Kalendarium
Polskie wina rządzą! Targi Polskich Win i Winnic 2023
Czy coś łączy bardziej niż miłość do wina? Od 16 do 18 marca 2023 mieliśmy okazję poczuć, jak silne jest to uczucie, uczestnicząc w 3. już edycji Targów Wino, które odbyły się w Poznaniu.
Do stolicy Wielkopolski zjechali nie tylko sami winiarze, ale przede wszyscy miłośnicy wina. Trzy dni, 70 wystawców, kilkaset win – prawdziwy raj dla smakoszy! Imponujące liczby szły w parze z atmosferą sprzyjającą degustacjom i rozmowom, a wszystko na terenie historycznej Iglicy Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Oprócz setek wielbicieli wina stoiska licznie odwiedzali przedstawiciele sklepów z winami, hoteli i restauracji, którzy chcą rozbudować swoją ofertę o wina polskie, co świadczy tylko o tym, że produkty rodzimego winiarstwa cieszą się coraz większą popularnością.
O ogromnym zainteresowaniu odwiedzających świadczyły spore kolejki przed stoiskami – nie tylko winnic, ale także wytwórców miodów pitnych, nalewek, serów i wędlin, a nawet ostryg.
Poznań – miasto wina
Targi Polskich Win i Winnic nie przez przypadek odbywają się właśnie w Poznaniu. To miasto ma za sobą bardzo długie tradycje winiarskie. Dawniej wino wytwarzali tu zakonnicy, a w międzywojniu działała uznana i wielokrotnie nagradzana fabryka win musujących.
O tej bogatej i nieco zapomnianej części historii Poznania przypomniała Elżbieta Roeske, wiceprezes Zarządu Grupy MTP, podczas uroczystego otwarcia targów.
Rozstrzygnięcie konkursu WINOPL
Już pierwszego dnia targów poznaliśmy laureatów konkursu WINOPL. W tej edycji wzięło w nim udział ponad sto polskich winnic, które nadesłały łącznie 430 win! Cztery z nich zdobyły Złote Medale, a trzy tytuł Championa. Natomiast nagrody specjalne, czyli kontrakty na zakup wina, trafiły do winnic: Aris, Equus, Smolis i Piwnice Antoniego.
Docenione przez jury wina zostały wyeksponowane w specjalnych gablotach. Część z nich oczywiście można było spróbować i/lub kupić.
Z miłości do wina
Targi Polskich Win i Winnic to przede wszystkim spotkania z winiarzami – ludźmi wielkiej pasji. Chętnie dzielili się swoimi historiami, opowiadali o radościach, ale i trudach, które towarzyszą prowadzeniu winnicy. Zainteresowanych wprowadzali w tajniki produkcji wina. Nie brakowało anegdot, śmiechu, no i oczywiście degustacji!
Na scenie targów pojawiali się również eksperci. Wśród nich znaleźli się m.in. Iwo Świerblewski, autor Winoterapii, oraz sommelier Portu Sołacz. Rozprawili się ostatecznie z kilkoma najpopularniejszymi winnymi mitami oraz przeprowadzili publiczność przez świat winnych etykiet.
Prelekcje wygłosiła też Katarzyna Solańska, wiceprezes Stowarzyszenia Kobiety i Wino, która urozmaiciła ją degustacją z udziałem publiczności.
Podsumowanie Targów WINO
Na pewno był to czas wielu ciekawych rozmów i degustacji wyśmienitych win. Tłumy przemieszczające się pomiędzy kolejnymi stanowiskami tylko świadczą o tym, że polskie wina mają naprawdę liczną grupę wielbicieli!
Sami organizatorzy nie kryją entuzjazmu, podkreślając, że i dla nich było to radosne, niesamowicie energetyczne i satysfakcjonujące – też biznesowo – święto polskiego wina.
Tak wielkie zainteresowanie cieszy i samych winiarzy, którzy dzięki takim wydarzeniom widzą przyszłość dla swojej branży i doświadczają ogromnego wsparcia.
3. edycja Targów Polskich Win i Winnic była bez wątpienia wielkim sukcesem – i dla organizatorów, i dla przedstawicieli świata winiarskiego. Warto więc zapisać sobie w kalendarzu datę kolejnych. Przyszłoroczne targi WINO odbędą się w dniach 21–23 marca 2024 roku. Czy można sobie wyobrazić lepsze rozpoczęcie wiosny?
Zdjęcia: Monika Pasieczna / Fotobueno oraz Piotr Piosik