Akademia

2024-08-09

9 szybkich wskazówek, jak kupować i używać dobrą oliwę!

Oliwa to nie tylko podstawa zdrowej diety śródziemnomorskiej, ale także istotny element kulinarnej przyjemności. Jej bogaty smak i aromat mogą podnieść na wyższy poziom nawet najprostsze potrawy. Wybór najlepszej oliwy to przede wszystkim wyraz hedonistycznego podejścia do kuchni, gdzie liczy się każdy detal, aby czerpać radość z jedzenia.

Aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję i cieszyć się pełnią smaku oraz wartości odżywczych, przygotowaliśmy 9 szybkich wskazówek, jak kupować i używać dobrą oliwę.

1. Zawsze wybieraj oliwę extra virgin

Oliwa extra virgin jest najlepszym wyborem, ponieważ powstaje w wyniku pierwszego tłoczenia oliwek na zimno, bez użycia chemikaliów. Tylko taki proces pozwala zachować pełnię smaku oraz wartości odżywczych.

Oliwy oznaczone jako oliwa z oliwek lub oliwa lekka są rafinowane i tracą wiele ze swoich naturalnych cech, co sprawia, że są mniej aromatyczne i smaczne.

jak kupować i używać dobrą oliwę?

W kuchni powinna być zawsze najwyższej jakości oliwa (fot. depositphotos).

2. Zwracaj uwagę na etykiety

Przy zakupie oliwy warto dokładnie przeczytać etykietę, nawet jeśli jest napisana w obcym języku. Kluczowe informacje to data zbiorów oraz termin przydatności do spożycia.

Najlepsi producenci dumnie podają datę zbiorów, co świadczy o świeżości oliwy. Pamiętaj, że oliwa jest produktem, który traci na jakości wraz z upływem czasu, dlatego wybieraj te najświeższe.

3. Unikaj oliwy w przezroczystej butelce

Oliwa jest bardzo wrażliwa na światło, które może przyspieszać jej proces utleniania, prowadząc do utraty smaku i wartości odżywczych. Dlatego zawsze wybieraj oliwę zapakowaną w butelkę z ciemnego szkła lub puszkę.

Tu nigdy nie idź na kompromis. Bez względu na to, jak piękna będzie etykieta, przezroczysta butelka już na starcie przekreśla oliwę.

jak kupować i używać dobrą oliwę?

Oliwę należy kupować i przechowywać wyłącznie w ciemnym szkle lub w puszce (fot. depositphotos).

4. Ignoruj hasła typu „pierwsze tłoczenie na zimno”

Choć hasło „pierwsze tłoczenie na zimno” brzmi imponująco, w rzeczywistości jest to jedynie powtórzenie tego, co już powinno być standardem dla oliwy extra virgin. Każda oliwa z tej kategorii musi być tłoczona na zimno, co oznacza, że nie przechodzi żadnej dodatkowej obróbki termicznej, która mogłaby wpłynąć na jej jakość.

5. Świeżość jest kluczowa

W przeciwieństwie do wina oliwa z oliwek nie poprawia się z wiekiem. Najlepiej smakuje, gdy jest świeżo tłoczona, dlatego warto zwracać uwagę na datę zbiorów i spożywać oliwę jak najszybciej po zakupie.

Świeża oliwa może mieć intensywny, nieco gorzki i pikantny smak, co jest oznaką wysokiej zawartości zdrowych polifenoli.

jak kupować i używać dobrą oliwę?

Świeża oliwa zawsze ma gorzkawy smak, który świadczy o dużej zawartości polifenoli (fot. depositphotos).

6. Przechowuj oliwę w odpowiednich warunkach

Oliwa powinna być przechowywana w ciemnym miejscu z dala od źródeł ciepła, jak kuchenka czy grzejnik. Idealna temperatura to 14-18°C. Unikaj też przechowywania oliwy w lodówce, ponieważ niskie temperatury mogą powodować jej zmatowienie i zmianę konsystencji.

Zawsze upewnij się, że butelka lub pojemnik z oliwą jest dobrze zamknięty. Kontakt z powietrzem również może przyspieszać proces utleniania, podobnie jak światło słoneczne.

7. Gotuj z oliwą extra virgin

Wbrew powszechnym obawom oliwa extra virgin nadaje się do gotowania. Jest stabilna do 190-220°C – to stosunkowo wysoka temperatura dymienia, co oznacza, że oliwa może być używana do smażenia, ale na umiarkowanie wysokich temperaturach, by nie straciła swoich wartości odżywczych.

Dla potraw wymagających głębokiego smażenia lepiej jednak wybrać oleje z wyższą temperaturą dymienia i mniejszą zawartością składników wrażliwych na wysokie temperatury, takie jak rafinowana oliwa, olej rzepakowy lub olej słonecznikowy.

jak kupować i używać dobrą oliwę?

Oliwa extra virgin nadaje się również do gotowania (fot. depositphotos).

8. Stosuj oliwę hojnie

Oliwa z oliwek, zwłaszcza ta z pierwszego tłoczenia, jest niczym płynne złoto, które wzbogaca smak niemal każdej potrawy. Nie ograniczaj się do używania jej tylko w sałatkach. Skrop nią świeżo upieczone ziemniaki, a zyska na tym ich chrupiąca skórka i miękki, kremowy środek. Maczaj w niej ciepłe, chrupiące pieczywo lub polej nią dojrzałego pomidora (oliwa wydobędzie z niego słodycz i soczystość).

Nawet najprostsze dania nabierają wyrafinowanego charakteru, gdy dodamy do nich oliwę. Używaj jej często i obficie, a odkryjesz, jak wzbogaci smak Twoich ulubionych potraw.

9. Kupuj u sprawdzonych sprzedawców

Gwarancja wysokiej jakości oliwy zaczyna się od wyboru odpowiedniego miejsca zakupu i niestety raczej nie będą nim supermarkety. Najlepiej zaopatrywać się u zaufanych dostawców – sklepy internetowe oferujące specjalistyczne produkty to często najlepsze źródła. Wybieraj sprzedawców, którzy dbają o to, by oliwa była odpowiednio przechowywana i pochodziła od renomowanych producentów.

jak kupować i używać dobrą oliwę?

Popularne markety rzadko mają w ofercie wysokiej jakości oliwę (fot. depositphotos).

Stosując się do powyższych wskazówek, możesz cieszyć się pełnią smaku i aromatu tego wyjątkowego produktu, a także mieć pewność, że w Twojej kuchni znajduje się oliwa najwyższej jakości. Dlaczego to takie ważne? Nie chodzi wyłącznie o zdrowie. Pamiętaj, że oliwa jest nie tylko zwykłym dodatkiem do potraw, ale elementem, który sprawia, że nasze dania są po prostu dużo pyszniejsze. Kuchnia hedonisty nie istnieje bez dobrej oliwy!

Zuza Milewska

(fot. depositphotos)








KOMENTARZE
Obserwuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Odpowiedzi w treści
Pokaż wszystkie komentarze
Ela

uwielbiam oliwę!

ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER
Wyselekcjonowane, najlepsze treści na Twoją skrzynkę.
Nie spamujemy!

KuchniaDlaDoroslych.pl może zawierać przepisy i inne treści dotyczące wyrobów alkoholowych, przeznaczonych dla osób powyżej 18 roku życia.

1
0
Zostaw komentarz!x
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.