Foodpairing
Jakie wino podać do tatara wołowego? Poradnik dobrego smaku
Czy do surowej siekanej wołowiny należy pić to samo mocne czerwone wino, co do steku z grilla? Niekoniecznie. Tatar, często podawany z cebulą, kaparami i przyprawami, stanowi wyjątkowe wyzwanie w doborze wina ze względu na bogaty, mięsisty smak i pikantność typowych dodatków. Brakuje tu grillowanych lub karmelizowanych smaków, które towarzyszą gotowanym lub pieczonym mięsom.
Jakie wino podawać do tatara?
Z jednej strony tatar, podawany często jako przystawka, może wymagać lekkiego wina. Z drugiej strony jednak, doprawiony takimi składnikami, jak musztarda i tabasco, potrzebuje wina, które poradzi sobie z tą nutą ognia. Zawsze jednak pamiętać należy o równowadze między intensywnością potrawy a charakterem wina.
Beaujolais
Beaujolais, produkowane głównie z czerwonych winogron gamay, charakteryzuje się niską zawartością tanin i wysoką kwasowością, co sprawia, że jest ono przystępne i nie dominuje nad smakiem tatara. Dzięki swojej świeżości i owocowemu profilowi doskonale oczyszcza podniebienie i równoważy teksturę surowego mięsa.
Podając tatar, spróbuj również dodać do niego nieco pieprzu i kapary, które będą przyjemnie akcentować owocowy smak beaujolais.
Zamówiłeś tatara w restauracji, ale w karcie ani śladu beaujolais? Wybieraj zawsze młode, lekkie i owocowe czerwienie (np. pinot noir) z regionów, takich jak Burgundia lub Oregon.
Wytrawne wina różowe
To kolejna ciekawa propozycja do tatara. Ich nieco bardziej intensywny charakter sprawia, że mogą dobrze kontrastować z delikatnością siekanej wołowiny, jednocześnie dodając nutę świeżości dzięki swojej kwasowości.
Idealne będą różowe wina z regionów, takich jak Prowansja we Francji, które słyną z produkcji wyjątkowo eleganckich i wytrawnych rosé. Te wina często posiadają nuty czerwonych owoców, które subtelnie podkreślają smak surowego mięsa.
Dodatkowo, różowe wino doskonale sprawdzi się na romantyczną kolację, dodając odrobinę lekkości i elegancji.
Szampan
Szampan i tatar? Tak! Szczególnie w wersji różowej – jego subtelne bąbelki i delikatna słodycz mogą wspaniale łączyć się z surową wołowiną i równoważyć smaki takich dodatków, jak marynowana cebula, kapary oraz pikantne sosy.
Jeżeli szukasz alternatywy bardziej dostępnej cenowo, to crémant lub cava są doskonałymi zamiennikami. Zachowują musujący charakter i elegancję, nie obciążając portfela tak jak szampan.
Czy białe wino pasuje do tatara?
Dobry tatar jest bogaty, siekany ręcznie i ma maślaną konsystencję. Większość swojego smaku zawdzięcza musztardzie, kaparom, szalotce, anchois i wszystkim innym dodatkom, ale nawet przy tych składnikach świetny tatar wołowy pozostaje delikatny w smaku. To z kolei sprawia, że będzie on błyszczeć w towarzystwie bogatego wina białego, z nutami owoców pestkowych, orzechów oraz przypraw.
Świetnym wyborem będą więc wina z południowej Francji, takie jak viognier, marsanne oraz grenache blanc. Można też rozważyć chardonnay (bez leżakowania w dębie) – to wino oferuje większą teksturę, która może być przepięknym tłem dla delikatnych smaków tatara.
Czy to kolacja we dwoje, czy eleganckie przyjęcie, wybór idealnego wina to sposób, by sprawić, że każdy tatar stanie się kulinarnym arcydziełem. Spróbuj różnych opcji i znajdź swój ulubiony sposób, by cieszyć się tym wyrafinowanym połączeniem!
- Sprawdź też przepis! Tatar wołowy z nutą brandy
Tomasz Lipiński
(fot. depositphotos)