Afrodyzjaki
Szafran – drogocenna przyprawa w sypialni
Od dnia, gdy człowiek zdał sobie sprawę, że przyprawy mogą nie tylko poprawiać smak jedzenia, ale i też doprawiać seks, minęły tysiąclecia. Ich reputacja jako składników pobudzających pożądanie i wspomagających płodność inspirowała mężczyzn do ryzykownych podróży, by je zdobyć. Jednym z takich „świętych Grali” był szafran.
W wielu kulturach starożytnych szafran był uważany za jeden z najskuteczniejszych afrodyzjaków, szczególnie dla kobiet. Według jednego z greckich mitów spożywanie tej drogocennej przyprawy przez tydzień czyni kobietę zupełnie nieodpartą na uroki kochanka. Rzymianie z kolei używali szafranu do aromatyzowania kąpieli, co miało rozbudzić zmysły zarówno płci pięknej, jak i mężczyzn. Jednak właściwości szafranu sięgają daleko poza uwodzicielski zapach… Ta najdroższa przyprawa świata wspiera nasze zdrowie na wiele sposobów. To przyprawa i zioło miłosne w jednym!
Szafran jako afrodyzjak
Okazuje się, że szafran pomaga zwiększyć pożądanie seksualne i wytrzymałość podczas seksu podobnie jak żeń-szeń. Naukowcy z irańskiego Mashhad University of Medical Sciences dowiedli, że za tymi właściwościami stoi krocyna – związek chemiczny, który nadaje potrawom intensywny pomarańczowy kolor. To właśnie on skutecznie podnosi libido u mężczyzn, zwiększając częstotliwość erekcji.
Kobietom szafran również nie jest obojętny. Z innych badań wynika, że doświadczały one wyższego poziomu pobudzenia i lubrykacji przy regularnym spożywaniu krocyny.
Szafran na dobry nastrój
Szafran jest jednym z tych afrodyzjaków, który pozytywnie oddziałuje na nasz nastrój. Gdy jesteśmy w dobrym humorze, to i mamy więcej energii w sypialni. Po pierwsze, przyprawa ta zawiera związek zwany safranalem, który odpowiada za piękny, niepowtarzalny i niezwykle relaksujący aromat. Według badań może też wpływać na pamięć.
Po drugie, szafran to składnik, który naturalnie radzi sobie ze stresem, obniżając poziom kortyzolu. Może też poprawić poziom energii poprzez zwiększenie poziomu neuroprzekaźników, wpływając pozywanie na nasze samopoczucie.
- Sprawdź też! 10 produktów, które poprawiają nastrój
Wiele badań wykazało, że ta przyprawa może być pomocna w leczeniu depresji klinicznej. Oczywiście otrzymane wyniki są na razie wstępne – pozytywne przesłanki wcale nie świadczą o tym, że należy porzucić leczenie farmakologiczne. Nie zamieniajmy medycznej pomocy na opakowanie szafranu!
Co jest natomiast pewne to to, że szafran pomaga złagodzić dolegliwości menstruacyjne i PMS – poprawia nastrój, zwiększając poziom serotoniny, który naturalnie spada przed miesiączką. Filiżanka herbaty szafranowej może być w tym czasie zbawieniem!
Mleko szafranowe
Słyszałeś kiedyś o Kessar Doodh, inaczej zwanym mlekiem szafranowym? To tradycyjny indyjski napój, w którym gorące mleko jest aromatyzowane szafranem, słodzone i zmieszane z dodatkowymi przyprawami lub suszonymi owocami.
Mówi się o nim, że jest eliksirem młodości, ponieważ pozytywnie wpływa na cerę, nadając jej promienności i witalności. Indyjskie mleko Kesar można podawać gorące zimą lub schłodzone latem. Przygotuj je z nami!
Składniki:
- 25-30 nitek szafranu
- 1 l pełnotłustego mleka + 2-3 łyżki
- 4 łyżeczki cukru
- wybrane dodatki (opcjonalnie):
– przyprawy korzenne (np. suszony imbir, cynamon, gałka muszkatołowa)
– orzechy (np. migdały, pistacje, nerkowce)
– suszone owoce (np. daktyle bez pestek)
Przygotowanie:
- Szafran moczyć w lodówce przez 2 godziny w 2-3 łyżkach mleka.
- W rondelku podgrzać 1 litr mleka na średnim ogniu, często mieszając, by uniknąć przypalenia.
- Gdy mleko się zagotuje, dodać namoczony szafran i wrzucić dodatki – po szczypcie przypraw (do smaku), po 2-3 suszone owoce lub ok. 30 orzechów.
- Całość podgrzewać na bardzo małym ogniu, stale mieszając, ok. 10 minut. Na końcu dosłodzić. Mleko zdjąć z ognia. Podawać od razu lub chłodzić przez 3-4 godziny.
Szafran w kuchni
Szafran dominuje w kuchniach Bliskiego Wschodu, ale jego urok już dawno przekroczył te granice i uwodzi też europejskie podniebienia. Jego lekko ostry, ziołowy smak potrafi sprawić, że zwykłe danie nabiera klasy i elegancji. A do tego ten piękny, oszałamiający kolor, jaki nadaje potrawom… Już kilka nitek nadaje głębi koloru bladym bulionom i sosom.
Od składnika paelli z owocami morza, przez szafranowe risotto po czarną herbatę, zastosowania tej wyjątkowej przyprawy są bardzo różnorodne. Ograniczyć może nas jedynie nasza wyobraźnia!
Karolina Mec
(fot. depositphotos)