Foodpairing
Jakie wino podawać do steków?
Wieczór z soczystym stekiem i butelką dobrego wina to jedna z największych kulinarnych przyjemności. To też jeden z najważniejszych duetów w foodpairingu.
Niezależnie od tego, czy świętujesz specjalną okazję, czy po prostu smażysz sobie kawałek antrykotu w środowy wieczór, życie będzie o wiele smaczniejsze, jeśli masz dobrze dobrane wino. Im lepiej dopasowane jest wino do Twojego steka, tym głębsze i bardziej wyrafinowane doznania kulinarne.
Jak dobierać wino do steków? 3 złote zasady
Steki i czerwone wino to najbardziej klasyczne połączenie. Chudsze kawałki mięsa łączą się z lżejszymi winami, a bogatsze, bardziej tłuste steki wolą wina o wyraźnie wyczuwalnych garbnikach. Wysoka kwasowość jest również dobra w przypadku tłustego steku, ponieważ pomaga zrównoważyć smaki umami.
Trzeba też wziąć pod uwagę, jak stek został przyrządzony. Dobrze przyprawionemu mięsu nie powinno towarzyszyć mocne lub pikantne wino, ale bardziej lekkie, słodkie i owocowe. I odwrotnie. Gdy stek jest aromatyzowany słodkimi składnikami, bardziej pieprzne, przyprawowe wino będzie lepsze.
Szukając wina idealnego, warto zapamiętać 3 zasady, którymi należy się kierować:
- Ciało wina musi pasować do tekstury steka.
- Taniny muszą być wyraźnie wyczuwalne, by dobrze komponowały się z białkiem w mięsie.
- Poziom alkoholu musi być wystarczająco wysoki, aby oczyścić podniebienie z tłuszczu.
- Sprawdź! Jak przyrządzić idealny stek?
5 najlepszych win do steka
Zanim zaczniesz eksperymentować z łączeniem koktajli lub białego wina ze stekiem, zacznij od podstaw – takich jak wysokiej jakości czerwone wino. Oto najlepsze style, które są wręcz stworzone do tego, by towarzyszyć stekom!
Cabernet sauvignon
Na półkach sklepowych dostępna jest ogromna liczba cabernetów, które często mają bardzo zrównoważony smak – idealny dla początkujących amatorów wina.
To potężne, odważne wino z nutami ciemnych owoców. Charakteryzuje się wysoką kwasowością, która „przecina” tłuste, obfite kawałki wołowiny, jak stek ribeye, szczególnie z rusztu.
Grillowany stek nabiera goryczki i dymnych nut, więc cabernet sauvignon dzięki lekkiej słodyczy na podniebieniu doskonale je równoważy. Ma też dębowy nos, który powinien uzupełniać danie.
Zinfandel
To świetna opcja, jeśli wolisz wino o nieco wyższej zawartości cukru resztkowego niż to o wysokiej kwasowości i ciężkich garbnikach.
Jeśli wybierzesz zinfandela, unikaj jednak steków ze słodkimi akcentami, takimi jak glazura miodowa, lub marynowane w zalewie z miodem/cukrem. Lepiej pasuje do bardziej pieprznego mięsa. Naturalna słodycz wina pomaga zrównoważyć pikantność i oczyścić podniebienie między kęsami.
Malbec
To odważniejsze czerwone wino o ciemnym i atramentowym kolorze oraz bogatym profilu smakowym, pełnym bujnych ciemnych owoców oraz aksamitnych tanin. Ze względu na swój owocowy smak i wyrazisty aromat, malbec doskonale pasuje do chudszych steków, np. z polędwicy lub łaty.
Syrah (shiraz)
To kolejna odmiana, która dobrze komponuje się z tłustszymi stekami. Cięższe, mocniejsze wino syrah stanowi świetną równowagę dla marmurkowego mięsa.
Dobierając wino, warto zwrócić uwagę na to, skąd pochodzi, ponieważ jego profil będzie się nieco różnił. W umiarkowanym klimacie, np. Dolinie Rodanu we Francji, powstaje wino bogate, pieprzne, o wysokim poziomie kwasowości i garbników.
Syrah produkowana w cieplejszym klimacie, np. w Australii, ma miękkie taniny i bardziej owocowy charakter.
Pinot noir
Jest znacznie lżejsze niż inne czerwone wina przytoczone w tym zestawieniu. Jednak naturalna kwasowość pinot noir i nuty czerwonych owoców jagodowych mogą pasować do chudszych steków, szczególnie krwistych lub średnio krwistych.
Warto wybrać bardziej garbnikowe, ziemiste i nieco mineralne pinot noir, np. z Oregonu – świetnie pasuje do filetów mignon.
Czy można pić białe wino do steka?
Można! Choć nie jest to oczywisty wybór, to jednak zależy od tego, co lubisz pić. Jednak pamiętaj, że w przypadku steków musisz wybrać białe wino o wysokiej zawartości alkoholu i z przyzwoitą kwasowością, aby pasowało do tłustej wołowiny. Odrobina dębu też się przyda – warto więc sięgać po wina, które miały kontakt z beczką, np. kalifornijskie chardonnay.
Konrad Bukowski