Akademia
Jak pić tequilę? Zapomnij o shotach!
Jest coś takiego w tequili, co aktywuje gruczoł „hulankowy” i sprawia, że jesteśmy gotowi, by krzyknąć IMPREEEZA! Tequila w shotach z solą i cytryną, którą rozpowszechniła amerykańska popkultura, zdecydowanie wydaje się synonimem dobrej zabawy. Jednak prawdziwy Meksykanin na ten widok tylko pokręciłby głową. Zatem jak pić tequilę, by naprawdę docenić jej złożoność?
Tequila to szlachetny i złożony trunek, który przez wiele lat był raczej postrzegany jako tani i łatwy sposób na wprowadzenie się w imprezowy nastrój. Powszechnie chyba niewiele osób myślało o niej jako o alkoholu, który warto degustować. Jednak to całkowicie się zmieniło – konsumenci w końcu uznali ten trunek za wart popijania solo. Ewolucja ta jest częściowo spowodowana wzrostem popularności tequili 100% agave, które oferują strukturę i elegancję.
Jak pić poszczególne rodzaje tequili?
Zgodnie z ideą wolności, każdy powinien delektować się tequilą tak, jak lubi. Jednak wyprodukowanie tequili wymaga wiele wysiłku, dlatego zasługuje ona na pewne uznanie.
W przypadku tequili mixto, która składa się jedynie z 51% soku z agawy (pozostała część to cukier trzcinowy lub melasa i barwniki), sprawa jest dość prosta. To zdecydowania tańsza wersja tequili, którą lepiej wykorzystywać jako składnik drinków. Większość tych trunków nie dojrzewa, bo jest to nieopłacalne, więc ma dość ostry smak. Można je też podawać z solą i cytryną, jak ktoś bardzo chce pić po amerykańsku. Jej nic nie zaszkodzi.
W przypadku tequili 100% agave wypada jednak okazać więcej szacunku i uwagi. To szlachetniejsza i droższa odmiana tequili. Powstaje z czystego soku z agawy, nie zawiera żadnych dodatków. To najlepsza jakościowo tequila i to po nią najczęściej sięgają sami Meksykanie.
- Tequila blanco – biała tequila, która dojrzewa bardzo krótko lub wcale, o wyrazistym smaku i aromacie agawy. Idealnie nadaje się do picia solo, ale też można mieszać ją w koktajlach. Shoty? Jeśli bardzo chcesz. Puryści będą się krzywić, ale naszym zdaniem można jeszcze przymknąć oko.
- Reposado – dojrzewa od 2 do 9 miesięcy w dębie i charakteryzuje się delikatnym smakiem z akcentami kwiatowymi oraz naturalnym i subtelnym aromatem agawy. Jest łagodniejszą, ale wciąż żywą tequilą, często ukazującą smaki miodu i jalapeño. Doskonała do popijania bez niczego, ale powstają też na niej świetnie koktajle.
- Tequila añejo – tequila starzona, która dojrzewa co najmniej rok w dębowych beczkach. W tym czasie nabiera złożonych nut wanilii, suszonych owoców i przypraw. Tu zwolnij i delektuj się nią, powoli popijając.
- Tequila extra añejo – spędza co najmniej trzy lata w dębie, nabierając pięknej, mahoniowej barwy i niezwykle bogatego smaku. Tu nawet kostka lodu jest zbrodnią. Ta tequila stworzona jest wyłącznie do degustacji bez dodatków.
W jakiej temperaturze pić tequilę?
Delektuj się tequilą, popijając ją małymi łykami. Traktuj jak jak koniak lub bourbon, pozwalając, aby zabłysnął jej prawdziwy profil smakowy.
W przypadku tequili dłużej dojrzewającej (reposado) rozważ podawanie jej podobnie jak whisky z odrobiną zimnej wody lub na kostce lodu. Dodanie tego lekkiego chłodu pomaga stłumić ognistą naturę alkoholi o wyższej zawartości i mocy beczki. Optymalna temperatura serwowania tequili może się różnić w zależności od rodzaju i osobistych preferencji.
Wysokiej jakości tequilę najlepiej podawać czystą, w temperaturze pokojowej, aby naprawdę rozkoszować się ziemistymi nutami agawy, miodowym smakiem i pikantnymi akcentami cytrusów lub pieprzu. Nawet lekkie schłodzenie może przyćmić niektóre subtelniejsze smaki i aromaty.
W czym pić tequilę?
Odłóż ten kieliszek! Nie dlatego, że zachęcamy Cię, żebyś nie próbował tequili – nie bądź śmieszny – ale dlatego, że prawdopodobnie krzywdzisz całą tequilę, która w nim się znajduje. Szkło ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o smak i doznania tequili.
Możesz się zdziwić, ale kieliszek przypominający flet to najlepszy sposób na degustację czystej tequili. Zachowuje wyjątkowe i delikatne aromaty agawy, co jest tak ważne dla ogólnego doświadczenia i nauczenia się doceniania niuansów smakowych podczas degustacji.
Wszystkie aromaty unoszą się na wierzch kieliszka i można je eksplorować. Otwierają się charakterystyczne ziołowe, ziemiste nuty agawy i spływają do nosa.
Dodatkowe miejsce w flecie pozwala słodkiemu nektarowi z agawy na większy kontakt z tlenem, napowietrzając tequilę, aby uzyskać znacznie delikatniejsze i smaczniejsze smaki.
W przeciwieństwie do kieliszka do szampana, który zwęża się w kierunku krawędzi, aby zachować bąbelki, kieliszki do tequili pozostają stosunkowo proste na całej długości.
W przypadku starszej tequili, która wykazuje mocniejsze elementy dębu, warto użyć kieliszków tulipanów, typowych dla whisky. Poprawiają one doznania zapachowe i często kojarzone są z dojrzałym alkoholem.
Kieliszek typu tulipan pozwoli Ci odpowiednio wyczuć niezwykłe nuty obecne w tequili añejo, takie jak świeże akcenty kwiatowe, gruszki i subtelne nuty fig.
Podanie komuś tequili w kieliszku do degustacji natychmiast daje mu do zrozumienia, że jest to trunek, który należy popijać i delektować się. Nikomu wtedy nie przyjdzie do głowy, by wpić ją na raz 😉
A co z shotami? Tradycyjny kieliszek typu shot (w Meksyku nazywany caballito) po prostu nie oddaje sprawiedliwości tequili. Caballito pozostawia niewiele miejsca na napowietrzenie alkoholu, które jest niezbędne do uwolnienia wszystkich bogatych aromatów.
Warto sięgać po dobre trunki. Jeśli ktoś proponuje Ci tequilę, która wymaga najpierw polizania soli, szybkiego wypicia shota z zamkniętymi oczami, a następnie ekspresowego wgryzienia się w limonkę i wyssania soku, by jak najszybciej pozbyć się ostrego smaku, to może lepiej napić się gdzie indziej? Albo przerzucić się na drinki – Tequila Sunrise, Tequila Paloma lub Margarita to zdecydowanie lepszy wybór niż męczenie się ze słabą tequilą.
Tomasz Lipiński
(fot. depositphotos)