Akademia
6 najlepszych win dla miłośnika whisky
Czym jest świat bez whisky? Świetna towarzyszka do cygara, dobrej książki lub filmu. A i też doskonale rozprawia się przy niej o życiu i znosi chłodne wieczory.
Choć sama whisky smakuje wyśmienicie, to czasami szukamy czegoś lżejszego, co może lepiej będzie pasować do obiadu i będzie bardziej uniwersalne, czyli wina. Mimo że whisky i wino mogą wydawać się zupełnie różne – jedno jest wytwarzane ze zboża, a drugie z winogron – łączy je kilka podobieństw, szczególnie jeśli chodzi o czerwone wino.
Jeśli jesteś wielkim entuzjastą whisky, zacznij od czerwonych win o średniej budowie lub pełnych, które tak samo jak whisky dojrzewają w dębie. Dzięki temu nabierają podobnych nut wanilii i przypraw. Leżakowanie w drewnie dodatkowo w obu przypadkach łagodzi kwasowość i nadaje głębi.
Niezależnie od tego, czy uwielbiasz irlandzką, bourbon, szkocką czy żytnią, z przyjemnością pomożemy Ci znaleźć coś odpowiedniego. Są spore szanse, że pokochasz te wina.
Cabernet sauvignon
Jeśli gustujesz w irlandzkiej single malt lub dymnej szkockiej, cabernet sauvignon jest dla Ciebie.
To pełne czerwone wino ma smaki ciemnych owoców, ustrukturyzowane taniny i nuty przypraw. W dodatku, gdy dojrzewa w beczce, łączy w sobie smaki figi, śliwki, wanilii i przypraw do pieczenia. Dzięki drzewnym smakom cedru i dębu, uzupełnionymi bogatymi nutami owocowymi, to idealna kombinacja dla miłośnika whisky.
Nebbiolo
Jeżeli lubisz w whisky to, że oferuje Ci szeroką gamę aromatów, to ta włoska czerwień zapewni Ci bardzo podobne doznania.
Mimo że nebbiolo ma głęboki kolor i jest bardzo aromatyczne, co jest cechą charakterystyczną czerwonych win klasycznych, to jednak ze względu na dużą zawartość tanin można je traktować jako dobrze zbudowane, potężne wino.
Wina nebbiolo zyskują z wiekiem – leżakowane w beczkach nabierają subtelnych aromatów suszonych owoców (fig, żurawiny), a także piernika, goździków i słodkiego tytoniu.
Shiraz
Jesteś miłośnikiem whisky o łagodniejszym profilu lub uwielbiasz blendy? Zacznij od shiraz. W smaku jest wyraziste, bogate, często dość owocowe. Charakteryzuje się umiarkowaną kwasowością.
To dobrze zbudowane wino pachnie jagodami, jeżynami, czekoladą, wanilią oraz przyprawami do pieczenia – te nuty pochodzące z dębowej beczki znajdziesz w winach z Hiszpanii, Argentyny i RPA, a także z południowej Australii.
Już po pierwszym łyku przyjemnie rozgrzewa, podobnie jak Twoja ulubiona whisky.
Nero d’Avola
Podobnie jak cabernet sauvignon jest pełne, z ustrukturyzowanymi taninami i nutami przypraw. To odważne czerwone wino o obłędnym, intensywnym ciemnoczerwonym kolorze przechodzącym niemal w czerń oraz skoncentrowanych wiśniowo-śliwkowych nutach. Miękkie taniny i dobra kwasowość pozwalające na dobre starzenie.
Nero d’Avola swoją pikantną stronę ujawnia akcentami pieprzu, chili, cynamonu, a nawet fiołków i liści tytoniu. Wśród aromatów odnajdziemy dojrzałe czerwone owoce, kakao, kawę i zioła.
Merlot
Merlot, szczególnie ten z Kalifornii, to doskonałe wino, jeśli kochasz bourbon. Jest bardzo przystępne, owocowe, czasem z wyczuwalnym cukrem resztkowym.
Dojrzewający w beczce merlot robi się odważny z wyrazistymi nutami wanilii, ciemnej wiśni i śliwki, z czekoladowym finiszem. Łączy w sobie też aromaty przypraw do pieczenia – cynamonu, gałki muszkatołowej, goździków, co z pewnością zainteresuje miłośnika whisky.
Zinfandel
Fanom słodkiego i dymnego bourbona lub irlandzkiej whisky spodoba się również to wino. Charakterystyczną cechą dla zinfandela są aromaty wiśni i śliwek, a także przypraw korzennych oraz niska kwasowość i wysoka zawartość alkoholu, który sprawia, że wino na podniebieniu wydaje się trochę słodsze.
W szczególności kalifornijski zinfandel znany jest ze swoich soczystych nut wanilii ze starzenia dębu. Będziesz zadowolony!
Konrad Bukowski