Akademia
Czym jest wino Asti i dlaczego musisz go spróbować?
Powiedzieć o Asti, że jest włoskim winem musującym, to jak nie powiedzieć nic. To zdecydowanie za mało. Asti pochodzi z regionu Piemont w północnych Włoszech, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch miast Asti i Alba. Znane jest również jako Asti Spumante. Od 1993 roku wino jest sklasyfikowane jako D.O.C.G. i jest jedną z największych włoskich apelacji.
Jak powstaje Asti?
Zgodnie z włoskimi przepisami Asti musi być wykonane w 100% z moscato bianco – jednej z najstarszych odmian winorośli na Półwyspie Apenińskim. Zbiory zwykle odbywają się w połowie września, kiedy winogrona zawierają optymalną ilość cukru. Owoce zbierane są ręcznie, by ich nie uszkodzić. Tłoczenie winogron również odbywa się bez nowoczesnej technologii – winiarze używają ręcznych pras.
Moszcz przelewany jest do dużych zbiorników, gdzie temperatura jest obniżana prawie do zera, aby zapobiec rozpoczęciu fermentacji. Po ich szczelnym zamknięciu schłodzony sok winogronowy doprowadza się do temperatury ok. 20°C, co wyzwala fermentację alkoholową przy użyciu określonych drożdży.
Dwutlenek węgla, będący produktem ubocznym fermentacji, zostaje uwięziony, rozpuszczając się w winie i tworząc przyjemne, drobne bąbelki. Fermentacja może być kontynuowana, aż wino osiągnie 7-9% ABV.
Następnie wino jest schładzane w celu zatrzymania fermentacji oraz filtrowane, by pozbyć się osadu z drożdżami – ich obecność mogłaby wznowić ponowną fermentację w butelce. W przeciwieństwie do innych win musujących Asti nie przechodzi drugiej fermentacji. Końcowym etapem jest butelkowanie i etykietowanie.
Asti jest przeznaczone do picia jako wino młode. Przechowywanie go w piwnicy przez lata nie poprawi wrażeń związanych z piciem.
Jak smakuje wino Asti?
Złożone i pyszne smaki win moscato bianco naśladują wyjątkową geografię i klimat Piemontu. W kieliszku Asti Spumante znajdziesz bogate aromaty owoców, takich jak brzoskwinia i morele, z nutą cukierków i kwiatów jaśminu.
Asti charakteryzuje się doskonałą równowagą między słodyczą a kwasowością. Podobnie jak wiele innych win moscato, ma owocowe aromaty cytrusów, pomarańczy i moreli.
- Sprawdź też! Jak czytać etykiety win włoskich?
To typowo słodkie wino musujące, zawierające od 3% do 5% (ponad 50 g/l) cukru resztkowego. Jego bąbelki są podobne jak w szampanie i prosecco. Jednak ze względu na niższą zawartość alkoholu Asti jest o wiele lżejsze.
Asti łatwo pomylić z jego kuzynem Moscato d’Asti. I rzeczywiście, są do siebie bardzo podobne, ale nie takie same.
Asti Spumente a Moscato d’Asti. Jakie są różnice?
Moscato d’Asti jest najbliższym kuzynem Asti Spumante pod każdym względem. Oba te wina wytwarzane są w regionie Asti metodą zbiornikową (Charmata), mają wspólne nuty aromatyczne i są klasyfikowane według D.O.C.G.
Różnią się jedynie zawartością alkoholu i siłą musowania. Moscato d’Asti ma bardzo niską zawartość alkoholu – wynosi ona jedynie 5,5% ABV. Co więcej, ciśnienie atmosferyczne jest tu też niższe niż w butelce Asti Spumante (jedyne 2,5 bara), więc wino ma tendencję do delikatnego, prawie niewidocznego musowania.
Jak podawać i serwować Asti?
Asti jest idealny jako aperitif. Ze względu na niską zawartość alkoholu doskonale sprawdza się na garden party, szczególnie w upalne letnie dni. Świetnie pasuje jako dodatek do brunchu i lekkiej kolacji.
Asti zawsze należy podawać schłodzone – optymalna temperatura to 6ºC, by było świeże i przyjemnie musujące. Powinno się je serwować w kieliszku typu flet – te wysokie, wąskie kieliszki pomagają lepiej zachować bąbelki.
- Sprawdź też! Skąd w winie biorą się bąbelki?
Po otwarciu to wyjątkowe wino lepiej spożyć szybko. Jeśli umieścisz butelkę w lodówce, możesz cieszyć się winem przez 2-3 dni zanim jego bąbelki i smaki całkowicie znikną. Nie warto jednak zostawiać go na później – wszystko, co najlepsze, dostajesz tylko przy pierwszym odkorkowaniu.
Czy Asti pasuje do jedzenia?
Asti wręcz jest stworzone, by towarzyszyć nam przy posiłkach! Swoją słodyczą pasuje do słodkich deserów, ale także do słonych i pikantnych dań głównych.
Warto podawać je z deską wędlin – szczególnie z salami, prosciutto i chorizo – którą polecamy urozmaicić orzechami, krakersami i chrupiącymi pieczywem. Z Asti fantastycznie łączą się różne rodzaje miękkiego sera , np. brie, camembert, roquefort, gorgonzola.
Musująca słodycz wina doskonale współgra z sałatkami i lekkimi daniami, takimi jak duszony kurczak, ryby i owoce morze.
Asti lubi też bardziej pikantne towarzystwo, więc dobrze się sprawdzi z potrawami z kuchni chińskiej, wietnamskiej lub indonezyjskiej, a nawet ze specjałami latynoamerykańskimi. Tam gdzie jest dużo chili, czosnku i imbiru, tam Asti będzie wyśmienitym kompanem.
Oczywiście możesz też cieszyć się swoim deserem przy kieliszku Asti, ale pamiętać musisz, by nie był on słodszy od samego wina. Sałatka owocowa, lekkie tarty, musy, puddingi będą się idealnie nadawać do tej pary.
Asti to dobre wino nie tylko na huczne wesele. Można się go po prostu napić z przyjaciółmi i rodziną, nie doszukując się specjalnej okazji. Gwarantujemy jedno, natychmiast stanie się Waszym ulubieńcem, ponieważ nikt nie jest odporny na urok Asti!
Konrad Bukowski
(fot. depositphotos)