Akademia
Etykieta podczas degustacji wina. Co robić, a czego unikać?
Jaki jest właściwy sposób trzymania kieliszka do wina? Ile wina można wypić? Pluć czy połykać? Wiele z tych pytań nas nurtuje przed profesjonalną degustacją.
Spotkania degustacyjne to świetny sposób na odkrycie nowych smaków i poznanie własnych preferencji. Nie rezygnuj z nich tylko z powodu obawy, że nie jesteś pewien, jak się zachować. Z przyjemnością podpowiemy, czego unikać.
Unikaj mocnych perfum
Bardzo istotnym elementem degustacji jest rozpoznawanie aromatów w winie. Mocny zapach perfum lub płynu po goleniu może zrujnować tę część. Dodatkowe aromaty mogą też zmienić to, jak postrzegasz smak.
Najlepiej więc zrezygnować z tego typu kosmetyków, by nie rozpraszać zmysłów podczas smakowania win.
Bądź otwarty!
Pamiętaj, jesteś na degustacji, by próbować win. To czas, by odkryć coś nowego lub skonfrontować się ze wcześniejszymi doświadczeniami. Musisz zachować otwarty umysł i gotowość na smaki.
To też żaden wstyd, jeśli coś nie będzie się zgrywało z Twoim podniebieniem. Sama degustacja nie obliguje Cię też do zakupienia całej butelki. Nie czuj się niczym zobowiązany, po prostu próbuj win!
Pij wodę!
Podczas degustacji woda nie służy jedynie do gaszenia pragnienia. Zanim spróbujesz kolejnego wina, warto wziąć łyk wody, by oczyścić podniebienie.
Na sali degustacyjnej może też pojawić się talerz małych przekąsek – pamiętaj, one nie zastępują posiłku. Podobnie jak woda, mają za zadanie oczyścić kubki smakowe i przygotować je na kolejne wino.
Nie pij za dużo, nie pij za szybko
Degustacja wina ma być dobrą zabawą, to prawda, ale chodzi w niej przede wszystkim o wartości edukacyjne. Wystarczy wziąć 2-3 łyki wina. Róbmy to też powoli, skupiając się kolejno na kolorze, aromacie, a na końcu na smaku.
- Sprawdź też! Jak smakować wino?
Weź łyk wina, pozwól mu przez chwilę krążyć w ustach i delektuj się smakiem. Obserwuj, ile alkoholu spożywasz. Upijanie się nigdy nie powinno być celem degustacji wina.
Używaj spluwaczki
Spluwaczki na stole mogą zaskoczyć szczególnie początkujących degustatorów. Plucie w miejscach publicznych jest traktowane jako brak kultury, ale plucie podczas degustacji wina jest całkowicie dopuszczalne. Spluwaczki są powszechne, więc nie musisz czuć się tym skrępowany. Warto ich używać, zwłaszcza jeśli planujesz odwiedzić kilka winnic w ciągu jednego dnia.
Jeśli winiarnia nie ma wiaderka do plucia, poprosić o kubek lub inne naczynie. To nie będzie problem.
Nie trzymaj kieliszka za czaszę
Jest to poważny błąd – Twoja ręka niepotrzebnie ogrzewa wino, zostawiając przy okazji nieestetyczne odciski na szkle. Kieliszek zawsze trzymamy za nóżkę – to jeden z absolutnych wymogów etykiety w trakcie degustacji wina!
Nie udawaj eksperta
Podczas degustacji zawsze możesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i opiniami, zadawać pytania, ale nie zachowuj się jak snob.
Po prostu popijaj wino, dyskutuj o nim – nie bądź jednak tą osobą, która sprawia, że degustacja wydaje się poważniejszym wydarzeniem niż w rzeczywistości jest. Nie psuj wszystkim zabawy!
A przed degustacją…
Obecnie większość winnic przyjmuje gości po wcześniejszej rezerwacji. Bardzo często też liczba osób, która może w niej wziąć udział, jest ograniczona. Aby nie tracić swojego czasu i nie wprawiać nikogo w zakłopotanie, należy wcześniej zadzwonić i umówić degustację.
Nawet jeśli widzisz informację, że rezerwacja nie jest wymagana, warto wcześniej się skontaktować, by zapytać o zasady dotyczące degustacji i wycieczki po winnicy.
Konrad Bukowski
(fot. depositphotos)