Akademia

  • Dobre zasady picia alkoholu
2023-06-19

Alkoholowy savoir-vivre. 14 zasad, które procentują!

Savoir-vivre – to brzmi przestarzale. Kojarzy się z nadętą etykietą rodem z pałacowych sal balowych. A my cenimy sobie swobodę, więc listę zakazów i nakazów często porzucamy na rzecz dobrej zabawy. Jednak warto poznać kilka zasadach, zanim chwycisz kieliszek w dłoń. Nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza się przyda.

    1. Umiar – to jedna z najbardziej oczywistych reguł. Odpowiedzialne spożywane to najważniejszy z punktów savoir-vivre’u. Większość może i nie zauważy, że źle trzymasz kieliszek do wina, ale gdy zaśniesz z twarzą w talerzu, już tak.
    2. Jedynym dopuszczalnym alkoholem, który można wypić na raz, jest wódka. Jeśli boimy się, że zbyt szybko uderzy nam do głowy, zawartość kieliszka warto rozłożyć na dwa. Pozostałe alkohole należy sączyć powoli, delektując się smakiem.
    3. Podczas picia wódki w złym tonie jest też odchylanie głowy do tyłu i krzywienie się. Wygląda to po prostu nieelegancko.

      Na oficjalnych przyjęciach toast wznosi się winem lub szampanem (fot. Luwadlin Bosman/Unsplash).

    4. Jako pierwszy na przyjęciu toast powinien wznieść gospodarz lub wyznaczona przez niego osoba i nie może być zbyt długi (do 90 sekund). Trzeba też pamiętać, że toastu nie wznosimy wódką, ale winem lub szampanem.
      Sprawdź! Jak wznosić toasty? Poradnik w 5 krokach
    5. Według zasad z pierwszym łykiem należy poczekać do momentu, aż gospodarz skończy swoje przemówienie. Na znak podjęcia toastu wznosimy nieznacznie kieliszki do góry, ale nigdy się nimi nie stukamy. Jeśli toast jest za „nasze zdrowie”, nie pijemy. Wówczas tylko trzymamy uniesiony kieliszek.
    6. Jeśli w ogóle nie planujemy pić alkoholu, to podczas toastu jedynie symbolicznie wznosimy kieliszek. Później możemy go po prostu odstawić lub wypić jeden łyk. Ponieważ przy toaście najważniejszy jest sam gest, można do niego dołączyć, trzymając kieliszek z wodą.
    7. W bardzo złym tonie jest namawiać kogoś na wypicie alkoholu lub napełnienie czyjegoś kieliszka mimo odmowy. „Ze mną się nie napijesz?” – to pytanie nigdy nie powinno paść w towarzystwie.

      Alkoholowy savoir-vivre

      Przy toaście wznosimy nieznacznie kieliszki do góry, ale nigdy się nimi nie stukamy (fot. Thomas William/Unsplash).

    8. Kiedy rezygnujemy z dalszego picia alkoholu, kieliszek należy odwrócić do góry dnem.
    9. Kieliszka z alkoholem nie trzyma się cały czas w ręku. Po każdym łyku należy go odstawić. Wyjątkiem jest koniak, który po nagrzaniu uwalnia dodatkowe aromaty i smaki.
    10. Zasady savoir-vivre’u mówią jasno, że nie powinno się sobie polewać alkoholu. Gospodarz nalewa gościom, mężczyzna kobiecie, a w restauracji kelner.
    11. Podczas spotkania sam na sam (szczególnie biznesowego) nie wypada odmówić, gdy ktoś zaproponuje nam kieliszek alkoholu. Nie można dopuścić, by nasz towarzysz wypił sam. Jeśli pić nie chcemy, to pozwalamy zamówić i nalać sobie alkohol, a następnie zbliżamy kieliszek do ust.

      Alkoholowy savoir-vivre

      Nigdy nie powinniśmy sami sobie nalewać alkoholu. W restauracji robi to za nas kelner (fot. alevision.co/ Unsplash).

    12. Podczas bardziej oficjalnych spotkań to gospodarz uzupełnia kieliszki, stając za gościem po jego prawej stronie.
    13. Wódki czyste można nalewać niemal po brzeg kieliszka, ale tak, by z łatwością można było go podnieść, nie rozlewając alkoholu. W przypadku wódek kolorowych zostawiamy 3-5 mm miejsca do krawędzi kieliszka.
    14. Wino nalewamy maksymalnie do 2/3 wysokości kieliszka. Należy pamiętać też, że kieliszek zawsze trzymamy za nóżkę.

Sprawdź! Alkohol. 10 ciekawostek „z prądem”!

  1. Konrad Bukowski





Tagi obyczaje




KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.