Akademia
W jakiej temperaturze serwować wino?
Zdarzyło Ci się kiedyś wypić ciepłą lemoniadę? To chyba nie należało do najprzyjemniejszych doznań! Bez odpowiedniej temperatury wiele napojów i alkoholi traci cały swój urok. Nie inaczej jest w przypadku wina.
W planach kolacja we dwoje lub spotkanie z przyjaciółmi? A może masz po prostu ochotę na kieliszek wina do filmu? Nieważne, z jakiej okazji otwierasz butelkę wina. Zadbaj zawsze o to, by miało dobrą temperaturę.
Dlaczego temperatura wina jest tak istotna?
Odpowiednia temperatura serwowania jest krytyczna i kluczowa dla uwolnienia pełnego smaku i aromatu wina. Zbyt wysoka lub niska niekorzystnie wpłynie na ogólną jakość wina.
Panuje powszechne przekonanie, że wina białe należy podawać schłodzone, a wina czerwone w temperaturze pokojowej. Problem polega na tym, że nie ma jednej uniwersalnej rekomendowanej temperatury – różni się ona od rodzaju i budowy wina.
Trzeba też sobie zadać pytanie: czym jest temperatura pokojowa? Czy mowa o 22ºC, 25ºC czy 27ºC? Gdy Francuzi zalecają podawanie pełnych i bogatych win czerwonych w temperaturze otoczenia (chambrés), mają tak naprawdę na myśli temperaturę, jaka panowała w europejskich jadalniach w średniowieczu (zanim wynaleziono centralne ogrzewanie), czyli 15-18ºC.
Nasza współczesna temperatura pokojowa, która średnio wynosi 25ºC, niestety nie sprzyja winu. Podawane w tak wysokiej temperaturze wino traci całą swoją finezję i świeżość na rzecz przytłaczającego wrażenia alkoholu.
W jakiej temperaturze serwować wino?
Nic tak nie psuje wina jak podanie go w niewłaściwej temperaturze. Zadbajmy więc o to, by wszystkie smaki i aromaty były odpowiednio wyeksponowane. Każdy styl wina ma idealną temperaturę serwowania. Przestrzegajmy kilku zasad, a wino odwdzięczy się tym, co najlepsze.
Wino czerwone
Jeśli nie przechowujesz go w specjalnej lodówce do wina lub piwniczce, przed podaniem butelkę z czerwienią warto włożyć na 20-30 minut do lodówki.
- Sprawdź też! Czy czerwone wino trzeba chłodzić?
Często można zauważyć, że różne czerwone wina mają również różne temperatury serwowania. Niektórzy miłośnicy wina decydują się tylko na lekkie schłodzenie czerwonego wina przed podaniem. Inni wolą podawać je w nieco wyższej temperaturze. A jaka będzie najlepsza?
- Pełne wina czerwone – 16-18˚C
- Średnio treściwe wina czerwone – 14-16˚C
- Młode, owocowe wina czerwone – 12-14ºC.
Wino musujące
W przypadku wszystkich rodzajów win musujących (szampan, cava, sekt, prosecco itp.) należy włożyć je do zamrażarki na 60 minut przed otwarciem. Musiak powinien mieć temp. 5-10°C. Tak niska temperatura sprawia, że wino nabiera chrupkości i zachowuje żywe bąbelki. Zbyt ciepłe zacznie się pienić jak podgrzany napój gazowany i cała elegancja zniknie.
- Wina produkowane metodą szampańską – 7 ºC
- Wina produkowane metodą charmat – 5ºC
Sprawdź też! Jak serwować wino musujące?
Białe i różowe wino
Wino białe i różowe powinno być podawane schłodzone w temperaturze od 10ºC do 15ºC. Po zakupie można je od razu wrzucić do lodówki.
Białych i różowych win nigdy nie podawaj w temperaturze poniżej 5ºC. Niemalże zmrożone wino „uraczy” Cię nadmierną kwasowością, która nie jest zbyt przyjemna dla naszych kubków smakowych.
- Białe wina o pełnej treści – 12-15ºC.
- Wina białe lekkie i średnio treściwe – 10-12˚C
- Wina różowe – 10-12˚C
Wina deserowe
Należy je podawać schłodzone w temperaturze od 6 do 10˚C. Gęste, esencjonalne wina można nawet włożyć do zamrażarki na 30 minut przed podaniem.
Jak sprawdzić, czy wino ma odpowiednią temperaturę?
Gdy degustujesz wino, zaufaj po prostu własnemu nosowi. Jeśli dominują nuty alkoholowe, oznacza to, że wino może być za ciepłe. Gdy nie czujesz żadnych aromatów, wino jest zdecydowanie za mocno schłodzone i trzeba je ogrzać.
Konrad Bukowski
(fot. depositphotos)