Afrodyzjaki
Bakłażan. Dlaczego nazywany jest gruszką miłości?
Zwą go różnie – bakmanem, jajkiem krzewiastym, oberżyną, ale znany jest głównie jako bakłażan. W kuchni można przygotować z niego prawdziwe cuda. Nieliczni jednak wiedzą, że ma jeszcze jedno wcielenie. Gdy drzwi są zamknięte, okna zasłonięte, zamienia się w… gruszkę miłości.
Średniowieczni lekarze ostrzegali, że bakłażan powoduje szaleństwo i jest przyczyną złych nastrojów, choć nie wiadomo, czy miało to swoje odbicie w sypialni. Jednak już w kolejnej epoce renesansowi zielarze zachwalali jego właściwości afrodyzyjne.
Dlaczego bakłażan jest afrodyzjakiem?
Sugestywny kształt bakłażana sprawił, że stał się symbolem fallicznym obrazującym męską naturę i siłę. Na zewnątrz gładki, lśniący o zmysłowym kolorze, w środku delikatny i miękki – te skojarzenia potrafiły rozpalić wyobraźnię.
Zresztą bakłażan od kilku lat jest bardzo popularnym emotikonem wśród użytkowników mediów społecznościowych, którzy używają go w podobny sposób. Wniosek? Niewiele się w tym temacie zmieniło! 🙂
Bakłażan zasłynął również dzięki swoim właściwościom odżywczym, które mają pozytywnie wpływać na jakość życia seksualnego – stąd jego druga nazwa, gruszka miłości.
Bakłażan zawiera potas, żelazo, wapń, fosfor, witaminy A, C i witaminy z grupy B, które znane są ze swoich mocy poprawiających sprawność seksualną – zwiększają przede wszystkim uczucie podniecenia podczas stosunku i erekcji. Wprawiają też w dobry nastrój, co nie jest bez znaczenia.
Doceniono również dobroczynny wpływ bakłażana na układ krwionośny i ciśnienie krwi, co owocuje znaczną poprawą jakości współżycia. Może też wpływać pozytywnie na produkcję nasienia i zwiększać wytrzymałość plemników. Tyle dobra w bakłażanie!
Bakłażan w kuchni
To świetna baza do przygotowania wielu potraw. Doskonale nadaje się jako przystawka lub danie główne podczas romantycznej kolacji, która może być wspaniałym wstępem do upojnej nocy.
Bakłażany mają pikantny smak ze słodkimi nutami, ale w skórce i nasionach znajdują się gorzkie alkaloidy, które mogą być nieprzyjemne. Aby zachować jędrną konsystencję bakłażanów i usunąć nadmiar wody w goryczą, plastry bakłażana należy posypać obficie solą i odstawić na 30 minut. Po tym czasie należy je dobrze osuszyć za pomocą ręcznika papierowego.
Sprawdź nasze pomysły na romantyczną kolację!
Bakłażan we włoskim stylu w towarzystwie mozzarelli i pomidorów. Można serwować jako przekąskę lub danie główne, ale zawsze z czerwonym winem!
Szukasz czegoś, co będzie idealnym rozpoczęciem domowej randki? Oto Twój przepis na bardzo smakowity wstęp!
W takiej odsłonie mogliście go jeszcze nie poznać – wypełniony po brzegi pysznym nadzieniem i podany z kieliszkiem czerwonego wina tempranillo.
Zuza Milewska
(fot. depositphotos)