjaciół, João Fiúzę oraz Petera Brighta i szybko zdobyła uznanie dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu do tworzenia wina. Producenci skupiają się na idealnym dopasowaniu szczepów do lokalnego mikroklimatu i gleby, dzięki czemu powstają wina, które nie tylko wyrażają terror Tejo, ale są unikalnym połączeniem lokalnych i międzynarodowych odmian winorośli.

Tejo Miratejo Branco – białe wino z Żabki. Test. Recenzja.

Producentem wina Tejo Miratejo Branco jest winiarnia Fiúza & Bright.

Jednak i tutaj eksperymenty się nie kończą. Właściciele winiarni przykładają również dużą wagę do samego procesu produkcji wina, stosując nowoczesne technologie i metody, które pozwalają na pełne wydobycie potencjału z każdej winnicy. Jednocześnie firma kładzie nacisk na zrównoważony rozwój i ekologię, dbając o minimalny wpływ swojej działalności na środowisko.

Fiúza & Bright specjalizuje się w winach jednoszczepowych, co jest dość rzadkie w Portugalii. W portfolio winiarni znajdziemy zarówno wina białe, jak i czerwone. Wiele z nich nagradzanych jest na konkursach międzynarodowych.

Tejo Miratejo Branco – jak smakuje to wino z Żabki?

Fiúza & Bright Tejo Miratejo Branco jest winem, które z pewnością zasługuje na uwagę. To kompozycja lokalnych odmian z bogatą paletą aromatów. W nosie jest mocno owocowe – dojrzałe cytrusy, w szczególności grejpfruty i limonki, mieszają się z subtelniejszymi nutami zielonych jabłek i świeżo skoszonej trawy. Pojawiają się też lekko kwiatowe nuty odmiany fernão pires.

Tejo Miratejo Branco jest łatwe i przyjemne do picia. Delikatnie wytrawne, świeże, z kwasowością, która daje poczucie orzeźwienia. W ustach zielony grejpfrut, zielone jabłko, migdał. Nie brak też nuty mineralnej, która dodaje charakteru.

Tejo Miratejo Branco – białe wino z Żabki. Test. Recenzja.

Tejo Miratejo Branco to młode, rześkie wino z owocowym aromatem.

To wino bardzo przyzwoite, z wyraźnie zarysowanym ciałem i lekko oleistym finiszem. Jego młody i rześki styl przyjemnie równoważy smaki lekkich sałatek, owoców morza lub delikatnych, białych mięs.

Tejo Miratejo Branco to bardzo fajne wino piknikowe – w sam raz na wiosnę i lato. Ma wakacyjny charakter. Podczas degustacji od razu ożyły wspomnienia leniwych popołudni na wsi, z dala od zgiełku miasta 😉

Wino kosztowało 18,99 zł – naszym zdaniem bardzo dobra jakość w stosunku do ceny. Warto.

Tejo Miratejo Branco – białe wino z Żabki. Test. Recenzja.

Tejo Miratejo Branco – kontretykieta.

Konrad Bukowski








KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.