Akademia
Czym zastąpić syrop cukrowy w drinkach?
Syrop cukrowy jest dość neutralnym słodziwem. Jego łagodny profil nadaje się do wielu koktajli – od bardziej esencjonalnych, po lekkie i owocowe drinki.
Nazywany jest też simple syrup, czyli prosty syrop – rzeczywiście filozofii tu nie ma, bo to po prostu cukier rozpuszczony w wodzie. Jednak mimo tej prostoty, potrafi dodać rumieńców niejednemu napojowi.
Przygotowanie syropu cukrowego jest bardzo łatwe i wcale nie zajmuje dużo czasu, ale czasami jeszcze łatwiej sięgnąć po coś, co już masz w lodówce. Są też takie chwile, gdy mamy ochotę na nowe smaki i eksperymenty.
Bez względu na to, czy kieruje Tobą małe lenistwo, czy chęć odmiany, jest kilka cudownych zamienników, które, podobnie jak simple syrup, nadadzą Twojemu koktajlowi złożoności.
- Sprawdź! Jak zrobić syrop cukrowy?
Podstawowe zamienniki
Je łatwo dostaniesz w każdym sklepie lub już znajdują się w Twojej szafce kuchennej. Błyskawicznie dodadzą smaku Twoim koktajlom.
Syrop z agawy
Jego smak jest neutralny, a konsystencja podobna do syropu cukrowego. Warto wybrać ten dobrej jakości – przy zakupie zwróć więc uwagę, czy w składzie nie ma sztucznych aromatów, barwników, słodzików oraz konserwantów.
Niektórzy, by nieco go rozcieńczyć, wlewają go do gorącej wody (proporcje 1:1) i przez chwilę gotują, by syrop się rozpuścił. Taką mieszankę należy przelać do butelki i ostudzić.
Syrop miodowy
Przygotowuje się go jak syrop cukrowy, z tym że bazą jest nie cukier, a miód. Ten złoty płyn mieszamy z wodą w proporcji 1:1 i podgrzewamy, aż całkiem się rozpuści, a syrop zgęstnieje.
Syrop miodowy jest wszechstronny – pasuje do naprawdę szerokiej gamy napojów. Bardzo lubimy wykorzystywać go w drinkach na bazie whisky.
Syrop klonowy
To jest zdecydowanie coś więcej niż dodatek do śniadaniowych naleśników. Ta „przyprawa” działa cuda w koktajlach! Szczególnie podkreśla smak whisky i rumu – te alkohole, dojrzewając w beczkach, nabierają już klonowych akcentów.
Barmańskie eksperymenty z syropem klonowym są zazwyczaj bardzo udane. Ostatnio przygotowaliśmy klasyczny koktajl Old Fashioned właśnie na jego bazie (zamiast kostki cukru) i wyszło genialnie!
Dżem
Wcale nie żartujemy! Ten składnik może świetnie dopełnić niejeden koktajl. Nie trzeba go też dodatkowo rozcieńczać wodą.
Jednak w przypadku dżemu problematyczna może być jego galaretowata konsystencja, która nieestetycznie unosi się w napoju. Z tego powodu dżem najlepiej się sprawdzi w drinkach wstrząśniętych. Energiczne mieszanie w shakerze pomoże go rozbić i nieco rozcieńczyć.
Zanim użyjesz dżemu jako zamiennika syropu cukrowego sprawdź, czy jest słodki lub cierpki. W takich przypadkach możesz wymieszać go z odrobiną gorącej wody.
Zamienniki mniej oczywiste
Dla tych, którzy lubią eksperymentować i szukają nowych smaków. Jeśli myślisz o barmańskich przygodach, warto wziąć je pod uwagę.
Syrop brzozowy
Zapewne nie jest tak popularny jak syrop klonowy, ale też może urozmaicić Twoje koktajle. Syrop brzozowy różni się od klonowego przede wszystkim tym, że jest ciemniejszy, bardziej złożony w smaku i wyrazistszy. Niektórzy opisują jego smak jako połączenie karmelu, melasy i miodu.
Syrop ten świetnie łączy się ze starzonymi alkoholami, np. whisky, ale doskonały będzie również do drinków na bazie mezcalu lub tequili.
Oleo Saccharum
Choć nazwa brzmi obco i sprawia wrażenie, że mamy do czynienia z magicznym zaklęciem, to tak naprawdę chodzi tu o prosty syrop powstały z połączenia olejków zawartych w skórce cytrusów z cukrem.
Najczęściej do stworzenia oleo saccharum wykorzystuje się skórki cytryny, limonki, pomarańczy, mandarynki i grejpfruta.
Jak przyrządzić ten aromatyczny dodatek do drinków? Skórki cytrusów należy wrzucić do worka próżniowego lub słoika i zasypać cukrem, po czym dokładnie zamknąć i odstawić na 2 dni. Po tym czasie cukier powinien się całkowicie rozpuścić i dać bardzo oleisty syrop, który trzeba odcedzić i przeleć do butelki. Syrop jest zdatny do spożycia przez ok. 3 dni.
Zuza Milewskas
(fot. depositphotos)