Akademia

  • Dobre maniery przy stole
2024-06-07

Nieważne, czy idziesz na wesele, czy na grilla do sąsiada. O tych manierach musisz pamiętać!

Spotykamy się z przyjaciółmi i rodziną przy jednym stole głównie po to, by świętować i celebrować wyjątkowe chwile. To doskonała okazja do rozmów i budowania więzi. Jednak by wszyscy dobrze się czuli i miło spędzili ten czas, ważne jest przestrzeganie pewnych zasad. I to wcale nie chodzi tu o etykietę rodem z rodziny królewskiej, ale o kilka prostych i łatwych wskazówek, które sprawią, że wszyscy będą czuć się komfortowo, nawet jeśli bierzemy udział w nieformalnym spotkaniu.

W rzeczywistości to nieformalne posiłki stanowią przeważającą większość wydarzeń, w których uczestniczymy. Jednak nieformalny nie znaczy nieuroczysty. Do takich okazji możemy zaliczyć wesela, chrzciny, urodziny, rocznice itp.

Dla rozróżnienia z formalnymi posiłkami mamy do czynienia, gdy serwowane są one zgodnie z bardzo rygorystycznymi normami postępowania, a od gości często oczekuje się noszenia żakietu, czarnego krawata lub smokingu.

Dobre maniery przy stole

Warto pamiętać o dobrych manierach, nawet w sytuacjach nieformalnych (fot. depositphotos).

Zasady zachowania się przy stole

Każdy z nas powinien czuć się pewnie, zasiadając do stołu, niezależnie od tego, czy jest to bardziej wykwintny obiad z pięciodaniowym menu w wiejskiej posiadłości księcia, czy też czterdzieste urodziny szwagierki.

Ogólnie rzecz biorąc, data, godzina i lista przewidywanych gości wydarzenia powie Ci wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli chodzi o to, jak się ubrać i czego się spodziewać. Obecnie zasady i konwencje dotyczące spotkań towarzyskich są znacznie luźniejsze i mniej sztywne, szczególnie w przypadku nieformalnych posiłków.

Alkoholowy savoir-vivre. 14 zasad, które procentują!

Wybierasz się na elegancką kolację do znajomych, a może na grilla do sąsiada? O tych zasadach zawsze warto pamiętać!

Dobre maniery – ogólne zasady!

1. Odpowiedz na zaproszenie

Może spotkasz się ze skrótem „RSVP” umieszczonym na zaproszeniu. Jest to skrót od francuskiego wyrażenia répondez s’il vous plaît, co oznacza „odpowiedz, proszę”. Zaraz po nim zwykle podaje się godzinę lub datę, do której gospodarz musi uzyskać od Ciebie informację, czy planujesz przyjechać.

W przypadku nieformalnych okazji najlepiej wysłać odpowiedź w ciągu 24 godzin od otrzymania zaproszenia. Jeśli nie jesteś w stanie w tak krótkim czasie się określić (np. musisz sprawdzić grafik w pracy, załatwić opiekę do dziecka itp.), poinformuj o tym gospodarza, ale postaraj się dać ostateczną odpowiedź do 72 godzin.

Dobre maniery przy stole

Koniecznie odpowiedz na zaproszenie w wyznaczonym terminie (fot. depositphotos).

Natomiast jeśli wydarzyła się sytuacja awaryjna, która uniemożliwi Twoje przybycie, poinformuj o tym swojego gospodarza tak szybko, jak to możliwe.

W przypadku małżeństw lub stałych partnerów większość zaproszeń będzie skierowana do obu stron. Jeśli jednak zaproszenie jest adresowane indywidualnie, nie zakładaj, że możesz przyprowadzić gościa, chyba że jest to wyraźnie określone w zaproszeniu.

Akceptując zaproszenie, poinformuj gospodarza o wszelkich ograniczeniach dotyczące jedzenia, np. alergie itp. Dzięki temu będzie mógł odpowiednio wcześnie zaplanować dla Ciebie posiłek.

2. Pamiętaj o drobnym prezencie dla gospodarza/gospodyni

Konwencjonalne powiedzenie głosi, że nigdy nie należy odwiedzać cudzego domu z pustymi rękami, choć co kraj to obyczaj, wiadomo. W Polsce przyjęło się, że drobny podarunek jest formą podziękowania za gościnę. Często jest to butelka wina, kwiaty, kawałek ciasta lub coś, co może pięknie udekorować stół, np. świeczki ozdobne.

Nie obrażaj się jednak, jeśli gospodarz nie zdecyduje się postawić Twojego prezentu na stole. Na pewno nie ma zamiaru Cię obrazić. Być może po prostu zaplanował coś innego na wieczór.

Dobre maniery przy stole

Nie zapomnij o drobnym podarunku dla gospodarza (fot. depositphotos).

3. Wyłącz lub wycisz swój telefon

Aby skupić się na rozmowie z innymi gośćmi, wyłącz smartfon i nie używaj go podczas kolacji, ponieważ oznacza to, że bardziej interesujesz się swoim urządzeniem niż ludźmi wokół ciebie. Jeśli nie możesz przegapić połączenia, wycisz telefon i przeproś, odbierając połączenie w innym pomieszczeniu.

Dobre maniery przy stole

Rozmawianie przez telefon przy stole to duża gafa (fot. depositphotos).

Maniery przy stole – 10 podstawowych zasad

  1. Po zajęciu miejsca, rozłóż serwetkę na kolanach. Używaj jej do delikatnego wytarcia ust przed napiciem się.
  2. Poczekaj, aż wszyscy dostaną swoje dania, zanim zaczniesz jeść.
  3. Pamiętaj o zasadzie „od zewnątrz do wewnątrz”, tzn. zacznij od sztućców położonych najdalej od talerza. Dodatkowo nie gestykuluj, trzymając je w dłoniach. Połóż je na talerzu, gdy mówisz.
  4. Nie jedz zbyt szybko i bierz małe kęsy, które z łatwością zmieszczą się w ustach. Nigdy nie mówi z pełnymi ustami.
  5. Jeśli pijesz wino, trzymaj kieliszek za nóżkę, aby nie zostawiać odcisków palców na szkle.

    Dobre maniery przy stole

    Zawsze trzymaj szkło na nóżkę, by nie zostawiać śladów palców (fot. depositphotos).

  6. Jeżeli musisz wstać od stołu w trakcie posiłku, przeproś i powiedz, że zaraz wrócisz. Nie musisz informować, że idziesz np. do toalety.
  7. Po zakończeniu posiłku, połóż sztućce równolegle na talerzu, aby dać znak, że skończyłeś.
  8. Unikaj kontrowersyjnych tematów, takich jak polityka czy religia. Słuchaj innych i staraj się nie przerywać.
  9. Po skończonym posiłku zawsze podziękuj gospodarzowi za jedzenie i gościnę.
  10. Jeśli zamierzasz szczegółowo relacjonować tę okazję lub opublikować zdjęcia z niej w mediach społecznościowych, pamiętaj o uzyskaniu zgody gospodarza oraz innych gości.
Dobre maniery przy stole

Chcesz coś wrzucić na social media? Nie rób tego bez zgody innych (fot. depositphotos).

Pamiętaj, że dobre maniery przy stole to przede wszystkim wyraz szacunku dla innych oraz umiejętność stworzenia przyjemnej atmosfery podczas posiłków. Cieszenie się jedzeniem w dobrym towarzystwie to prawdziwa sztuka, która może dostarczyć wiele radości.

Karolina Mec

(fot. depositphotos)





Tagi obyczaje




KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.