Akademia

  • Przewodnik po pinot noir.
2024-08-02

Pinot noir – odkryj jego wyjątkowy charakter i smak

Dzięki owocowym aromatom i gładkim taninom pinot noir należy do najpopularniejszych odmian winorośli na świecie. Czy to z Burgundii, Kalifornii, czy Nowej Zelandii jest w stanie wyprodukować jedne z najlepszych win.

Obecnie pinot noir może nie jest najpowszechniej uprawianym winogronem na świecie (ten tytuł należy do cabernet sauvignon), ale ze względu na wysoką jakość jest uważane za jedno z najważniejszych win czerwonych.

Pinot noir – co to za odmiana i skąd pochodzi?

Pinot noir to ciemna odmiana winorośli z gatunku Vitis vinifera (zwana także winoroślą europejską). Jest jednym z najstarszych szczepów winogron uprawianym od ponad tysiąca lat, szczególnie przez mnichów cysterskich w Burgundii.

Przewodnik po pinot noir.

Winorośl pinot noir (fot. depositphotos).

Choć dokładne pochodzenie tego starożytnego szczepu nie jest do końca znane, to właśnie Burgundia we Francji jest uznawana za duchową ojczyznę pinot noir. To tu powstają jedne z najlepszych win jednogatunkowych na świecie.

Pinot noir najlepiej rośnie w chłodniejszym klimacie, gdzie jego charakterystyczna kwasowość, delikatność i finezja mogą się w pełni rozwijać. Obecnie najlepsze wina pinot noir powstają we Francji, Szwajcarii, Niemczech, Austrii, Nowej Zelandii, Australii, Stanach Zjednoczonych (szczególnie w Kalifornii, Oregonie i Nowym Jorku) oraz w Chile.

Stary Świat a Nowy Świat

Pinot noir – prawdziwa diwa wśród winorośli

Pinot noir to małe i ciemne winogrona, pokryte cienką skórką, co czyni je szczególnie delikatnymi. Są one wyjątkowo wrażliwe na warunki klimatyczne i podatne na choroby, a to sprawia, że ich uprawa wymaga dużego zaangażowania i doświadczenia.

Pinot noir jest nazywany diwą wśród winogron ze względu na swoje kapryśne zachowanie w winnicach. Jednak to właśnie ta delikatność winogron przekłada się na niezwykłą finezję i elegancję wina. Ponadto cienka skórka tych winogron sprawia, że wina pinot noir mają niższą zawartość tanin w porównaniu do innych czerwonych win, co czyni je bardziej aksamitnymi i subtelnymi.

Jak smakuje pinot noir?

Zazwyczaj pinot noir jest wytrawne, lekkie do średnio treściwego, z wyraźną kwasowością, jedwabistymi taninami i zawartością alkoholu w zakresie 12-15%. Najlepsze wina oferują złożone aromaty, które mogą obejmować nuty wiśni, malin, grzybów i ściółki leśnej. Jeśli wino leżakuje we francuskim dębie, można w nim również wyczuć akcenty wanilii i przypraw do pieczenia.

Smak pinot noir może się znacznie różnić w zależności od klimatu, w którym jest uprawiane, oraz stylu producenta. W chłodniejszych regionach wino jest delikatniejsze i lżejsze, podczas gdy w cieplejszych obszarach staje się bardziej dojrzałe, pełniejsze i ma wyższą zawartość alkoholu. Niektórzy producenci decydują się na starzenie swoich win w 100% nowych beczkach z francuskiego dębu, co nadaje winu pełniejszą strukturę i bardziej złożoną teksturę.

Przewodnik po pinot noir.

Łączenie pinot noir z jedzeniem

Owocowe smaki, wyraźna kwasowość i elegancki styl to cechy, które sprawiają, że pinot noir doskonale komponuje się z lżejszymi czerwonymi mięsami, takimi jak kaczka i jagnięcina, oraz z białymi mięsami, jak indyk, wieprzowina i kurczak. Ryby o pełniejszym smaku, np. łosoś, także pasują, zwłaszcza jeśli są dobrze doprawione. Z kolei ziemiste nuty pinot noir czynią go świetnym towarzyszem do dań z grzybami, np. risotto z borowikami.

To wino lubi miękkie sery typu brie, camembert czy gouda, ale nie boi się bardziej wyrazistego smaku gruyère. Warto je również podawać z grillowanymi warzywami, szczególnie z bakłażanem, cukinią lub papryką.

Jak łączyć jedzenie z winem?

Pinot noir należy do tych win, które są dość wszechstronne w foodpairingu.

5 interesujących faktów o pinot noir

  1. Jest starsze od cabernet sauvignon o ponad 1000 lat. Jego historia sięga aż czasów rzymskich.
  2. Pinot blanc i pinot gris to nic innego jak kolorystyczne mutacje pinot noir.
  3. Pinot noir jest szczególnie podatny na różne choroby, co sprawia, że jego uprawa jest trudna. Winiarze często nazywają go „winogronem złamanego serca”.
  4. Pinot noir ma ponad 1000 zarejestrowanych klonów, co świadczy o jego genetycznej niestabilności i ciągłej ewolucji.
  5. Nazwa pinot noir pochodzi od francuskich słów oznaczających sosnę i czarny, co odnosi się do ciasno skupionych, ciemnych kiści winogron przypominających kształtem szyszki.

Konrad Bukowski

(fot. despositphotos)








KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.