Akademia

  • Przechowywanie wina w lodówce.
2024-06-05

Dlaczego nie należy przechowywać zamkniętych butelek wina w lodówce?

Wino jest niezwykle wybredne, jeśli chodzi o przechowywanie. Odpowiednie warunki są kluczowe, by zachowało ono swoje smaki oraz aromaty i nie straciło na jakości. Profesjonaliści zalecają więc przechowywanie wina w chłodnym i suchym miejscu. Lodówka zatem wydaje się dobrym rozwiązaniem, prawda?

W przypadku scenariuszy krótkoterminowych nie ma absolutnie nic złego w trzymaniu kilku butelek w lodówce. Niektóre przed podaniem nawet obowiązkowo trzeba schłodzić, by miały odpowiednią temperaturę.

W jakiej temperaturze podawać wino

Odpowiednia temperatura jest kluczowa dla smaków i aromatów wina (fot. depositphotos).

Niestety problem pojawia się w momencie, gdy myślimy o dłuższym przechowywaniu wina. Jeśli planujesz je leżakować lub chcesz zachować je na konkretną okazję, zdecydowanie lepiej unikać lodówki. A oto konkretne powody.

1. Zbyt niska temperatura panująca w lodówce

Optymalna temperatura przechowywania wina wynosi od 10°C do 14°C. Lodówki, które zazwyczaj mają temperaturę ok. 4°C, są więc zbyt chłodne. Niska temperatura może sprawić, że wino straci swoje subtelne smaki i aromaty, a taniny mogą stać się bardziej wyczuwalne, co zniweczy całą przyjemność z jego degustacji.

2. Zbyt niska wilgotność w lodówce

Wilgotność powietrza w lodówce jest zazwyczaj bardzo niska, co może prowadzić do wysychania korka. Kiedy jest on suchy, traci swoją elastyczność i szczelność. W rezultacie wino ulega utlenianiu, co negatywnie wpływa na jego smak i jakość. Wino może stać się kwaśne i tracić swoje walory degustacyjne. Nawet wino białe, które często jest bardziej odporne na zmiany, stanie się płaskie i bez wyrazu.

Przechowywanie wina w lodówce.

Zbyt niska wilgotność, która panuje w lodówce, nie sprzyja długiemu przechowywaniu win (fot. depositphotos).

3. Intensywne zapachy w lodówce

Wino jest bardzo wrażliwe na aromaty. Zapachy takich produktów, jak cebula, czosnek lub sery pleśniowe, mogą łatwo przenikać przez korek do wina, zmieniając jego charakterystykę. Wpłynie to negatywnie na jego profil aromatyczny i smakowy.

4. Wibracje

Lodówki, zwłaszcza starsze modele, generują wibracje, które mogą zakłócać osad w winie, co wpływa na jego strukturę i klarowność. Regularne wibracje mogą także przyspieszać proces starzenia się wina, co nie jest pożądane w przypadku win, które wymagają długiego leżakowania.

Przechowywanie wina

Dla jakości wina istotna jest temperatura. Na ogół na etykiecie podana jest informacja, w jakiej temperaturze należy je przechowywać (fot. Cem Zaloğlu/Pexels).

Dlaczego używamy chłodziarek do wina?

Chłodziarki do wina zostały stworzone w ten sposób, aby uniknąć powyższych problemów. Przede wszystkim umożliwiają precyzyjną kontrolę temperatury i wilgotności. Dodatkowo są zaprojektowane tak, aby butelki można było przechowywać poziomo (wino musi mieć stały kontakt z korkiem, aby zapobiec jego wyschnięciu na zewnątrz). Do tego trzeba dodać brak wibracji oraz ochronę przed niepożądanymi zapachami.

Chłodziarki do wina zapewniają kontrolowane środowisko, które pozwala na zachowanie pełni smaku i aromatu wina przez długi czas. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy trzymają kilka butelek na specjalne okazje.

Przechowywanie wina w lodówce.

Chłodziarki do wina to idealny sposób na przechowywanie ulubionych etykiet (fot. depositphotos).

Teraz już wiesz, dlaczego lodówka może być wrogiem dla Twojego wina. Zbyt niska temperatura, niska wilgotność, wibracje oraz ryzyko absorpcji zapachów negatywnie wpływają na jakość wina.

Jeżeli jednak potrzebujesz szybko schłodzić wino, by podać je w krótkim czasie, umieścić butelkę w lodówce na maksymalnie kilka godzin, aby osiągnęła pożądaną temperaturę serwowania, ale nie wydłużaj niepotrzebnie tego czasu.

Tomasz Lipiński

(fot. depositphotos)








KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.